• Odbierz prezent
Kursowi dolara USD ciąży ciągła debata nad obniżkami stóp procentowych. Ruch korekcyjny na euro. Nie taki TSUE straszny jak go malują

Dla złotego kluczowym wydarzeniem minionego tygodnia był wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie kredytów walutowych. Europa nadal cierpi na chorobę przemysłową. W Stanach inwestorzy cały czas wypatrują i wierzą w tylko jedno: dalszą obniżkę stóp procentowych. Na Wyspach również bez zmian - premier Boris Johnson szuka sposobu wyjścia z UE do końca października.

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 30.09.2019 - 07.10.2019.

Para walutowa

EUR/PLN

CHF/PLN

USD/PLN

GBP/PLN

Minimum

4,3108

3,9423

3,9247

4,8305

Maksimum

4,3836

4,0400

4,0227

4,9470

Kurs franka do złotego CHF/PLN

Nie taki TSUE straszny jak go malują - 1

Wykres kursu franka szwajcarskiego do złotego, interwał 1-godzinowy

Bez wątpienia miniony tydzień upłynął pod dyktando czwartkowego wyroku TSUE w sprawie tzw. kredytów frankowych. Jego widmo krążyło nad rynkami już od pewnego czasu, wzbudzając coraz większe obawy wśród inwestorów. Analitycy znaleźli nowe zajęcie i prześcigali się w wyliczeniach kosztów, na jakie będą narażone polskie banki. Nie brakowało kasandrycznych wizji, sugerujących załamanie całego systemu bankowego. Nic podobnego nie miało miejsca i chociaż wyrok faktycznie wspiera “frankowiczów”, to nie spełnił się najbardziej pesymistyczny scenariusz. Rynek wykorzystał okazję do realizacji zysków, co poskutkowało wyraźnym umocnieniem rodzimej waluty. Frank szwajcarski przez 10 dni utrzymywał się powyżej poziomu 4 zł. Kiedy jednak w środę złamał to wsparcie, to wylądował 5 groszy niżej. Do wakacyjnych poziomów jeszcze daleka droga, ale też lokalnych czynników ryzyka pozostaje coraz mniej. Obecnie najważniejszym z nich są zbliżające się wybory parlamentarne, które będą miały miejsce w najbliższą niedzielę. Wydaje się jednak, że politycy obiecali już wszystko, co możliwe, a nawet trochę więcej, dlatego inwestorzy mogą z większym spokojem podchodzić do poniedziałkowych wyników.

Kurs euro do złotego EUR/PLN

Nie taki TSUE straszny jak go malują - 2

Wykres kursu euro do złotego, interwał 1-godzinowy

Wybory w Polsce nie mają takiej siły przebicia w świadomości inwestorów jak, chociażby załamanie w niemieckim przemyśle. Dzisiejsza sesja przynosi kolejne słabe odczyty, tym razem dotyczące zamówień w przemyśle, które spadły o blisko 10% w skali roku. Dodatkowo euro coraz bardziej ciąży potencjalna wojna handlowa z USA. Wszystko przez ostatnią decyzję prezydenta Donalda Trumpa, który postanowił nałożyć nowe cła na wybrane produkty z Europy.
Wspólna waluta już na przełomie miesiąca pokazała, że może mieć problem z utrzymaniem się powyżej poziomu 4,37 zł. Wtedy jeszcze ten ruch został zanegowany, ale zeszłotygodniowa reakcja na wyrok TSUE sprowadziła kurs do 4,313 zł, czyli do najniższego poziomu od początku sierpnia. Obecnie obserwujemy drobny ruch korekcyjny, jednak nie jest on w stanie przebić oporu przy 4,33 zł, który wcześniej pełnił funkcję ważnego wsparcia. Niewykluczone, że jeszcze w tym tygodniu kurs euro do złotego EUR/PLN przetestuje poziom 4,307 zł, który w maju stanowił lokalne maksimum. 

Kurs dolara do złotego USD/PLN

Nie taki TSUE straszny jak go malują - 3

Wykres kursu dolara do złotego, interwał 1-godzinowy

Także względem dolara widać ostatnio umocnienie złotego. Pozbycie się kluczowego czynnika ryzyka lokalnego, pozwoliło naszej walucie na przyłączenie się do szerokiego trendu wspierającego bardziej ryzykowne aktywa. Dodatkowo USD ciąży ciągła debata nad obniżkami stóp procentowych. Po ostatnim słabym odczycie ISM rynek na nowo uwierzył, że kolejna redukcja kosztu pieniądza zbliża się wielkimi krokami. Co ciekawe bardzo dobry odczyt z rynku pracy (najniższe bezrobocie od pół wieku!) został już zignorowany, co wyraźnie wskazuje na sentyment rynku. Rzecz w tym, że całkiem możliwy staje się scenariusz, w którym FED nie będzie już chciał grać według reguł narzucanych mu przez innych. Takie sugestie pojawiają się w ostatnich wypowiedziach członków FOMC. W tym kontekście coraz ciekawiej zapowiada się środowa publikacja tzw. minutek z ostatniego posiedzenia Komitetu. Zapewne do tego czasu będziemy obserwować małą konsolidację, która jest zauważalna także na głównej parze walutowej świata. 

Kurs funta do złotego GBP/PLN

Nie taki TSUE straszny jak go malują - 4

Wykres kursu funta do złotego, interwał 1-godzinowy

Ciekawie wygląda układ na kursie funta do złotego GBP/PLN. Funt w ostatnim czasie wyraźnie sobie nie radził na szerokim rynku, co przekładało się również na notowania wobec złotego. Później do tego trendu dołączyło ogólne umocnienie rodzimej waluty, co spowodowało akceleracje spadków. Dzisiejszy ruch w górę trudno traktować inaczej niż jako słabą próbę korekty, która nie zmienia szerszego obrazu. Fundamentalnie również ciężko o optymizm na funcie. Zwłaszcza po weekendowych rozmowach Borisa Johnsona z liderami wybranych państw członkowskich UE (z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem na czele). Brytyjski premier stawia ultimatum, negując możliwość kolejnego przesunięcia daty brexitu. Oznacza to wzrost ryzyka twardego rozwodu z Unią, zwłaszcza że coraz więcej wskazuje na to, że urzędnicy z Brukseli są gotowi powiedzieć “sprawdzam”.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Internetowykantor.pl

Pierwszy kantor internetowy w Polsce. Oferuje szybką, tanią i bezpieczną wymianę walut. Obecnie ponad 300 tys. klientów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk