• Odbierz prezent
Kursy euro, dolara i funta w górę! Obawy związane z koronawirusem nadal wpływają na rynek

Rynek nie przestaje zwracać uwagi na informacje z Azji. Pogorszenie nastrojów w kontekście koronawirusa widać już w odczytach z Europy.

Zgodnie z najnowszymi danymi, liczba osób zakażonych koronawirusem przebiła 75 tys., z czego ponad 2 tys. straciło życie. Liczby te mogą przerażać, i wraz z szeregiem dodatkowych informacji dotyczących efektów koronawirusa sprawiają, że inwestorzy cały czas pozostają w napięciu. Wspomniane dodatkowe informacje to m.in. wieści dotyczące problemów firm w kontekście produkcji i niższego popytu, informacje o odsunięciu lub możliwości odsunięcia w czasie istotnych wydarzeń odbywających się w Azji oraz rozczarowujące dane z gospodarek.

W kontekście danych z gospodarki, warto wspomnieć o dwóch odczytach. Po pierwsze – o indeksach ZEW opisujących nastroje względem sytuacji w gospodarce Niemiec i strefy euro. W lutym odnotowały one spore spadki w relacji do poziomów z poprzedniego miesiąca, właśnie m.in. w związku z obawami dotyczącymi wpływu koronawirusa na europejskie gospodarki. Po drugie – o danych o japońskim PKB w czwartym kwartale ubiegłego roku, który m.in. w konsekwencji podwyżki podatku od sprzedaży doświadczył spadku rzędu 1,6% w ujęciu kwartalnym i 6,3% w ujęciu zanualizowanym.

Oczywiście w powyższych danych nie widać jeszcze efektu koronawirusa, bo dotyczą one okresu przed wybuchem epidemii. Niemniej właśnie to budzi obawy: trzecia największa gospodarka świata doświadczyła głębokiego spadku PKB jeszcze przed otrzymaniem kolejnego ciosu. W tym kontekście trudno liczyć na poprawę sytuacji japońskiej gospodarki w najbliższym czasie. Niewykluczone, że wręcz ulegnie ona pogorszeniu.

Dynamika PKB Japonii w ujęciu kwartalnym (2015 – 2019)
Obawy związane z koronawirusem nadal wpływają na rynek - 1
Źródło: Bloomberg Data: 19/02/20

SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

Kurs euro EUR

Kurs euro do złotego EUR/PLN we wtorek wzrósł o 0,2%, wahając się w widełkach 4,26-4,28. W parze z dolarem amerykańskim, europejska waluta kontynuowała wczoraj spadki, schodząc poniżej poziomu 1,08. Spadek głównej pary można powiązać z utrzymującymi się obawami dotyczącymi sytuacji gospodarczej strefy euro, które rosną również w związku z koronawirusem. Strefa euro może być narażona na wpływ efektów z nim związanych bardziej niż inne duże gospodarki, ze względu na nadzwyczaj duży udział handlu w PKB.

Pogorszenie nastrojów ekonomicznych widać już teraz. Ostatnie odczyty indeksów ZEW – opisujących sentyment względem bieżącej i przyszłej sytuacji w największej gospodarce strefy euro, Niemczech – znalazły się wyraźnie poniżej odczytów z poprzedniego miesiąca, jak i oczekiwanych poziomów. Indeks odnoszący się do perspektyw gospodarczych strefy euro znalazł się na poziomie 10,4 pkt wobec 25,6 pkt notowanych miesiąc wcześniej.

 

Indeks ZEW dla perspektyw gospodarczych strefy euro (2015 – 2020)
Obawy związane z koronawirusem nadal wpływają na rynek - 2
Źródło: Bloomberg Data: 19/02/20

Kurs funta GBP

Kurs funta do złotego GBP/PLN we wtorek wzrósł o 0,6%, wahając się w widełkach 5,11-5,16. Poziom, który wczoraj osiągnął funt w parze ze złotym, był najwyższy od połowy grudnia, kiedy to brytyjska waluta gwałtownie umocniła się w następstwie publikacji wyników exit poll wskazujących na przytłaczające zwycięstwo Partii Konserwatywnej w wyborach powszechnych.

Wśród informacji z Wielkiej Brytanii, które poznaliśmy w ostatnich dniach, warto wyróżnić dwie publikacje danych ekonomicznych. Wczorajsze odczyty z rynku pracy opisujące sytuację w trzech miesiącach do grudnia w ujęciu ogólnym okazały się nieco gorsze od oczekiwań, nadal jednak wskazują na utrzymywanie się dobrej sytuacji na brytyjskim rynku pracy. Pewne obawy może budzić hamowanie dynamiki płac, jednak dzisiejsze dane pokazujące odbicie inflacji bazowej o 0,2 p.p. do 1,6% i skok inflacji CPI z 1,3% do 1,8% w styczniu powinny sprawić, że Bank Anglii w najbliższym czasie nie będzie obniżać stóp procentowych.

Kurs dolara USD

Kurs dolara do złotego USD/PLN we wtorek wzrósł o 0,6%, wahając się w widełkach 3,93-3,96. Obecnie dolar amerykański w parze ze złotym znajduje się na najwyższym poziomie od ponad czterech miesięcy, co ma związek głównie ze zmianami na parze EUR/USD.

 

W ostatnim czasie nie poznaliśmy zbyt wielu istotnych informacji z USA. Dziś wieczorem ma się to zmienić za sprawą publikacji „minutek” z ostatniego spotkania FOMC. W związku z tym, że sytuacja globalna w kontekście koronawirusa zmienia się nadzwyczaj szybko, na nią w kontekście komentarzy decydentów z kluczowych banków centralnych ostatnio szczególną uwagę zwracali inwestorzy. Retoryka decydentów sprzed trzech tygodni może jawić się jako bardziej „wsteczna” niż zazwyczaj, w związku z czym wpływ publikacji na zachowanie dolara amerykańskiego może nie być duży.

Kurs USD/PLN (luty ‘19 – luty ‘20)
Obawy związane z koronawirusem nadal wpływają na rynek - 3
Źródło: Bloomberg Data: 19/02/20

KLUCZOWE PUBLIKACJE

20:00 – „minutki” z ostatniego spotkania FOMC

 

Informacje zawarte w niniejszym dokumencie służą wyłącznie do celów informacyjnych. Nie stanowią one porady finansowej lub jakiejkolwiek innej porady, mają charakter ogólny i nie są skierowane dla konkretnego adresata. Przed skorzystaniem z informacji w jakichkolwiek celach należy zasięgnąć niezależnej porady. Ebury nie ponosi odpowiedzialności za konsekwencje działań podjętych na podstawie informacji zawartych w raporcie.

 

Ebury Partners UK Ltd jest regulowane przez FCA (Financial Conduct Authority) jako autoryzowana Instytucja Pieniądza Elektronicznego. Numer rejestru: 900797.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Roman Ziruk

Analityk Ebury międzynarodowej firmy specjalizującej się w usługach finansowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, która posiada status instytucji pieniądza elektronicznego. Ebury to fintech, który pomaga przedsiębiorstwom rozwijać biznes na rynkach zagranicznych, eliminując bariery w obszarze rozliczeń, transakcji walutowych oraz zarządzania ryzykiem walutowym. Firma umożliwia transakcje w ponad 140 walutach, w tym wielu walutach odległych krajów (m.in. lira turecka, rupia indyjska, chiński juan, real brazylijski, tajski bat, meksykańskie peso) oraz dostarcza sprawdzone rozwiązania w handlu zagranicznym, dotychczas niedostępne dla polskich firm.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk