• Odbierz prezent
Kursy walut 15.02.: mocne spadki na kursie euro oraz dolara - odreagowanie złotego! Zobacz, ile dziś zapłacisz za jednego rubla (RUB), funta (GBP), koronę (CZK), franka (CHF), dolara (USD), jena (JPY) oraz euro (EUR)
fot. Materiał własny

W poniedziałek nastąpiło odreagowanie po piątkowej, istotnej przecenie złotego wywołanej zaognieniem sytuacji geopolitycznej wokół Ukrainy. Kurs EUR/PLN zszedł w okolicę poziomu 4,54 a kurs USD/PLN w okolicę poziomu 4,01 przy nieznacznym osłabieniu pary EUR/USD w okolicę poziomu 1,13.   

kursy walut i notowania walutowe foreks

Inwestorzy wpadli w piątek wieczorem w panikę gdy usłyszeli ze strony USA, że Rosja może dokonać inwazji na Ukrainę w każdej chwili

Nagły wzrost awersji do ryzyka spowodował istotny odpływ kapitału z rynków wschodzących do tzw. ,,bezpiecznych przystani’’, co odbiło się negatywnie na kursie złotego. Wydaje się, że reakcja na rynku FX była jednak przesadzona i nie brała pod uwagę wciąż realnego scenariusza pokojowego rozwiązania konfliktu, dlatego w poniedziałek na rynkach nastąpiło odreagowanie a złoty odrobił część piątkowych strat. Rynki jednak raczej nie uspokoją się w najbliższym czasie, gdyż ryzyko inwazji nie zmalało, a scenariuszy rozwoju sytuacji jest wiele, dlatego spodziewamy się podwyższonej zmienności na parach złotowych w najbliższych dniach.

 

 

NBP podał, że na rachunku obrotów bieżących w grudniu odnotowano saldo w wysokości -3957 mln euro wobec -628 mln euro w listopadzie. Dalszy istotny wzrost deficytu na rachunku C/A, może być zjawiskiem negatywnym dla wyceny złotego. Skokowy wzrost inflacji w Czechach w styczniu (9,9% r/r z 6,6% r/r w grudniu) oraz na Słowacji (8,4% r/r z 5,8% r/r) może implikować wyższym od oczekiwań odczytem w Polsce. Jeśli inflacja w styczniu przekroczy psychologiczną barierę 10% (konsensus wskazuje na wzrost o 9,3% r/r) to paradoksalnie może to umocnić złotego, gdyż zwiększy to rynkową presję na mocniejszą podwyżkę stóp (o 75 pb) na marcowym posiedzeniu RPP.

deficyt na rachunku obrotów bieżących 

Na krajowym rynku stopy procentowej poniedziałkowa sesja przyniosła wyraźny wzrost krzywych dochodowości

Jednym z czynników, który mógł osłabiać notowania polskich instrumentów były publikacje danych nt. inflacji w naszym regionie. Odczyty w Czechach, Rumunii czy na Słowacji zaskoczyły inwestorów wyższymi wzrostami od oczekiwań. W Europie istotnym tematem pozostaje napięta sytuacja wokół Ukrainy, co widać po silnej poniedziałkowej przecenie aktywów ryzykownych, a także krótkookresowej słabości walut CEE-3. Póki co jednak na rynku długu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej notowania obligacji pozostają stabilne.

rentowność obligacji ukraińskich oraz rosyjskich

Najciekawszym wydarzeniem wtorkowej sesji będzie krajowa publikacja danych nt. inflacji w styczniu

Prognozy ekonomistów największych banków kształtują się w wyjątkowo szerokim przedziale między 9,0% a 10,5% przy średniej bliżej 9,5% r/r. Za mocniejszym wzrostem cen przemawiają informacje o utrzymującej się presji inflacyjnej w regionie i wysokie notowania surowców energetycznych, które ciągną w górę ceny artykułów konsumpcyjnych mimo wprowadzonych tarcz antyinflacyjnych. Publikacja inflacji w Polsce zapewne nasili oczekiwania rynkowe na dalsze podwyżki stóp procentowych, które wydają się obecnie bliskie oczekiwaniom sygnalizowanym przez członków RPP.

notowania skarbowych papierów wartościowych

W ostatnich wypowiedziach prezes NBP A. Glapiński sugerował możliwość wzrostu stopy referencyjnej powyżej 4%, podczas gdy rynek wycenia podwyżki w 2022 r. do 4,50%. Istnieje zatem jeszcze przestrzeń do wzrostu dochodowości 2-letnich obligacji w kierunku 4%, a także krzywych instrumentów pochodnych. Czynnikiem ryzyka w najbliższych dniach zwiększającym zmienność notowań będzie niepewna sytuacja wokół Ukrainy.

notowania par walutowych


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk