• Odbierz prezent
Kursy walut 08.06.: wystrzał kursu dolara - amerykańska waluta na najwyższych poziomach od 20 lat! Zobacz, po ile jest jen (JPY), frank (CHF), korona (CZK), funt (GBP), rubel (RUB), euro (EUR), forint (HUF), dolar (USD)
fot. Zobacz, po ile jest jen, frank, korona, funt, rubel, euro, forint, dolar

Wtorkowa sesja przyniosła dalszą stabilizację notowań złotego w oczekiwaniu na nadchodzące decyzje RPP i EBC. Kurs EUR/PLN pozostał w pobliżu 4,58 a kurs USD/PLN w pobliżu 4,28 przy utrzymaniu się kursu EUR/USD nieco poniżej 1,07.

notowania kursów walutowych - ile kosztują waluty

Większość ekonomistów uczestniczących w ankiecie agencji Reuters oczekuje, że RPP na środowym posiedzeniu podniesie stopę referencyjną o 75 pb. do 6%, w celu wyhamowania dynamicznego wzrostu inflacji. Mniejszy ruch ze strony Rady (podwyżka o 50 pb.) mógłby więc zostać odebrany przez uczestników rynku negatywnie, gdyż byłby on zapowiedzią spowolnienia cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, co mogłoby ciążyć krótkoterminowo na wycenie złotego. W przypadku decyzji zgodnej z konsensusem kursy par złotowych powinny pozostać w pobliżu obecnych poziomów, przynajmniej do czwartkowego posiedzenia EBC i zaplanowanej na ten sam dzień konferencji prasowej prezesa NBP. 

kursy walutowe - jakie są ceny walutowe

Zobacz także: Potężne zmiany na walutach: kurs dolara wyszedł na nowe 20-letnie maksimum, cena euro pobiła 7-letnie rekordy!

 

Kurs EUR/USD konsoliduje się w pobliżu poziomu 1,07 przed posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego oraz piątkowym odczytem amerykańskiej inflacji CPI za maj. Kurs USD/JPY, który rósł w poprzednich dniach wraz z rentownościami amerykańskich obligacji skarbowych, dostał we wtorek dodatkowy impuls wzrostowy ze strony gubernatora Banku Japonii H. Kurody, który w porannym wystąpieniu w japońskim parlamencie nie zapowiedział jakiejkolwiek zmiany w ,,ultra-luźnej” polityce pieniężnej i to pomimo rosnącej presji ze strony inflacji. Mocny kontrast tej polityki z wyjątkowo restrykcyjną ścieżką obraną przez Fed doprowadził do wzrostu kursu USD/JPY powyżej 133 jeneów, czyli poziomu najwyższego od 20 lat a z technicznego punktu widzenia ma on otwartą drogę w stronę szczytu z 2002 roku w pobliżu 135 jenów.

kurs dolara do jena japońskiego

Na krajowym rynku stopy procentowej wtorek przyniósł wzrost krzywej kontraktów IRS sięgający 15 pb. Notowania obligacji pozostawały na poziomach zbliżonych do poniedziałkowych. W efekcie doszło do zawężenia się asset swap spreadów. W sektorze 10 lat obniżyły się one w okolice 10 pb. (w połowie maja było to 50 pb.). Co ciekawe, w przypadku papierów w EUR, ASW 10Y utrzymuje się blisko poziomu 110 pb., który został wyznaczony podczas majowej emisji 10-letnich obligacji benchmarkowych.

Notowania skarbowych papierów wartościowych

Zobacz także: Zobacz, po ile jest frank, jen, rubel, funt, forint, dolar, korona, euro

 

O trendach w perspektywie najbliższych tygodni zadecyduje środowa decyzja RPP. Konsensus wśród ekonomistów wskazuje, że Rada podniesie stopę referencyjną o 75 pb. do 6,00%, podczas gdy notowania rynkowe wyceniają ruch o przynajmniej 100 pb. Dodatkowo rynek zakłada zatrzymanie cyklu powyżej 7,50% w III kw. 2022 r. Oczekiwania inwestorów zostały rozbudzone przez rosnącą mocniej od oczekiwań ekonomistów inflację, lepsze od prognoz dane ze sfery realnej i wciąż niską wycenę złotego. Wydaje się jednak, że przed mocniejszym ruchem powstrzymają Radę subtelne sygnały zapowiadające spowolnienie gospodarcze w II połowie roku i znacząca skala zaostrzenia warunków monetarnych w ostatnich kwartałach. Takie opinie zdają się też wyrażać członkowie RPP. W efekcie, przy tak wysokich wycenach zakładających agresywne zaostrzenie polityki pieniężnej, po posiedzeniu oczekiwać można korekty i spadku krzywych dochodowości.

notowania kontraktów FRA

Perspektywa kontynuacji cyklu podwyżek stóp i rosnąca inflacja podtrzymają jednak rentowności 2-letnich obligacji w okolicach 6,75%. Z kolei notowania 10-letnich obligacji mogą spadać poniżej 6,50% na skutek pojawiających się sygnałów wskazujących na zbliżające się spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego i napływ kapitału inwestorów zagranicznych.

cena dolara, cena euro, cena ropy, cena złota, notowania WIG20

Zobacz także: Kurs euro do złotego czekają srogie spadki?

 

Notowania: Kurs euro do złotego EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 
Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk