• Odbierz prezent
Kurs złota pod presją notowań silnego dolara amerykańskiego
fot. freepik.com

Poprzedni miesiąc dla inwestorów na rynku złota był trudny, zważywszy na utrzymującą się presję spadkową na notowaniach tego kruszcu. Patrząc z szerszej perspektywy, początek 2021 roku był dla złota czasem przewagi strony podażowej. Mimo że w pierwszej połowie stycznia kontrakty na złoto odbiły się w górę do okolic 1960 USD za uncję, to wzrosty szybko zostały zniwelowane. Pod koniec lutego cena złota przekroczyła w dół barierę 1800 USD za uncję, a na początku marca notowania zbliżyły się do 1700 USD za uncję.

Złoto pod presją silnego dolara - 1

Notowania cen złota, YTD, źródło: Teletrader.com

Złoto bez wątpienia ma złą passę, co naturalnie wiąże się z sytuacją na globalnych rynkach. Najważniejszym czynnikiem, negatywnie wpływającym na notowania tego kruszcu, jest siła amerykańskiego dolara. Nie jest ona co prawda wyjątkowo duża, ale wystarczy wspomnieć, że dolar w ostatnich tygodniach zdołał wyhamować wielomiesięczne spadki, a nawet delikatnie odbić się w górę. Zwyżka wartości dolara była dość silna właśnie w ostatnich kilku dniach, na przełomie lutego i marca. Amerykańska waluta pnie się w górę głównie ze względu na rosnące rentowności obligacji USA.

Dla złota siła dolara oznacza presję spadkową, ponieważ kruszec jest bardzo silnie negatywnie skorelowany z notowaniami USD. Wielu inwestorów traktuje złoto jako zabezpieczenie przed spadkiem wartości papierowej waluty oraz ciekawą alternatywę inwestycyjną w okresie niskich stóp procentowych – co w obecnych uwarunkowaniach sprawia, że złoto jest dla inwestorów stosunkowo mało atrakcyjne.

Warto jednak zwrócić uwagę, że obecny ruch spadkowy jest na rynku złota korektą, trwającą już od kilku miesięcy, a rozpoczętą po osiągnięciu przez ceny złota historycznych rekordów w sierpniu ubiegłego roku. Wielu inwestorów wierzy w powrót notowań kruszcu do zwyżek, zwłaszcza, że przemawiają za tym gospodarcze fundamenty. Obecnie najważniejszym czynnikiem sprzyjającym temu scenariuszowi jest widmo rosnącej inflacji, rozpędzonej licznymi programami stymulacyjnymi.


Paweł Grubiak

Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk