Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,20%
USD / PLN3,99+0,01%
CHF / PLN4,43+0,43%
GBP / PLN5,04+0,06%
EUR / USD1,08-0,22%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kursy walut 21 lutego. Spadek oczekiwań na obniżki stóp wspiera złotego (PLN), kursy euro (EUR) i dolara (USD) w dół

Kursy walut 21 lutego. Spadek oczekiwań na obniżki stóp wspiera złotego (PLN), kursy euro (EUR) i dolara (USD) w dół | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W poniedziałek złoty nieco umacniał się w relacji do głównych walut, co przekładało się na spadki par EUR/PLN oraz USD/PLN o ok. 1 grosz, odpowiednio w pobliże poziomów 4,74 oraz 4,43.

 

W kraju uwagę przyciągały dane miesięczne za styczeń. Wzrost płac przyspieszył do 13,5% r/r i widoczne były efekty pierwszej tegorocznej podwyżki płacy minimalnej (kolejna w drugiej połowie roku). Nieco negatywnie zaskoczyły dane o zatrudnienie (wzrost o zaledwie 1,1% r/r wobec oczekiwanych 1,8%), co jednak w dużym stopniu odzwierciedla sytuację z ubiegłego roku, gdyż w styczniu GUS dokonują przeszacowania próbki firm uwzględnionych w badaniu (powyżej 9 osób). Z kolei sygnały hamowania przychodzą z sektora przemysłowego, gdzie produkcja wzrosła o 2,6% r/r, poniżej oczekiwanych 4,3%. Łącznie dane nie miały jednak negatywnego wpływu na kurs złotego, gdyż polska waluta w ostatnich dniach zyskuje w związku z ograniczeniem oczekiwań na obniżki stóp procentowych w przeciągu najbliższych dwóch lat. Obecnie pierwsza obniżka stóp RPP widziana jest pod koniec tego roku, a w przeciągu dwóch lat skala miałaby łącznie wynieść 150 pb, a niedawno oczekiwania rynkowe wskazywały na przestrzeń do zmian stóp o 250 pb do końca 2024 roku. Oczekujemy, że skala spadku EUR/PLN wyhamuje w najbliższym czasie, co sprzyjałoby pozostaniu pary powyżej poziomu 4,70.

 

Reklama

Kursy walut. Spadek oczekiwań na obniżki stóp wspiera kurs złotego (PLN) - 1

Kursy walut. Spadek oczekiwań na obniżki stóp wspiera kurs złotego (PLN) - 1

 

Niższa płynność rynkowa w związku z obchodami Dnia Prezydenckiego w USA powodowała, że kurs EUR/USD utrzymywał się nieznacznie poniżej poziomu 1,07. Niespodziewana wizyta prezydenta USA J. Bidena w Ukrainie nie wpłynęła istotnie na rynkowe nastroje. W grupie walut G10 uwagę przyciągało umocnienie szwedzkiej korony, która zyskiwała blisko 1% zarówno wobec euro jak i dolara. Inflacja bazowa w Szwecji wzrosła do 8,7% r/r w styczniu wobec oczekiwań na spadek do 8,2% (z 8,4% w grudniu). Dane wpisują się w wolniejszy trend dezinflacji niż wcześniej zakładał rynek i powodują, że rosną oczekiwania na podwyżki stóp procentowych przez Riksbank, podobnie jak miało to miejsce wśród innych głównych banków centralnych.

 

Kursy walut. Spadek oczekiwań na obniżki stóp wspiera kurs złotego (PLN) - 2

Kursy walut. Spadek oczekiwań na obniżki stóp wspiera kurs złotego (PLN) - 2

Reklama

 

Na krajowym rynku stopy procentowej rentowności wzrosły wzdłuż całej krzywej dochodowości w przedziale od 4 do 11 pb. Najwięcej rosły rentowności obligacji z długiego końca krzywej (10Y 6,57%), natomiast krótki koniec odnotowuje tylko nieznaczne wzrosty (2Y 6,44%) co przekłada się na wystromienie krzywej dochodowości. Spread 2Y10Y osiągnął w poniedziałek poziom +13 pb., a różnica rentowności pomiędzy polskim i niemieckim 10 letnim benchmarkiem wyniosła -413 pb.

 

Kursy walut. Spadek oczekiwań na obniżki stóp wspiera kurs złotego (PLN) - 3

Kursy walut. Spadek oczekiwań na obniżki stóp wspiera kurs złotego (PLN) - 3

 

Reklama

Taka sytuacja ma w dalszym ciągu związek z rosnącym ryzykiem po stronie sektora bankowego, ze względu na niekorzystną dla banków komercyjnych decyzję TSUE, co mogłoby negatywnie przełożyć się na postrzeganie Polski przez pryzmat oceny agencji ratingowych, ale również może ograniczyć popyt lokalnych banków na obligacje skarbowe. Z drugiej strony patrząc na wycenę instrumentów finansowych, na rynek globalny powróciły obawy o inflację i tym samym wzrosły oczekiwania na podwyżki stóp procentowych ze strony Fed i EBC. Przesunęły się również w czasie oczekiwania odnośnie pierwszych obniżek stóp procentowych w przyszłości. Jednak na tą chwilę wydaje się, że istnieje również ryzyko po stronie polskiej gospodarki, o czym świadczą opublikowane w poniedziałek dane makro o produkcji przemysłowej oraz dane z rynku pracy, a to powinno uspokajać inwestorów odnośnie normalizacji polityki pieniężnej. Mimo, iż w ostatnim tygodniu rosły rentowności polskiego długu ze względu na szereg negatywnych czynników ze strony sektora bankowego i rynków globalnych to jednak dalsze przeceny polskiego długu nie są przesądzone ze względu na hamującą gospodarkę, a tym samym nastawienie RPP do polityki pieniężnej. Dodatkowo warto zauważyć, że rynki EM takie jak chociażby Brazylia, Węgry czy Polska mogą z czasem być beneficjentem napływu środków ze strony inwestorów ze względu na to, iż dość szybko i agresywnie zacieśniały politykę pieniężną, dużo szybciej niż banki centralne na rynkach bazowych i tym samym retnowości obligacji znajdują się na wyższych poziomach, mając większy potencjał do spadku. Dlatego też szereg negatywnych, ale też pozytywnych czynników będzie powodował przede wszystkim zmienność na lokalnym rynku stopy procentowej.

Kursy walut. Spadek oczekiwań na obniżki stóp wspiera kurs złotego (PLN) - 4

Kursy walut. Spadek oczekiwań na obniżki stóp wspiera kurs złotego (PLN) - 4

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama

Czytaj dalej