• Odbierz prezent
Kursy walut 14.07.: sprawdź, ile kosztuje jeden funt, korona, rubel, euro, jen, dolar, forint, frank
fot. Sprawdź, ile kosztuje jeden funt, korona, rubel, euro, jen, dolar, forint, frank

W środę doszło do wyhamowania przeceny złotego po kolejnej nieudanej próbie przebicia parytetu na EUR/USD. Kurs EUR/PLN pozostał w pobliżu 4,82 a USD/PLN blisko 4,81. Notowania EUR/USD utrzymały się powyżej 1,00.

notowania kursów walutowych - jakie są ceny walutowe

Inflacja CPI wzrosła w USA do 9,1,% r/r w czerwcu z 8,6% w maju przebijając oczekiwania ekonomistów o 0,3 p.p. Z kolei wzrost inflacji bazowej wyhamował jedynie do 5,9% r/r z 6,0%. Utrzymująca się wciąż mocna presja inflacyjna, pomimo prowadzonej restrykcyjnej polityki pieniężnej, nie daje FOMC wyboru co do kolejnej zdecydowanej podwyżki stóp na lipcowym posiedzeniu. Oczekiwania rynkowe zaczęły wręcz przesuwać się już z 75 pb. w kierunku 100 pb. (obecnie instrumenty pochodne wyceniają około 30% szansy na taki ruch). To powinno wciąż wspierać dolara a kolejna próba przełamania parytetu na EUR/USD może tym razem okazać się skuteczna. 

inflacja w USA - wzrost cen w USA

Zobacz także: Ogromne zaskoczenie - wystrzał inflacji w USA! Kurs euro do dolara gwałtownie w dół!

 

Duże ryzyko dalszego umacniania dolara w środowisku dynamicznie rosnących stóp Fed powoduje utrzymywanie się presji na waluty rynków EM, w tym złotego. Dotychczasowe działania NBP mające na celu wspierać polską walutę, ograniczają się na razie do interwencji werbalnych a zapowiedzi A. Glapińskiego o zbliżaniu się RPP do końca cyklu zacieśniania przy wciąż uporczywie rosnącej inflacji nie dają na razie podstaw do odwrócenia niekorzystnego trendu na parach złotowych.

Kursy walutowe - ile dzisiaj za najważniejsze waluty FOREX

Z kolei kurs EUR/CZK spadł do najniższego od kwietnia poziomu 24,3 a korona jest najmocniejsza w historii w relacji do złotego (pomimo wzrostu inflacji CPI w Czechach do najwyższego od trzech dekad poziomu 17,2%). Siła korony wynika jednak w dużej mierze z interwencji walutowych CNB, które już na podstawie opublikowanych danych od połowy maja mogły kosztować Bank 17,8 mld EUR, czyli 11% jego rezerw.

cena dolara, cena euro, cena złota, cena ropy, notowania WIG20

Zobacz także: Waluty lecą na łeb, na szyję - potężny dolar bije kolejne wieloletnie rekordy

 

Na krajowym rynku stopy procentowej środowa sesja przyniosła wyraźny wzrost krzywych dochodowości, a notowania części instrumentów pochodnych powróciły powyżej 8%. Powodem środowej przeceny była publikacja zaskakująco wysokiej inflacji w USA. Rentowności 2- i 5-letnich letnich US Treasuries wyraźnie zwiększyły się sprzyjając też wzrostowi rentowności papierów na świecie. Teraz amerykański rynek wycenia podwyżki stóp procentowych o blisko 150 pb. na dwóch posiedzeniach w III kw. 2022 r. i na kolejnych tegorocznych dwóch po minimum 25 pb. Rosnące oczekiwania na zacieśnienie polityki pieniężnej w USA pośrednio oddziałują też na polskich inwestorów.

Notowania kontraktów IRS i obligacji skarbowych

Najciekawszym wydarzeniem w kraju będzie w czwartek aukcja zamiany. Ministerstwo Finansów zaoferuje odkup papierów OK0722, WS0922, WZ1122, PS0123, OK0423, WZ0124 i WZ0524 w zamian emitując PS1024, PS0527, WZ1127, DS1030, WZ1131 i DS0432. Przetarg potencjalnie może mieć negatywny wpływ na notowania obligacji. Warto zwrócić uwagę, że MF daje możliwość sprzedaży papierów serii WZ zapadających nawet w 2024 r., co nie jest normalną praktyką. Może to oznaczać, że część krajowych inwestorów będzie chciała pozbywać się obligacji o zmiennym kuponie, wymieniać je na stałoprocentowe a następnie sprzedawać na rynku wtórnym. Tym samym, czym wyższy popyt, tym wyższa mogłaby być później presja na sprzedaż papierów. Dotychczas na aukcjach zamiany sprzedaż wynosiła 3,7 mld PLN. Teraz możliwość sprzedaży papierów WZ z szerszej puli potencjalnie może sugerować wyższy wynik. Negatywne nastroje globalne i pojawienie się nowej podaży na krajowym rynku sprzyjać będą przesuwaniu się rentowności 2- i 10-letnich polskich obligacji w kierunku 8,0% i 7,0%.

emisja obligacji skarbowych

Zobacz także: Analitycy Credit Agricole zrewidowali prognozy na lata 2022-2023!

 

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk