• Odbierz prezent
Kursy walut 08.07.: zobacz, ile za rubla (RUB), dolara (USD), koronę (CZK), jena (JPY), euro (EUR), forinta (HUF), funta (GBP), franka (CHF)
fot. Zobacz, ile za rubla (RUB), dolara (USD), koronę (CZK), jena (JPY), euro (EUR), forinta (HUF), funta (GBP), franka (CHF)

W czwartek kurs EUR/PLN kończył sesję w pobliżu zamknięcia ze środy w okolicach poziomu 4,78, natomiast para USD/PLN przesunęła się nieco w górę, powyżej granicy 4,70.

notowania kursów walutowych - kursy średnie online

Głównym wydarzeniem na lokalnym rynku było posiedzenie RPP, gdzie zdecydowano o podwyżce stóp procentowych o 50 pb, zamiast oczekiwanych przez konsensus 75 pb. Taki wynik posiedzenia początku skutkował istotną depracjacją polskiej waluty, a para EUR/PLN przebijała poziom 4,80. Komunikat opublikowany po posiedzeniu RPP nie różni się istotnie od dokumentu przedstawianego po ostatnich kilku spotkaniach. Podkreślono, że podwyżki stóp procentowych będą stopniowo ograniczać inflację, jednak zauważono, że aktywność gospodarcza się obniżyła. To właśnie obawy recesyjne mogły stać za spowolnieniem tempa działań Rady.

kurs euro do złotego, kurs euro do forinta, kurs euro do korony czeskiej

Zobacz także: Dziesiąta z rzędu podwyżka stóp procentowych! RPP po raz kolejny podnosi ratę kredytu

 

W tym kontekście istotne będzie dzisiejsze wystąpienie prezesa NBP A. Glapińskiego na konferencji prasowej. Bardziej jastrzębi ton oraz zapowiedź dalszych podwyżek stóp procentowych powinna pozwolić na odsunięcie notowań EUR/PLN od granicy 4,80. W regionie Europy Środkowo-Wschodniej uwagę przyciągała również decyzja węgierskiego MNB, który zdecydował się na podwyżkę stopy 1-tygodniowych przetargów depozytowych o 200 pb do 9,75%. Takie działania ze strony banku centralnego nakierowane są na przeciwdziałanie osłabniu forinta. Krótko po decyzji kurs EUR/HUF rósł nawet w okolice 415, ale na koniec dnia forint się umocnił a para kończyła sesję nieznacznie powyżej granicy 400

cena złota za uncję, cena ropy, cena euro, cena dolara na FX, notowania WIG20.

Na nowe tegoroczne dołki spadła para EUR/USD, gdzie przebity został poziom 1,0150. Główna para walutowa w ostatnim czasie zmierza w stronę parytetu w związku z rosnącymi obawami na temat zbliżającej się recesji w strefie euro. Rynek wciąż wycenia, że w lipcu stopy EBC zostaną podniesione o 25 pb, a we wrześniu o 50 pb. Jednak ostatnie ruchy rynkowe mogłyby skłaniać decydentów do bardziej zdecydowanego ruchu już w lipcu.

Kursy walut - ile kosztują dzisiaj główne waluty

Zobacz także: Kursy walut: dolar jest prawie najdroższy w historii!

 

W czwartek na rynku stopy procentowej krzywa dochodowości wystromiła się o około 8 pb. po tym jak Rada Polityki Pieniężnej po raz dziesiąty z rzędu podniosła stopy procentowe. Jak wspomnieliśmy, konsensus rynkowy zakładał mocniejszę podwyżke, a Gołębie nastawienie RPP można tłumaczyć obawami o hamowanie gospodarki i ryzyko wystąpienia recesji na świecie. Wydaje się, że RPP widzi na horyzoncie antyinflacyjny efekt hamowania gospodarki, biorąc pod uwagę zrewidowane prognozy banku centralnego. Według NBP w 2023 roku polska gospodarka może zwolnić do 0,2%-2,3% (poprzednie prognozy 1,9%-4,1%), a inflacja średniorocznie nie powinna przekroczyć 16% zarówno w 2022, jak i w 2023 roku. W takiej sytuacji RPP może zakładać, że kolejne podwyżki stóp procentowych mogą znacząco pogłębiać skalę spowolnienia gospodarczego w Polsce.

stopy procentowe w Polsce, stopy procentowe na Węgrzech, stopy procentowe w Czechach

W piątek kluczowe dla rynku stopy procentowej będą zapiski z posiedzenia RPP oraz konferencja Prezesa NBP A. Glapińskiego. Większa ostrożność w podnoszeniu stóp procentowych wpływa na nachylenie krzywej dochodowości, która jednak w wyniku takich obaw może na całej długości wykazywać tendencje do przesunięcia w dół. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na dane napływające z amerykańskiego rynku pracy. W piątek inwestorzy międzynarodowi skupią się na raporcie NFP, żeby potwierdzić czy czwartkowe negatywne dane o wzroście zasiłków dla bezrobotnych są sygnałem słabnącego rynku pracy w USA. Słabsze dane mogą zmniejszyć komfort FOMC przy podnoszeniu stóp procentowych.

notowania IRS i obligacji

Zobacz także: Idą ciężkie czasy dla złotego (PLN)!

 

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk