• Odbierz prezent
Kursy dolara, franka i jena utrzymują przewagę. Wpływ danych na euro i funta. Dzień na rynku

Mnóstwo pozycji w kalendarzu makro na środę, ale tylko garść może mieć zauważalne przełożenie na rynki. PMI z Eurolandu i Wielkiej Brytanii są finalną rewizją danych sprzed dwóch tygodni, zatem ich wpływ na kursy euro EUR i funta GBP jest wątpliwy. Z USA świeży odczyt ISM skupi uwagę z oczekiwaniami silnego wyniku. Raport APD utracił moc predykcji rządowych danych, więc rozminięcia z prognozami będą traktowane z przymrużeniem oka. Banki centralne i ich interpretacja ostatnich wydarzeń mogą dostarczyć interesujących informacji - na dziś zaplanowane są przemówienia członków EBCFed i Banku Kanady. W Polsce RPP najprawdopodobniej utrzyma stopy procentowe bez zmian.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

  • Przy wtorkowym rajdzie indeksów w Europie i USA,

  • rynek akcyjny w Azji kontynuuje wzrosty. Inwestorzy debatują, czy wywołane epidemią wirusa spowolnienie gospodarcze w Chinach nie będzie tylko przejściowe i wygładzone przez działania władz.
  • Shanghai Composite rośnie o 1,2 proc., a Nikkei225 zyskuje 1 proc. Futures na DAX i S&P500 pokazują dziś lekkie schłodzenie, spadając odpowiednio o 0,2 proc. i 0,1 proc.
  • Chiny donoszą, że liczba zakażonych w kraju wzrosła do ponad 24 tys. przy 490 przypadkach śmiertelnych. Pocieszające jest jednak, że wyhamowuje tempo przyrostu nowych przypadków zachorowań. Liczba wyleczonych przewyższa liczbę nowych zgonów.
  • Na rynku walutowym zmienność pozostaje niska, stąd i potencjał do odreagowania wcześniejszej nerwowości jest mniejszy. Mimo to marginalną przewagę utrzymują bezpieczne kursy jena JPY, franka CHF i dolara USD, co sugeruje, że nie mamy do czynienia z pełną przesiadką na tryb risk-on.
  • Kurs dolara nowozelandzkiego NZD był względnie stabilny w okolicach 0,6490

  • po publikacji raportu z rynku pracy Nowej Zelandii. W IV kw. stopa bezrobocia spadła do 4 proc. (prog. 4,2 proc.), ale był to głównie skutek niższej stopy partycypacji (70,1 proc. vs 70,4 proc.). Zatrudnienie nie zmieniło się (prog. 0,3 proc. k/k), co zabrało z odczytu pozytywny wydźwięk.
  • Aprecjacja AUD utrzymuje się po wystąpieniu prezesa RBA Lowe’a. Prezes powtórzył bardziej optymistyczny przekaz z wczorajszego komunikatu po posiedzeniu banku. Powiedział, że zarząd nadal dyskutuje nad zaletami dalszej ekspansji monetarnej, ale zauważył również, że gospodarka wciąż przechodzi łagodny punkt zwrotny.
  • Ropa naftowa WTI odbija dziś o 0,4 proc. do 49,8 USD/b przy nadziejach inwestorów, że OPEC wkrótce zadecyduje o dalszych cięciach wydobycia, by zrównoważyć rynek. Wcześniej cena pogłębiła dołek w kierunku 49,3 po raporcie API, który wskazał większy od prognoz wzrost zapasów surowca w USA w ubiegłym tygodniu (4,2 mln baryłek vs 3 mln baryłek).

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk