• Odbierz prezent
Kursy walut 20.06.: potężne zaskoczenia na walutach! Euro i dolar spadły w dół, frank mocno w górę. Zobacz, ile kosztuje jeden rubel (RUB), euro (EUR), forint (HUF), dolar (USD), jen (JPY), funt (GBP), korona (CZK), frank (CHF)
fot. Zobacz, ile kosztuje jeden rubel (RUB), euro (EUR), forint (HUF), dolar (USD), jen (JPY), funt (GBP), korona (CZK), frank (CHF)

Pod koniec ubiegłego tygodnia złoty odrobił część strat po czwartkowej silnej przecenie. Kurs EUR/PLN spadł w pobliże 4,68 a USD/PLN w pobliże 4,45 przy spadku kursu EUR/USD do 1,05.

notowania kursów walutowych FOREX

 

We wtorek poznamy majowe dane na temat produkcji przemysłowej, inflacji PPI oraz płac w Polsce

Ewentualne pojawienie się niższych od oczekiwań odczytów wskazywałoby na oznaki spowolnienia gospodarczego, co mogłoby wywrzeć dodatkową presję na złotego, osłabionego ubiegłotygodniową zapowiedzią prezesa NBP o zbliżającym się końcu cyklu podwyżek stóp procentowych. Z kolei na globalnych rynkach, uwaga inwestorów skupi się na środowym i czwartkowym wystąpieniu prezesa Fed, który przedstawi półroczny raport nt. polityki monetarnej w amerykańskim Kongresie. Kluczowe dla uczestników rynku będą odpowiedzi J. Powella na pytania kongresmenów odnośnie restrykcyjności dalszych działań Fed w celu skutecznego wyhamowania inflacji oraz ich wpływu na rosnące ryzyko pojawienia się recesji w gospodarce USA. Od siły przekazu prezesa Fed może zależeć kontynuacja bessy na parkietach giełdowych oraz dalsza ucieczka kapitału w stronę dolara. Stąd uważamy, że w warunkach podwyższonej globalnej awersji do ryzyka, kurs EUR/PLN może utrzymywać się w pobliżu poziomu 4,70 a kurs USD/PLN powyżej poziomu 4,45 w najbliższych dniach.

kurs dolara, kurs euro, kursy walut

Zobacz także: Performance i prognozy USDPLN, EURUSD, GBPPLN, CHFPLN, NOKPLN

 

Kompletnie zaskakująca rynki czwartkowa, zdecydowana podwyżka stóp procentowych przez SNB (o 50 pb.) oraz otwartość Banku do dalszego zacieśniania polityki pieniężnej w przyszłości może przynieść kontynuacje umocnienia franka szwajcarskiego na szerokim rynku. Kurs EUR/CHF może więc wkrótce testować przebicie parytetu co oznacza ryzyko wzrostu kursu CHF/PLN w pobliże 4,70.

kurs franka do złotego wykres

Na krajowym rynku stopy procentowej ostatni tydzień przyniósł gwałtowne przesunięcie w górę krzywych dochodowości. W przypadku obligacji sięgało ono 70-90 pb. a dla IRS 40-60 pb. Powodem tak silnej przeceny był globalny wzrost obaw inflacyjnych i mocniejsze od oczekiwań zaostrzenie polityki pieniężnej przez główne banki centralne.

Krzywe dochodowości i kontrakty IRS

Zobacz także: Kursy walut: tąpnięcie! Wystrzał kursu euro, wspólna waluta bije 7-letnie rekordy!

 

Wydarzenia najbliższych dni będą sprzyjać dalszemu wzrostowi rentowności obligacji

W tym tygodniu w kraju poznamy m.in. majowe dane nt. zatrudnienia i wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw, produkcję przemysłową i PPI, a także sprzedaż detaliczną. Oczekujemy, że potwierdzą one nie tylko utrzymującą się bardzo dobrą koniunkturę ale również nasilającą się presję inflacyjną. Dodatkowo generalnie spodziewamy się nieco mocniejszych odczytów niż konsensus. Ponadto Ministerstwo Finansów organizuje w czwartek aukcję regularną, na której oferowane będą OK0724, PS0527, WZ1127, WZ1131 i DS0432 za 3-7 mld PLN. Pojawienie się nowej podaży będzie ciążyć wycenom krajowych obligacji.

Notowania skarbowych papierów wartościowych i kontraktów IRS

 

Wciąż jednak dla inwestorów ważniejsze wydają się trendy na świecie

Ostatnia seria podwyżek stóp procentowych i „jastrzębia” retoryka głównych banków centralnych sygnalizują, że również w kolejnych miesiącach globalne wzrosty rentowności obligacji utrzymają się. Co ważniejsze z punktu widzenia polskich instrumentów, EBC i SNB dopiero zaczynają proces zaostrzania polityki pieniężnej. Problemem pozostaje też wciąż rosnąca inflacja, która będzie wymuszać na bankach centralnych szybsze dostosowywanie polityki pieniężnej. NBP dodatkowo pozostanie pod presją osłabienia złotego (kurs EUR/PLN przesunął się z 4,55-4,60 w kierunku 4,70). W tej sytuacji rentowności polskich obligacji 2-letnich mogą wzrosnąć w okolice 8,10% a 10-letnich w kierunku 8,00%.

cena euro, cena dolara, cena złota, cena ropy, notowania wig20

Zobacz także: PILNE: kursy walut potężnie tąpnęły - notowania euro (EUR) i funta (GBP) zanurkowały!

 

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk