• Odbierz prezent
Kursy walut 14.02.: wyprzedaż złotego; pokaźne wybicie na notowaniach euro oraz amerykańskiej waluty! Sprawdź, ile dziś zapłacisz za funta (GBP), koronę (CZK), franka (CHF), dolara (USD), rubla (RUB) oraz euro (EUR)
fot. Materiał własny

W piątek złoty oddał zyski wypracowane we wcześniej cześci tygodnia, tracąc na ostatniej sesji blisko 6 gr wobec euro i prawie 9 gr do dolara. Taki ruch był wynikiem rosnących oczekiwań na mocniejsze podwyżki stóp przez Fed oraz rosnącym zagrożeniem zbrojnego ataku Rosji na Ukrainę w najbliższym czasie.

Złoty umacniał się wcześniej pod wpływem jastrzębiego przekazu prezesa NBP A. Glapińskiego podczas konferencji wieńczącej podwyżkę stóp procentowych przez RPP o 50 pb do 2,75%, co doprowadziło w czwartek rano kurs EUR/PLN w pobliże poziomu 4,48, najniższego od czerwca 2021 r. Oprócz werbalnego wsparcia mocnego złotego i zapowiedzi użycia kanału kursowego do walki z inflacją nowością jest zakomunikowana przez prezesa możliwość wymiany środków unijnych bezpośrednio na rynku walutowym, co mogłyby pozytywnie oddziaływać na kurs złotego.  

prognozy walutowe

Styczniowy odczyt inflacji CPI z USA, który zaskoczył  ekonomistów 7,5% wzrostem r/r, doprowadził w czwartek do umocnienia dolara (EUR/USD poniżej 1,14) spotęgowanego wypowiedzią członka Fed-u J. Bullarda, który widzi wzrost amerykańskich stóp o 100 pb już w pierwszej połowie roku. Przełożyło się to na silny wzrost oczekiwań rynkowych na podwyżkę stóp na marcowym posiedzeniu Fed-u o 50 pb oraz przecenę walut rynków wschodzących, w tym złotego.

popyt na aukcje obligacji

Przecena ta została spotęgowana w piątek wieczorem przez eskalację napięcia geopolitycznego, po tym jak Amerykanie ogłosili, że inwazja Rosji może nastąpić w każdym momencie i wezwali swoich obywateli do natychmiastowego opuszczenia Ukrainy. Uważamy, że złoty może pozostawać pod dalszą presją przez prawdopodobną eskalację konfliktu w najbliższych dniach. Pewne wsparcie dla notowań polskiej waluty może nadejść z wtorkowych, mocnych odczytów polskiej inflacji CPI za styczeń oraz PKB za IV kwartał.

kurs euro i dolara

Koniec tygodnia przyniósł dalszy wzrost rentowności kontraktów IRS, które w sektorze 2-letnim zbliżyły się do 4,50%, a w 10-letnim powróciły powyżej 4%. W przekroju całego tygodnia krzywa IRS przesunęła się lekko w górę. Zmiany na krzywej obligacyjnej były zdecydowanie mniejsze w piątek, a uwagę inwestorów przyciągała aukcja zamiany obligacji. Ministerstwo Finansów sprzedało papiery za 3,4 mld PLN, a największych popytem cieszyły się papiery WZ1126, na które zgłoszono popyt w kwocie 1,9 mld PLN (ostatecznie przyjęto oferty w kwocie 1,5 mld PLN). Inwestorzy preferują w ostatnim czasie obligacji o zmiennym kuponie (WZ) co jest wynikiem wzrostu rynkowych stóp procentowych oraz oczekiwań na dalsze podwyżki RPP.

notowania kursów walut

Na krajowym rynku w najbliższych dniach uwagę będą przyciągać dane o inflacji CPI (wtorek), która prawdopodobnie przekroczyła 9% r/r w styczniu, a niektóre szacunki rynkowe wskazują na odczyt nawet przekraczający 10%. Ponadto poznamy również dane makroekonomiczne, wśród których PKB za Q4 oraz wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw powinny okazać się interesujące. Zakładamy, że lokalne publikacje będą ciążyły na krótkim końcu krzywej obligacji skarbowych i będą sprzyjały wzrostowi rentowności obligacji 2Y w stronę 4%.

notowania walut

W USA po bardzo silnych wzrostach rentowności obligacji w czwartek, piątkowa sesja przyniosła zauważalne odreagowanie i spadki przekraczające 10 pb (na krótkim końcu). Spadek rentowności wywołany byłem napływem kapitału w stronę bezpiecznych przystani wraz ze wzrostem niepewności dotyczącej aktualnej sytuacji geopolitycznej. Wydarzeniem dającym więcej informacji na temat przyszłej polityki Fed będą minutes ze styczniowego posiedzenia. Zapiski powinny pokazać na ile obawy inflacyjne są widoczne w opinii członków Fed. Ostatnie wypowiedzi rozgrzały rynkowe oczekiwania, które wskazują na ruch o 100 pb w pierwszej połowie tego roku oraz o ponad 150 pb w całym 2022 r.


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk