• Odbierz prezent
Kursy walut 06.04.: wybicie na euro i dolarze - mocny ruch w górę na walutach; złoty oddał zyski! Zobacz aktualny kurs franka (CHF), funta (GBP), jena (JPY), euro (EUR), dolara (USD), korony (CZK), forinta (HUF)
fot. Kursy walut 06.04.: zobacz aktualne notowania walutowe na FOREX!

We wtorek złoty oddał zysk z ostatnich dni w relacji do euro, co przełożyło się na wzrost pary EUR/PLN powyżej poziomu 4,64. Ruch w górę kontynuował kurs USD/PLN, który przebił poziom 4,25.

kurs forinta do złotego

Miniona sesja przyniosła pogorszenie sentymentu inwestycyjnego wśród inwestorów do czego przyczyniały się oczekiwania dotyczące ogłoszenia kolejnych sankcji gospodarczych na Rosję (m.in. zakaz importu węgla). W wyniku zwiększonej awersji wobec ryzyka obserwowaliśmy zwiększony popyt na dolara oraz spadek kursu EUR/USD poniżej poziomu 1,09. Dolara wspierała również jastrzębia wypowiedź L. Brainard z Fed, która oczekuje połączenia podwyżek stóp procentowych z szybką redukcją bilansu Fed. Ponadto europejskiej walucie nie sprzyjały czynniki polityczne, gdzie w sondażach przed kwietniowymi wyborami prezydenckimi we Francji (pierwsza tura w najbliższą niedzielę) na popularności zyskiwać zaczęła eurosceptyczna kandydatka M. Le Pen. Niepewny wynik francuskich wyborów jest kolejnym aspektem oprócz braku klarowności wobec polityki pieniężnej EBC, który nie sprzyja wycenie EUR.

notowania kursów walutowych

Zobacz także: Sprawdź, po ile dzisiaj jeden dolar (USD), funt (GBP), frank (CHF), euro (EUR), korona (CZK), jen (JPY)

W Europie Środkowo-Wschodniej zauważalnie na wartości tracił forint (mocniej niż złoty czy korona). Węgierskiej walucie nie pomagały doniesienia, iż Komisja Europejska zamierza uruchomić mechanizm praworządności wstrzymujący wypłatę środków do kraju objętego tą procedurą. Węgry podobnie jak Polska nie otrzymały środków z tytułu unijnego funduszu odbudowy, jednak w ostatnim czasie napływały sygnały sugerujące, że polski KPO mógłby zostać zaakceptowany na przełomie kwietnia i maja. Ponadto w regionie CEE uwagę przyciągała decyzja rumuńskich władz monetarnych, gdzie koszt pieniądza podniesiono o 50 pb do 3%. Ruch ten jednak nie wywołał istotnej reakcji na kursie lei, gdyż NBR nie pozwala na istotne wahania wobec euro. Oczekujemy, że posiedzenie RPP będzie sprzyjało utrzymaniu poziomów kursów EUR/PLN oraz USD/PLN w okolicy 4,65 oraz powyżej 4,20 przy braku jastrzębiego zaskoczenia.

stopy procentowe w Polsce

Na krajowym rynku stopy procentowej doszło do wzrostów krzywych dochodowości, czemu sprzyjało zbliżające się środowe posiedzenie NBP i tendencje globalne. Decyzja RPP będzie kluczowa z punktu widzenia trendów rynkowych w perspektywie najbliższych tygodni. Rynek w dużej części wycenia podwyżkę stopy referencyjnej o 75 pb. do 4,25% w kwietniu i kontynuację cyklu w kolejnych miesiącach. Ekonomiści zakładają podwyżkę o 50 pb., choć jej wyższa skala jest mocno sygnalizowana jako bardzo prawdopodobny scenariusz. Rynek wyceniając silniejszą skalę ruchu zakłada, że RPP będzie kontynuować cykl w stałym podwyższonym marcowym tempie, tym bardziej widząc wyższe od oczekiwań odczyty inflacyjne w Europie (też w Polsce).

Notowania skarbowych papierów wartościowych

Zobacz także: Kursy walut 04.04.: pokaźne spadki na dolarze, euro i franku - główne waluty lecą w dół!

W ostatnich tygodniach pojawiły się jednak mocne sygnały, które przemawiają za umiarkowanym podejściem. Przede wszystkim ostatnia mocniejsza reakcja Rady miała zapewne istotny związek z osłabieniem złotego. W dniu podjęcia decyzji w marcu notowania EUR/PLN zbliżyły się do 5,0, mimo prowadzonych interwencji walutowych przez bank centralny. Teraz wycena waluty bez interwencji zbliżyła się do poziomów sprzed wybuchu wojny na Ukrainie. Dodatkowo na skutek konfliktu na Wschodzie i wprowadzonych na Rosję sankcji korekcie w dół uległy oczekiwania w zakresie wzrostu gospodarczego. Widać to wyraźniej w Europie, która ma mocniejsze powiązania z Rosją i Ukrainą.

kursy średnie walut NBP

Publikowane ostatnio wskaźniki wyprzedzające koniunkturę pokazały mocniejszy od oczekiwań spadek nastrojów. Wydaje się zatem, że mamy do czynienia z asymetrycznym ryzykiem. Mocniejsza reakcja RPP jest już mocno wyceniona, chociaż zapewne miałaby negatywny wpływ na rynek. Bardzo prawdopodobna bardziej zachowawcza decyzja byłaby pozytywnym impulsem dla rynku ciągnąc krzywe dochodowości w dół.

cena ropy, cena złota, notowania indeksów

Zobacz także: Dwucyfrowa inflacja stała się faktem! Czy te ceny kiedyś zaczną spadać?!

Notowania: Kurs euro do złotego EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk