• Odbierz prezent
Kursy walut 06.06.: spore/negatywne zaskoczenie złotego - kursy dolara i euro poszły w górę! Zobacz, ile kosztuje jen (JPY), funt (GBP), forint (HUF), rubel (RUB), euro (EUR), korona (CZK), frank (CHF), dolar (USD)
fot. Zobacz, ile kosztuje jen, funt, forint, rubel, euro, korona, frank, dolar

Złoty osłabiał się w piątek w relacji do głównych walut, co przekładało się na wzrost kursu EUR/PLN w okolice 4,58, a USD/PLN w pobliże 4,27.

notowania kursów walutowych FOREX

 

W piątek na froncie danych uwagę przyciągała publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy

Wzrost zatrudnienia w maju wyniósł 390 tys. i pomimo spadku wobec kwietnia (436 tys.) okazał się wyższy od rynkowych oczekiwań (325 tys.). Nie obserwowaliśmy jednak istotnego umocnienia dolara, a para EUR/USD pozostała powyżej poziomu 1,07. Ciasny rynek pracy w USA napędza oczekiwania na podwyżki stóp procentowych w najbliższych miesiącach, jednak zarówno w czerwcu oraz lipcu ruchy o 50 pb. w górę są już od pewnego czasu odzwierciedlone w cenach instrumentów pochodnych. Z kolei euro pozostaje pod pozytywnym wpływem oczekiwań na jastrzębi zwrot EBC na czerwcowym posiedzeniu.

Rynek pracy w USA a podwyżki stóp procentowych

Zobacz także: PILNE: Mocny wzrost zatrudnienia! Sprawdź, jak zareagował kurs dolara amerykańskiego względem euro na najnowsze dane

 

Złoty oddał na koniec tygodnia część zysków nie tylko wobec głównych walut, ale też wobec tych z regionu Europy Środkowo-Wschodniej

Forint tracił w tym tygodniu wobec złotego w związku z ogłoszeniem na Węgrzech podatku od nadmiarowych zysków oraz akceptacji polskiego KPO. HUF odrobił część strat w związku z pojawiającymi się oczekiwaniami na przyjęcie węgierskiego planu przez Komisję Europejską do końca tego roku. W minionym tygodniu węgierski MNB zapowiedział dalsze podwyżki stóp procentowych aby walczyć z wysoką inflacją. Prawdopodobne dalsze kroki mające na celu ograniczenie negatywnego wpływu ujemnych realnych stóp procentowych na polską walutę będą podejmowane również przez RPP do czasu uzyskania przekonania o osiągnięciu szczytu inflacyjnego. Zakładamy w krótkim terminie utrzymanie kursu EUR/PLN blisko poziomu 4,60, a USD/PLN poniżej 4,30.

Kursy walutowe - ile za dolara, ile za euro

 

Na krajowym rynku stopy procentowej kluczowym wydarzeniem najbliższych dni będzie posiedzenie RPP

Publikacja ostatnich danych makroekonomicznych mogła nieco zmienić oczekiwania rynkowe odnośnie decyzji. Chociaż na środowym posiedzeniu Rady zakładamy wzrost stopy referencyjnej o 75 pb. do 6,00%, to inwestorzy mogą obawiać się mocniejszej podwyżki. Ostatnia publikacja majowych danych podnosi oczekiwaną ścieżkę inflacji w kolejnych miesiącach, a dane z Europy pokazują, że presja cenowa utrzymuje się na kontynencie.

stopy procentowe w Polsce - kiedy kolejne podwyżki

Zobacz także: Sprawdź, ile kosztuje dolar, rubel, funt, frank, jen, korona, euro, forint

 

Zaskakująco mocne okazały się dane za kwiecień ze sfery realnej, a majowe też potwierdzą wysoką aktywności gospodarki

Mimo aprecjacji, wycena złotego również utrzymuje się na relatywnie niskim poziomie. Dlatego Rada mogłaby zwracać w czerwcu mniejszą uwagę na pojawiające się sygnały świadczące o możliwym spowolnieniu gospodarczym w II połowie 2022 r. Takie oczekiwania widać po notowaniach rynkowych, które zakładają wzrost stopy referencyjnej NBP do 7,5% w III kw. 2022 r. Poza samą decyzją, bank centralny może podkreślić, że zamierza kontynuować cykl podwyżek stóp, co będzie ciążyć wycenie krótkoterminowych obligacji. Tą ocenę zapewne wzmocnią minutes RPP publikowane w piątek. W efekcie rentowności obligacji 2-letnich powinny trzymać się 6,75%.

notowania skarbowych papierów wartościowych i kontraktów IRS

Rynek długu pozostawać też będzie pod wpływem czwartkowego posiedzenia EBC, który może zasygnalizować intencję podniesienia stopy depozytowej. Rynek wycenił już w pełni wzrost stopy do zera w III kw. 2022 r. i zakłada wzrost stopy refinansowej w kierunku 0,75% pod koniec roku. Wydaje się mało prawdopodobne, aby komentarz EBC zakładał bardziej zdecydowaną ścieżkę. Umiarkowany komentarz może wręcz wesprzeć rynek, sprzyjając wręcz spadkowi rentowności 10-letnich polskich obligacji poniżej 6,50%.

cena euro, cena dolara, cena złota, cena ropy, notowania WIG20

Zobacz także: Kursy walut: inflacyjne szaleństwa - dolar i złotówka mocno zaskoczyły Polaków, euro znów w dół!

 

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk