• Sklep
  • Odbierz prezent
Kursy euro (EUR), dolara (USD) i funta (GBP.) Giełdy w dół po komentarzach Powella!

Wczoraj na europejskich giełdach pojawiły się geopolityczne napięcia, w wyniku czego większość głównych benchmarków zakończyła sesję na czerwono. Niektórzy traderzy zaczynają się denerwować przed spotkaniem prezydenta Trumpa i Xi Jinpinga.

Para walutowa

Symbol

Kurs walutowy

Data aktualizacji

Kurs dolara amerykańskiego

USDPLN

3,7518 złotego

26.06.19 14:00

Kurs euro

EURPLN

4,2613 złotego

26.06.19 14:400

Kurs funta szterlinga

GBPPLN

4,7559 złotego

26.06.19 14:00

Kurs franka szwajcarskiego

CHFPLN

3,8360 złotego

26.06.19 14:00

Tabela. Główne kursy walut dolara, euro, funta i franka w środę 26.06.19 na rynku forex

W ostatnich miesiącach stosunki między USA i Chinami były niestabilne. Inwestorzy traktują nadchodzące spotkanie jako pozytywny znak, ale przepaść między obiema stronami jest duża. Administracja Trumpa ma poważne obawy dotyczące ochrony własności intelektualnej, a po drugiej stronie debaty rząd chiński uważa, że zakaz dla Huawei jest niesprawiedliwy. Gdyby sprawy się nie powiodły, obie strony mają narzędzia ekonomiczne, aby wywierać presję na swojego rywala.

Stany Zjednoczone opublikowały rozczarowujące wskaźniki ekonomiczne, które spowodowały spadki na giełdach z powodu obaw, że gospodarka się wychładza. Nowy raport o sprzedaży domów pokazał spadek o 7,8% w maju, a raport z kwietnia został skorygowany z 6,9% do -3,7%. Wskaźnik nastrojów konsumentów Conference Board spadł do 121,5 z 134,1 w maju. Odczyt w czerwcu był najsłabszy od lipca 2017 r.

James Bullard z Rezerwy Federalnej oświadczył, że jest zaskakujące, że inflacja jest poniżej celu, biorąc pod uwagę poziom wzrostu. Bankier stwierdził, że obniżka stóp procentowych o 0,5% w lipcu byłaby „przesadzona”. Bullard znany jest ze swojego gołębiego nastawienia, jednak w świetle wczorajszych danych naciski na luźniejszą politykę pieniężną mogą wzrosnąć. Jerome Powell, szef Rezerwy Federalnej, przemawiał wczoraj w Nowym Jorku, gdzie powiedział, że ryzyko dla amerykańskiej gospodarki wzrosło, a sytuacja zmieniła się od czasu spotkania w maju. Bankier podkreślił również niezależność Fedu i powiedział, że instytucja nie ugnie się pod presją polityczną, co było odniesieniem do nacisków prezydenta Trumpa, który domaga się niższych stóp procentowych i słabszego dolara amerykańskiego. Amerykańskie rynki akcji zakończyły sesję niżej, ponieważ wypowiedź Powella nie była tak gołębia, jak oczekiwali inwestorzy. Doprowadziło to do mieszanej sesji w Azji.

Nie tylko Stany Zjednoczone odnotowały wczoraj słabe wyniki. Konfederacja Brytyjskiego Przemysłu opublikowała raport sprzedaży, który wykazał spadek do -42 w czerwcu - to najniższy odczyt od marca 2009 r. Raport z tego samego okresu w ubiegłym roku wykazał o wiele lepszy wynik i nie ma wątpliwości, że niepewność związana z Brexit jest tutaj głównym czynnikiem pogorszenia sytuacji. Po komunikacie funt stracił na wartości w stosunku do euro i dolara amerykańskiego.

Imponujący rajd ceny złota trwał nadal. Metal osiągnął poziom ostatnio obserwowany w maju 2013 r. Cena złota traciła jednak nieco na wartości po wypowiedzi Jerome'a Powella. Kurs Bitcoina osiągnął wczoraj nowy najwyższy poziom od 15 miesięcy i po 2018 ponownie obserwujemy wzrosty.

 

Dzisiaj o 11:15 Mark Carney, szef Banku Anglii (BoE), wystąpi przed Komisją Skarbową (Treasury Select Committee). Stawka CPI w Wielkiej Brytanii w maju spadła do 2% z 2,1% w kwietniu. Spadek sugeruje, że popyt osłabia się, a poziom CPI jest obecnie na poziomie celu BoE. Warto zauważyć, że na zeszłotygodniowym posiedzeniu BoE prognozy PKB w drugim kwartale zostały obniżone do 0,0% z 0,2%.

Raport na temat dóbr trwałego użytku w USA zostanie opublikowany o 14:30, a konsensus wynosi -0,10%, co byłoby poprawą w stosunku do spadku o 2,1% w kwietniu. Raport dotyczący zapasów ropy napłynie o 16:30, a prognoza przewiduje spadki o 2,54 miliona baryłek. Zapasy benzyny mają wzrosnąć o 288 000 baryłek.

Kurs euro do dolara EURUSD – notowania rosły od końcówki maja, a przełamanie w górę  1,1400 może poprowadzić kurs na 1,1448. Spadek poniżej 1,1200 może z kolei otworzyć drogę na retest poziomu 1,1110.

Kurs funta do dolara GBPUSD – obserwujemy spadki od połowy marca i jeżeli sentyment się utrzyma, kurs może dotrzeć do wsparcia przy 1,2476. Poziom 1,2800 stanowi obecnie opór. 

 

Kurs euro do funta EURGBP – kurs odbijał od ponad miesiąca i jeżeli utrzyma się powyżej 0,8800, możliwy jest ruch w kierunku 0,9000. Spadki mogą się kierować w okolice 200-dniowej MA przy 0,8780.

 

Kurs dolara do jena USDJPY – kurs pozostawał w trendzie spadkowym od kwietnia. Jeżeli sentyment niedźwiedzi utrzyma się, celem może być poziom 106,00. Opór znajduje się w okolicy 50-dniowej MA przy 109,90.

Indeks FTSE 100 - oczekiwany spadek na otwarcie o 16 punktów do 7,406.

Indeks DAX - oczekiwany spadek na otwarcie o 24 punktów do 12,204.

Indeks CAC 40 - oczekiwany spadek na otwarcie o 7 punktów do 5,507.

Sentyment rynkowy CMC Markets:

US SPX 500  – wśród Klientów przeprowadzających transakcje na kontrakcie kasowym na amerykański indeks S&P 500, przewagę ilościową mają dziś obstawiający spadki – 68%, bez zmian w stosunku do danych z wczoraj. Podobna tendencja widoczna jest przy analizie wartości otwartych transakcji: 58% dominacja pozycji Sprzedaj (1 punkt procentowy więcej niż we wtorek).

Germany 30 –wśród Klientów posiadających otwarte pozycje na kontrakcie na niemiecki indeks giełdowy utrzymuje się niezdecydowanie z nieznaczną przewagą pozycji wzrostowych: już od wczoraj 53% ogółu Klientów przeprowadzających transakcje na tym kontrakcie ma otwarte pozycje Kup. W przypadku wartości pozycji, dominacja po stronie pozycji krótkich wynosi 52 % (spadek o 1 punkt procentowy w zestawieniu z wtorkowymi danymi).

Kurs euro do dolara EUR/USD – sentyment dla tej pary walutowej również wskazuje na niezdecydowanie wśród uczestników rynku. Pod względem ilościowym nastąpiło dziś wyrównanie proporcji pozycji długich do krótkich na tej parze walutowej. Pod względem wartości, pozycje na spadki nieznacznie dominują i w chwili obecnej stanowią 53%.

Giełdy w dół po komentarzach Powella - 1

Sentyment rynkowy CMC Markets

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).   Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk