• Odbierz prezent
kurs euro kurs dolara kurs korony norweskiej EUR USD NOK

Miniony tydzień przyniósł kolejne decyzje banków centralnych dotyczące stóp procentowych. Czy rekordowo niskie stopy procentowe jeszcze są w stanie zaskoczyć rynek? Jak wpływają na kursy walut?

 

Miniony tydzień obfitował w decyzje kolejnych banków centralnych w sprawie stóp procentowych. We wtorek Bank Rezerw Australii ogłosił decyzję pozostawienia stóp procentowych na niezmienionym poziomie 0,25%, co było zgodne z oczekiwaniami rynku.

W czwartek natomiast Bank Anglii ogłosił swą decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na poziomie 0,10%, co również było zgodne z prognozą.

W tym samym dniu bank centralny Czech poinformował o decyzji obniżki stóp procentowych z poziomu 1% do 0,25%.

Jeszcze bardziej drastyczną decyzję w tym samym dniu ogłosił bank centralny Norwegii, który obniżył stopy procentowe z poziomu 0,25% do 0%. Jest to najniższy poziom w historii tego kraju. Mimo zaskoczenia rynku tą decyzją, na dłuższą metę nie spowodowała ona obniżenia się kursu korony norweskiej (NOK) względem głównych walut, jak euro i dolar.

Czytaj także: Norwegia niespodziewanie wprowadza zerowe stopy procentowe - najszybsza obniżka stóp w historii

Zerowe stopy procentowe jeszcze do niedawna były ekonomiczną fikcją, która kilka lat temu stała się rzeczywistością po latach prowadzenia gołębiej polityki przez największe banki centralne, która okazała się niewystarczająco skuteczna. W czwartek 7 maja do grona krajów z ujemnymi stopami dość niespo.. Czytaj
Norwegia niespodziewanie wprowadza zerowe stopy procentowe - najszybsza obniżka stóp w historii

 

Kurs euro do korony norweskiej (EUR/NOK)

Na przestrzeni ostatnich 5 dni kurs euro do korony norweskiej (EUR/NOK) stracił 2,63%. Jeszcze w poniedziałek za jedno euro najwięcej płacono 11.4775 NOK, a najmniej w czwartek 11,0234 NOK. Na koniec tygodnia kurs EUR/NOK wyniósł 11,0681.

Wykres kursu euro do korony norweskiej (EUR/NOK)

Wykres kursu euro do korony norweskiej EUR/NOK

 

Kurs dolara do korony norweskiej (USD/NOK)

Nieco lepiej na tle korony norweskiej prezentował się w tym tygodniu dolar amerykański, jednak również on tracił względem norweskiej waluty. W poniedziałek dolar najwięcej kosztował 10,4778 koron norweskich. W kolejny dniach kurs dolara do korony norweskiej USD/NOK osuwał się stopniowo w dół. Najmniej za dolara płacono w piątek 10,1817 koron norweskich. Na koniec tygodnia kurs USD/NOK wyniósł 10,2139. Tym samym na przestrzeni minionego tygodnia dolar stracił 1,35% względem korony norweskiej.

Wykres kursu dolara do korony norweskiej USD/NOK

Wykres kursu dolara do korony norweskiej USD/NOK

 

Co zrobi Bank Rezerwy Nowej Zelandii?

W nadchodzącym tygodniu w środę zapadnie decyzja banku centralnego Nowej Zelandii w sprawie stóp procentowych. Rynek oczekuje, że pozostaną one na niezmienionym poziomie 0,25%.

Na przestrzeni ostatniego tygodnia kurs dolara nowozelandzkiego (NZD) zyskał 1,29% względem dolara amerykańskiego (USD).

Wykres kursu dolara nowozelandzkiego do dolara amerykańskiego NZD/USD

Wykres kursu dolara nowozelandzkiego do dolara amerykańskiego NZD/USD

 

Notowania: EURNOK

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURNOK/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk