• Odbierz prezent
Kursy dolara (USD), euro (EUR), franka (CHF) i funta (GBP) zanurkowały. Co z polskim złotym (PLN)?

Przez większą część dnia główne waluty zyskiwały względem polskiego złotego, jednak w godzinach popołudniowych ich kursy chwilowo zanurkowały. Ile złotych zapłacimy za euro, dolara, franka i funta?

 

W Wielkiej Brytanii jest dzień wolny od pracy ze względu na Święto Bankowe.

O godzinie 8.30 napłynęły dane ze Szwajcarii dotyczące sprzedaży detalicznej za lipiec. Sprzedaż detaliczna wzrosła o 4,1% rdr. Według poprzedniego odczytu wzrost wynosił 3,3%.

O godzinie 9 poznaliśmy dane z Hiszpanii dotyczące inflacji w sierpniu. W ujęciu miesięcznym wskaźnik CPI wyniósł 0% wobec spodziewanego spadku o 1,6%. W ujęciu rocznym spadek wyniósł 0,5% wobec spodziewanego spadku o 0,6%.

O godzinie 10 poznaliśmy dane z polskiej gospodarki. PKB skurczył się o 8,9% k/k, co było zgodne z prognozą. Warto jednak wspomnieć, ze poprzedni odczyt wynosił -0,4%. W ujęciu rocznym spadek wyniósł 8,2%, co również było zgodne z prognozą. Był to jednak znacznie gorszy wynik niż przed rokiem, kiedy wzrost wyniósł 2%.

Czytaj także: Największy spadek PKB w historii Polski - co wpłynęło na tak fatalne odczyty?

W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny opublikował pełne dane dotyczące PKB Polski w drugim kwartale 2020 r. Zgodnie z wcześniejszymi szacunkami, zanotowano największy spadek PKB w najnowszej historii Polski - jego wartość spadła o 8,9% w porównaniu do pierwszego kwartału oraz o 8,2% w porównaniu .. Czytaj
Największy spadek PKB w historii Polski - co wpłynęło na tak fatalne odczyty?

O godzinie 11 napłynęły dane dotyczące inflacji we Włoszech. Wskaźnik CPI we Włoszech w sierpniu wzrósł o 0,3% m/m. W ujęciu rocznym spadek wyniósł 0,5% zgodnie z prognozą.

O godzinie 14 poznaliśmy kolejne dane, dotyczące inflacji, tym razem z Niemiec. Wskaźnik CPI w sierpniu uległ obniżeniu o 0,1% m/m, podczas gdy prognoza zakładała spadek o 0,2%.W ujęciu rocznym wskaźnik ten nie uległ zmianie (prognoza zakładała wzrost o 0,1%).

O godzinie 16.30 napłynęły dane z USA. W sierpniu wskaźnik aktywności wytwórczej Dallas Fed wyniósł 8 pkt wobec poprzedniego odczytu -3 pkt. Wpływ na nastroje na rynkach mogło mieć też przemówienie członka FOMC – Raphaela Bostica, które miało miejsce o tej samej porze.

 

Kurs dolara do polskiego złotego (USD/PLN)

W poniedziałek po południu spośród głównych walut najmocniej względem złotego traci dolar. Najwięcej za dolara płacono 3,6975 zł do południa, a najmniej 3,6647 około godziny 17. Po godzinie 17 kurs dolara do złotego (USD/PLN) zaczyna odrabiać straty. W tym momencie dolar kosztuje 3,6735 zł, co stanowi spadek o 0,39% względem poprzedniego poziomu odniesienia.

 Wykres kursu dolara do złotego USD/PLN

Wykres kursu dolara do złotego USD/PLN

 

Kurs funta względem polskiej waluty (GBP/PLN)

Po godzinie 17 kurs funta do złotego (GBP/PLN) jest notowany na lekkim minusie o 0,20% względem poprzedniego poziomu zamknięcia. W tym momencie wynosi 4,9125 zł. Najwięcej za jednego funta płacono 4,9257 zł w godzinach porannych, a najmniej 4,9035 zł przed godziną 15.

 Wykres kursu funta do dolara GBP/PLN

Wykres kursu funta do złotego GBP/PLN

 

 

Kurs euro do złotego (EUR/PLN)

W godzinach popołudniowych kurs euro do złotego (EUR/USD) oscyluje wokół piątkowego poziomu odniesienia. Po godzinie 17 euro kosztuje 4,3902 zł. Najmniej za jedno euro płacono 4,3848 zł w godzinach nocnych, a najwięcej 4,4021 zł przed godziną 17.

 Wykres kursu euro do złotego EUR/PLN

Wykres kursu euro do złotego EUR/PLN

 

 

Kurs franka względem polskiej waluty (CHF/PLN)

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku franka szwajcarskiego. Po godzinie 17 kurs franka do złotego (CHF/PLN) również znajduje się w okolicach poprzedniego poziomu zamknięcia. W tym momencie frank kosztuje 4,0754 zł. Najmniej za franka płacono 4,0720 zł około godziny 4 rano, a najwięcej 4,0911 zł przed godziną 16.

Wykres kursu franka do złotego (CHF/PLN)

Wykres kursu franka do złotego CHF/PLN

 

Jeżeli chcesz sprawdzić aktualne kursy walut, skorzystaj z naszego kalkulatora walutowego

 

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk