• Odbierz prezent
Kurs złotego w stosunku do euro (EUR/PLN) bije rekordy słabości! Cena blisko 4,63 zł.
fot. freepik.com

Kurs EURUSD pozostaje w najnowszym kanale konsolidacyjnym 1,18-1,20. Środowe posiedzenie amerykańskiego banku centralnego i konferencja jego szefa Jerome Powella przyniosła osłabienie obaw przed rychłymi podwyżkami stóp procentowych. Analitycy spodziewają się ich dopiero w 2023 r. Czasowo osłabiło to dolara, ale już następnego dnia cały ruch został wyzerowany. Ostatnie bitwy na froncie szczepionkowym, czyli bardzo dobre tempo w USA i przyhamowanie w Europie w związku z problemami z preparatem Astra Zeneca, prowadzą do coraz większego rozziewu między perspektywami dla obu gospodarek. Końcowy efekt tych czynników prowadzi do spadku kursu EURUSD, jaki obserwujemy od początku roku.

Kurs polskiej waluty z kolei bije kolejne rekordy słabości w stosunku do euro

Kurs prawie dotknął 4,63, czyli był wyżej niż podczas sylwestrowych interwencji walutowych NBP. Polska polityka monetarna coraz bardziej wyróżnia się w porównaniu z krajami rozwijającymi się. W Brazylii i Rosji podniesiono ostatnio stopy procentowe, wobec rosnącej inflacji. Nawet w Turcji, która przez długie lata była symbolem negatywnego wpływu polityki na politykę monetarną, doszło do podniesienia stopy benchmarkowej aż o 2 punkty procentowe (wobec spodziewanego jednego punktu). Tymczasem w Polsce podwyżki wydają się nieprawdopodobne, mimo że ujemna realna stopa procentowa należy do najwyższych na świecie. Im więcej będziemy obserwować podwyżek w innych krajach, tym bardziej będzie się osłabiał złoty.

Taka sytuacja jednak pomaga eksporterom

Saldo obrotów towarowych w styczniu znów było pozytywne. Na dłuższą metę jednak taka nierównowaga może okazać się szkodliwa dla gospodarki, jeśli nie nastąpi zwiększenie poziomu inwestycji przedsiębiorstw. Ten zaś oznaczać będzie wzrost importu.

 


MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk