• Odbierz prezent
Kurs złota w okolicach 1840 dolarów (USD) za uncję. Czy cena złotego kruszcu zejdzie jeszcze niżej?

W bieżącym tygodniu notowania złota pozostają pod presją podaży. Cenie tego kruszcu w poprzednim tygodniu nie udało się sięgnąć do poziomów przekraczających 1870 USD za uncję, co poskutkowało zniżką. Ostatnie kilka dni na rynku złota jest okresem systematycznych spadków notowań kruszcu i zejścia poniżej 1840 USD za uncję.

Cena złota pod presją - 1

Notowania cen złota, YTD, źródło: Teletrader.com

Ciosem dla notowań złota było odbicie w górę wartości amerykańskiego dolara. Spora zwyżka notowań dolara była wywołana nastawieniem risk-off wśród globalnych inwestorów, wywołanym głównie wyraźnymi spadkami indeksów akcji.

Dolar dla wielu inwestorów jest podstawową „bezpieczną przystanią”, do której uciekają w okresach rynkowej niepewności. Jest to zrozumiałe: gdy notowania większości aktywów spadają, to inwestorzy uciekają w gotówkę, czyli w dużej mierze właśnie w dolara.

Jednak złoto także jest popularną „bezpieczną przystanią” i tym należy tłumaczyć fakt, że przecena na rynku kruszcu nie jest dynamiczna. O ile dolar jest atrakcyjny głównie krótkoterminowo, to złoto często działa dobrze jako długoterminowe zabezpieczenie portfela inwestycyjnego przed nadmiernymi wahaniami jego wartości.

Z tej przyczyny, mimo krótkoterminowych zniżek, złoto nadal ma potencjał do wypracowania zwyżki w bieżącym roku. Sprzyjają temu fundamenty rynkowe, takie jak m.in. działania amerykańskich władz oraz tamtejszej Rezerwy Federalnej. W środę pojawił się kolejny komunikat ze strony Fedu. Instytucja ta nie zmieniła poziomu stóp procentowych, pozostawiając je w okolicach zera. Dodatkowo, szef Fedu, Jerome Powell, powiedział, że na razie nie warto skupiać się na dywagacjach dotyczących potencjalnego terminu wyjścia Fedu z okresu luźnej polityki monetarnej, bo takie spekulacje są przedwczesne. Tym samym Powell zasugerował, że obecne nastawienie Fed utrzyma się jeszcze przez dłuższy czas. To natomiast oznacza możliwość pojawienia się wyższej inflacji, która jest korzystna dla notowań złota.


Paweł Grubiak

Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk