• Odbierz prezent
Kursy walut 09.06.: tąpnięcie! Wystrzał kursu euro, wspólna waluta bije 7-letnie rekordy! Zobacz, ile kosztuje jeden jen (JPY), funt (GBP), euro (EUR), frank (CHF), forint (HUF), korona (CZK), dolar (USD), rubel (RUB)
fot. Zobacz, ile kosztuje jeden jen, funt, euro, frank, forint, korona, dolar, rubel

W środę EUR/PLN utrzymał się w pobliżu 4,58 po zgodnej z oczekiwaniami decyzji RPP, z kolei USD/PLN zszedł w stronę 4,27 przy nieznacznym umocnieniu się EUR/USD powyżej 1,07.

notowania kursów walutowych FOREX - po ile są waluty

 

Po tym jak RPP tym zgodnie z konsensusem ekonomistów podwyższyła stopy procentowe o 75 pb. do 6,00%,

na dalsze notowania złotego mogą mieć wpływ komentarze prezesa NBP podczas czwartkowej konferencji. Jeśli A. Glapiński uderzy w ,,gołębie” tony, sugerując nadchodzące wyhamowanie skali podwyżek stóp, to złoty może znaleźć się pod presją. Dla notowań EUR/USD, a pośrednio złotego, kluczowym będzie jutrzejsze posiedzenie EBC, podczas którego może ogłosić zakończenie skupu aktywów otwierające drogę dla podwyżek stóp procentowych w strefie euro. Dla uczestników rynku bardziej interesujące będzie, czy prezes Lagarde na konferencji prasowej pozostawi ,,otwartą opcję” dla podwyżki o 50 pb. na lipcowym lub wrześniowym posiedzeniu EBC, tak jak to już w pełni wyceniają instrumenty pochodne. Uważamy, że Ch. Lagarde na razie nie zmieni swojego ostrożnego stanowiska, odnośnie tempa podwyżek (po 25 pb.), co będzie ciążyć na kursie EUR/USD, szczególnie w przypadku wyższego od oczekiwań piątkowego odczytu amerykańskiej inflacji CPI za maj. Stąd oczekujemy w najbliższych dniach podejścia kursu EUR/PLN w stronę 4,60 a kursu USD/PLN w pobliże 4,30.

Kursy walut - ile kosztują waluty ?

Zobacz także: Do 10 razy sztuka? RPP znów podnosi stopy procentowe, a wraz z nimi ratę Twojego kredytu!

 

Japoński jen tąpnął ponad 1,5% do euro doprowadzając do wzrostu kursu EUR/JPY w pobliże 144, poziomu najwyższego od 7 lat. Uczestnicy rynku dyskontują zbliżającą się zmianę polityki pieniężnej EBC z ekspansywnej na restrykcyjną co kontrastuje z zapowiadanym utrzymaniem przez BoJ ultra-luźnej polityki pieniężnej w nadchodzących miesiącach. Z kolei kurs USD/JPY przebił poziom 134 i niedługo może testować 20-letni szczyt w pobliżu 135.

umocnienie kursu euro - kurs euro do jena

Na krajowym rynku stopy procentowej zgodna z prognozami decyzja RPP nie doprowadziła do istotnej zmiany oczekiwań. Instrumenty pochodne wciąż wyceniają wzrost stopy referencyjnej NBP do przynajmniej 7,50% w III kw. 2022 r.

stopy procentowe w Polsce - do ilu dojdą

Zobacz także: PILNE: stopy procentowe znów mocno w górę! Sprawdź, jak zareagował kurs euro i dolara oraz co dalej z polskim złotym

 

W kolejnych dniach spodziewać się można wysokiej zmienności notowań

Rentowności 2-letnich obligacji powinny utrzymywać się blisko 6,75%, a 10-letnich obligacji kierować się w okolice 6,50%-6,60%. Szczególnie istotna będzie czwartkowa konferencja prasowa prezesa NBP A. Glapińskiego. Biorąc pod uwagę bardzo wysokie zakłady na wzrost stóp w tym roku bardziej prawdopodobny wydaje się spadek krzywych dochodowości. Rynkowi ciążyć może nieco piątkowa aukcja zamiany. Ministerstwo Finansów na przetargu zaoferuje OK0724, PS0527, WZ1127, DS1030, WZ1131 i DS0432 w zamian za OK0722, WS0922, WZ1122, PS0123 i OK0423.

notowania skarbowych papierów wartościowych

 

W czwartek polski rynek może otrzymać wsparcie ze strony EBC

Powszechnie oczekiwana jest sygnalizacja podwyżek stóp w III kw. 2022 r. Warto jednak wspomnieć, że nawet ich najwięksi zwolennicy w banku centralnym brzmią umiarkowanie w relacji do wycen rynkowych. Instrumenty pochodne wyceniają nie tylko powrót stopy depozytowej do zera w przyszłym kwartale, ale i wzrost głównej stopy refinansowej w okolice 0,25% i dalej w kierunku 0,75% na koniec roku. W tym kontekście prawdopodobny bardziej umiarkowany ton komentarza EBC wspierałby raczej korekcyjny spadek krzywych dochodowości w Europie. Nie można wykluczyć, sygnalizacji wcześniejszego końca skupu aktywów w II kw. jak również dyskusji nt. wprowadzenia mechanizmu wsparcia rynku w sytuacji zbyt silnej przeceny obligacji. Póki co nieoficjalne sygnały zapowiadające takie wsparcie nie poprawiają wyceny włoskich obligacji.

cena euro, cena dolara, cena ropy, cena złota, notowania WIG20

Zobacz także: Sprawdź, ile kosztuje dolar, rubel, funt, frank, jen, korona, euro, forint

 

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk