• Odbierz prezent
Kursy walut 19.07.: zobacz, ile za rubla (RUB), funta (GBP), jena (JPY), koronę (CZK), dolara (USD), franka (CHF), forinta (HUF), euro (EUR)
fot. Zobacz, ile za rubla, funta, jena, koronę, dolara, franka, forinta, euro

Na początku tygodnia nie doszło do silnych wahań polskiej waluty, jednak kontynuowane było umocnienie z piątku w relacji do głównych walut przez co kurs EUR/PLN zszedł poniżej poziomu 4,78, a USD/PLN w pobliże 4,71.

notowania kursów walutowych online FOREX

Poniedziałkowy kalendarz był relatywnie pusty, a lokalnie uwagę przyciągał jedynie odczyt inflacji bazowej (9,1% r/r). Reakcji na notowaniach złotego nie przyniosła również informacja o rezygnacji Rafały Sury z zasiadania z RPP. Wybór nowej osoby do składu gremium nie powinien istotnie wpłynąć na kształt podejmowanych decyzji w najbliższych miesiącach. Złoty korzystał w poniedziałek przede wszystkim na poprawie rynkowego apetytu na ryzyko, co widoczne było we wzrostach indeksów giełdowych oraz wzmocnieniu notowań innych walut rynków wschodzących. W krótkim terminie oczekujemy utrzymania kursu EUR/PLN poniżej poziomu 4,80.

Kursy walutowe - ile kosztują dzisiaj waluty

Zobcz także: Kursy walut 18.07.: główne waluty zaskoczyły Polaków - spore spadki na euro i dolarze!

 

W górę przesunął się kurs EUR/USD, kończąc sesję w okolicach 1,0150 i pozostając w bezpiecznej odległości od parytetu. Umocnienie dolara wytraciło swój impet, na co wpływ ma ograniczenie rynkowych oczekiwań na podwyżkę stóp procentowych w USA o 100 pb, co potwierdzili członkowie Fed. C. Waller i J. Bullard, opowiadając się za ruchem o 75 pb na najbliższym spotkaniu. Jednak skala umocnienia euro w najbliższych dniach może być ograniczana poprzez problemy, z którymi mierzy się strefa euro. Podwyżka stóp procentowych EBC powinna nieco wesprzeć euro, jednak kryzys polityczny we Włoszech (M. Draghi złożył rezygnację z urzędu premiera) oraz niepewny powrót dostaw gazu z gazociągu Nord Stream będą ciążyć wspólnej walucie.

cena euro, cena dolara, cena ropy, cena złota, notowania WIG29

Na krajowym rynku stopy procentowej w poniedziałek krzywa dochodowości przesunęła się w dół po wspomnianych danych o inflacji bazowej CPI za czerwiec. Dodatkowo weekendowa wypowiedź Prezesa NBP A. Glapińskiego sugeruje, że w tym roku można spodziewać się jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych o 25 pb co wspiera krzywą dochodowości. Poza tym klimat na rynkach globalnych jest dobry i tym samym ociepla nastroje na lokalnym rynku stopy procentowej.

notowania skarbowych papierów wartościowych i kontraktów IRS

Zobcz także: Sprawdź, ile możesz zapłacić za jedno euro (EUR), franka (CHF), funta (GBP), dolara (USD), koronę norweską (NOK)

 

Niższe od oczekiwanych podwyżki stóp procentowych w Polsce, a także bliski koniec cyklu, moją pozytywny wpływ krótki koniec krzywej dochodowości. Spread 2Y10Y powoli powraca z negatywnych poziomów poniżej -100 pb i jeżeli RPP utrzyma kierunek sygnalizowany przez Prezesa NBP, to krzywa dochodowości ma potencjał do dalszego obniżania swoich poziomów i wystromienia. Należy jednak pamiętać, że przed bankami centralnymi stoją jeszcze decyzje o podwyżkach stóp procentowych, a EBC podejmie decyzję o pierwszej podwyżce w cyklu, prawdopodobnie o 25 pb już w czwartek.

awersja do ryzyka - POLGB10Y

W tym tygodniu istotne czynniki mogące mieć wpływ na rynek stopy procentowej to wspomniane posiedzenie EBC oraz publikacja danych makroekonomicznych z Polski i ze świata. W środę BGK zaoferuje obligacje (min. 250 mln PLN) serii FPC0328, FPC0631, FPC0733 oraz FPC1140. Aukcja obligacji powinna mieć umiarkowany wpływ na notowania polskich obligacji skarbowych.

Oczekiwania inflacyjne w Polsce - inflacja CPI

Zobcz także: Kursy walutowe EURPLN, USDPLN, GBPPLN, CHFPLN, EURUSD - prognoza

 

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk