• Odbierz prezent
Kurs złota mocno w górę po wystąpieniu Jerome Powella. Cena ropy odbija się od niemal tegorocznych minimów
fot. freepik.com

ROPA NAFTOWA

Po dwóch dniach zwyżek i odbiciu się od poziomów niemal tegorocznych minimów, notowania ropy naftowej dzisiaj rano wpadły w konsolidację. Obecnie rynek ten czeka bowiem na nowe impulsy i istotne wydarzenia, które mogą być istotne dla cen tego surowca.

Po pierwsze, już 4 grudnia, czyli w najbliższą niedzielę, przedstawiciele krajów OPEC+ spotkają się, aby ustalić poziom limitów produkcji ropy naftowej w styczniu. Będzie to jednak spotkanie wirtualne, co zostało odebrane jako sygnał, że może nie dojść do zmian w dotychczasowym kształcie porozumienia naftowego. Inwestorzy jednak wciąż dopuszczają scenariusz ewentualnego niewielkiego cięcia limitów produkcji, bowiem retoryka przedstawicieli kluczowych krajów OPEC+ wskazywała na taką możliwość.

Po drugie, 5 grudnia wchodzą w życie sankcje dotyczące zakazu importu rosyjskiej ropy naftowej do Unii Europejskiej. Co prawda niektóre kraje, najbardziej uzależnione od ropy z Rosji (głównie Węgry) są z tego zakazu wyłączone, jednak i tak inwestorzy ze zniecierpliwieniem wyczekują sankcji i tego, w jaki sposób one wpłyną na sytuację na rynku surowców energetycznych w Europie. Kolejna ważna runda sankcji, dotycząca m.in. importu diesla z Rosji, ma wejść w życie na początku lutego 2023 r.

Wyczekiwanie na ważne wydarzenia na rynku ropy.	 - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Tymczasem wczoraj opublikowane zostały dane dotyczące zapasów paliw w USA – swój cotygodniowy raport przedstawił bowiem Departament Energii. Według tej instytucji, zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych w poprzednim tygodniu spadły aż o 12,58 mln baryłek. Co prawda jest to znacznie więcej niż prognozowano na początku tygodnia (-2,4 mln baryłek), jednak nie było to duże zaskoczenie po wtorkowym raporcie Amerykańskiego Instytutu Paliw, pokazującego duży spadek zapasów.

Zresztą, brak zaskoczenia sugerowała też minimalna reakcja inwestorów na te dane. Ponadto, pozytywny wydźwięk spadku zapasów ropy był w dużym stopniu niwelowany przez negatywny wydźwięk większego od oczekiwań wzrostu zapasów benzyny i destylatów.

Wyczekiwanie na ważne wydarzenia na rynku ropy.	 - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

 

ZŁOTO

Wczoraj w centrum uwagi na rynku złota – podobnie zresztą jak na całych rynkach finansowych – było wystąpienie publiczne prezesa Rezerwy Federalnej, Jerome Powella. Inwestorzy oczekiwali bowiem w nim istotnych wskazówek dotyczących dalszych działań Fed w zakresie polityki monetarnej.

I faktycznie się ich doczekali. Powell powiedział bowiem, że spowolnienie tempa podwyżek stóp procentowych może nastąpić już w grudniu – co potwierdziło przypuszczenia rynkowe i wywołało wyraźny sentyment risk-on. Mocno zwyżkowały indeksy akcji, spadła wartość amerykańskiego dolara, a na tej fali wzrosły ceny złota, sięgając bariery 1780 USD za uncję.

Dzisiaj notowania złota przebiły w górę ten poziom i zbliżyły się do 1800 USD za uncję. Poziom ten jest jednak ważną psychologiczną i techniczną barierą (mieści się na nim m.in. linia 200-sesyjnej średniej ruchomej), więc po dotarciu cen złota do okolic 1800 USD za uncję widzimy delikatną korektę w dół. Nie zmienia to faktu, że rynek złota jest obecnie silny, bowiem zmieniły się jego fundamenty za sprawą coraz łagodniejszego podejścia Fed do polityki monetarnej. Obecnie jednak warto pamiętać, że już jutro nastąpi publikacja ważnych danych z rynku pracy w USA, które także będą ważne w kontekście decyzji Fed.

Wyczekiwanie na ważne wydarzenia na rynku ropy.	 - 3

Notowania złota – dane dzienne

 

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk