• Odbierz prezent
Kursy walut 17.06.: złoty leci na łeb, na szyję; wszystkie główne waluty wystrzeliły! Notowania franka (CHF/PLN), dolara (USD/PLN), funta (GBP/PLN) oraz euro (EUR/PLN) zaskoczyły Polaków
fot. Notowania franka, dolara, funta, euro mocno zaskoczyły Polaków

Rynki na dziś

Ostatnie dni przyniosły bardziej agresywny kurs czołowych banków centralnych dotyczący procesu zacieśniania polityki pieniężnej na świecie (z największą jastrzębią niespodzianką w przypadku banku centralnego Szwajcarii). W konsekwencji na rynkach finansowych jesteśmy świadkami podbicia zmienności i sporych przetasowań. Silne wahania nie omijają przy tym złotego, który istotnie stracił na wartości w ostatnich dniach – w relacji do głównych walut – z uwagi na pogorszenie warunków carry trade. Kurs EUR/PLN oscyluje obecnie w okolicy poziomu 4,71 a więc 3-miesięcznego maksimum a próba umocnienia polskiej waluty poza wzrostem apetytu na ryzyko (na który obecnie nie liczymy) wymagałaby w naszej ocenie sygnałów ze strony Rady Polityki Pieniężnej o gotowości do kolejnych solidnych podwyżek stóp procentowych (próba poprawy dysparytetu kosztu pieniądza między Polską a np. USA). Dzisiejsza wysoce prawdopodobna decyzja ministrów finansów państw UE w sprawie akceptacji dla polskiego KPO nie powinna mieć większego przełożenia na wartość złotego z uwagi na rynkowe zdyskontowanie tego czynnika. Tym bardziej, iż narastające nierównowagi w krajowej gospodarce zmniejszają zainteresowanie złotym wśród kupujących.

Zobacz także: Kursy walut potężnie tąpnęły - notowania euro i funta zanurkowały! Kursy franka i dolara wystrzeliły w górę

 

kursy walutowe EURPLN i EURUSD

 

Rynek krajowy

O ile środa niewiele wniosła w notowania złotego, gdyż sesja polegała głównie na oczekiwaniu na wynik posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej, to wczoraj polski złoty zanotował kolejną w krótkim czasie (po poniedziałkowej) silną przecenę. Kurs EUR/PLN wzrósł do poziomu nawet 4,7430 a więc o 8 groszy w reakcji na postępujący na świecie proces szybkiego zacieśniania polityki pieniężnej przez największe banki centralne i związane z tym obawy dotyczące ryzyka recesji w globalnej gospodarce. Przecena polskiej waluty widoczna była w przypadku wszystkich głównych par złotowych. Przykładowo kurs GBP/PLN (po wczorajszej podwyżce stóp procentowych o 25 pkt. baz. przez Bank Anglii) wzrósł o ok. 13 groszy a para USD/PLN wczoraj zwyżkowała o blisko 7 groszy. Zdecydowanie największe zaskoczenie tego tygodnia po stronie banków centralnych stanowi decyzja banku centralnego Szwajcarii, który wczoraj niespodziewanie podwyższył koszt pieniądza o 50 pkt. baz. W konsekwencji kurs CHF/PLN wzrósł aż o ok. 20 groszy (tym bardziej, iż SNB porzucił w swoim komunikacie fragment mówiący o przewartościowaniu franka szwajcarskiego).

Zobacz także: Sprawdź, co będzie się działo walutami. Prognoza kursów walutowych (do 2024 roku)

 

Kursy walut: ile kosztuje jedno euro, dolar, frank, funt

 

Interesującym jest fakt, iż polska waluta była najgorzej radzącą sobie w czwartek spośród walut tej części Europy (w przypadku węgierskiego forinta pomocna w ustabilizowaniu notowań - choć w okolicy historycznego minimum wartości do euro - była podwyżka 1-tygodniowej stopy procentowej o 50 pkt. baz.). Czeska korona pozostawała zaś względnie stabilna, co w obliczu silnej przeceny złotego w tym czasie uznajemy za wyraz obaw inwestorów co do narastających nierównowag w polskiej gospodarce oraz skuteczności NBP w walce z inflacją. Na krajowym rynku długu dwie minione sesje zakończyły się zwyżką dochodowości a więc kontynuacją dotychczasowego trendu. Długi koniec polskiej krzywej wzrósł o 12 pkt. baz. do 7,90%.

 

Notowania indeksów giełdowych

 

Rynki zagraniczne

Kolejny jastrzębi zwrot amerykańskiej Rezerwy Federalnej – a więc podwyżka stóp procentowych w silniejszym niż zapowiadana wymiarze oraz podwyższenie oczekiwanego przez bankierów centralnych długoterminowego poziomu stóp procentowych – doprowadziło jedynie do chwilowego umocnienia dolara wobec euro. Kurs EUR/USD chwilowo obniżył się do poziomu 1,0365 (a więc minimum z maja) by powrócić do wzrostów. Uznajemy to za zachowanie zgodne z przysłowiem „kupuj plotki sprzedawaj fakty” w sytuacji, gdy Fed w swoich długoterminowych oczekiwaniach docelowego poziomu stopy procentowej „dotarł” do rynkowych oczekiwań.

Zobacz także: Do 10 razy sztuka? RPP znów podnosi stopy procentowe, a wraz z nimi ratę Twojego kredytu

 

krajowy rynek stopy procentowej

 

W efekcie eurodolar powrócił powyżej poziomu 1,05 tym bardziej, iż obecnie „ciężar” zaskoczeń bardziej jastrzębią narracją przesuwa się w stronę Europejskiego Banku Centralnego. Jego nadzwyczajne posiedzenie, które odbyło się w środę poświęcone zaś było bieżącej sytuacji rynkowej w sytuacji, gdy dochodowość 10- letniego długu Włoch dotarła do poziomu najwyższego od 2014 roku. Zapowiedziana gotowość do użycia nowego narzędzia przez EBC by ograniczyć zwyżki rentowności długu państw EMU i „przeciwdziałać fragmentacji rynku” wywołała jedynie przejściowy efekt na rynku Bunda. Trend wzrostu dochodowości 10-latki niemieckiej wyhamował a rentowność ustabilizowała się – w naszej ocenie jedynie przejściowo – w okolicy poziomu 1,71%. Bardziej wrażliwy na zapowiedzi EBC był dług państw południa Eurolandu, który zanotował – przejściową naszym zdaniem – zniżkę dochodowości.

Zobacz także: Będzie się działo na notowaniach EURPLN - nie przegap najnowszych prognoz makroekonomicznych

 

Ceny surowców - cena ropy i cena złota


Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk