• Odbierz prezent
Kurs złota dalej rośnie, pomimo wzrostów na indeksach giełdowych. O co tutaj chodzi?

Złoto wyznacza dzisiaj kolejne maksimum tegorocznego ruchu wzrostowego. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że bardzo dobrze radzą sobie także indeksy w Stanach ZjednoczonychNiemczech oraz Polsce.

Złoto jest bezpieczną przystanią

Jak doskonale wiemy, złoto uważane jest wśród inwestorów za bezpieczną przystań. Oznacza to, że w nieprzewidywalnych czasach to właśnie w nim lokuje się środki. Z kolei podczas hossy dochodzi do transferu kapitału w kierunku bardziej ryzykownych instrumentów, które oferują znacznie większą stopę zwrotu. Zależność ta powinna doprowadzić do sytuacji, w której notowania indeksów giełdowych odbywają się przy spadkach ceny złota i odwrotnie. Obecnie mamy jednak do czynienia z niecodzienną sytuacją, ponieważ od samego dna odnotowanego w połowie marca za sprawą pandemii koronawirusa, obie te klasy aktywów rosną niemal równocześnie. Oczywiście nie mówimy tutaj o idealny odwzorowaniu 1:1, ale o tendencji. Jest to dość dziwne i niespotykane, dlatego rodzi pytanie- dlaczego tak się dzieje?

złoto 1 

Wykres 1: Porównanie wykresu złota do notowań niemieckiego indeksu DAX (1 rok)

Dlaczego tak się dzieje?

W pierwszej chwili do głowy przychodzą dwa rozwiązania tej zagadki. Po pierwsze, na rynku może być tak dużo niezagospodarowanych pieniędzy, że po prostu trzeba kupować wszystko jak leci, żeby inflacja nie zabijała gotówki. To byłby wariant bardzo optymistyczny. Gorsza w skutkach teoria mówi, że któryś z rynków „oszukuje” i niebawem dojdzie do „powrotu do normalności”.

Jakie są perspektywy dla złota?

Kurs złota uporała się z kluczowym oporem zlokalizowanym w okolicach 1800 dolarów. Poziom ten był bardzo ważny, ponieważ w przeszłości, wielokrotnie aktywowali się tutaj sprzedający. Skoro rynkowym bykom udało się wchłonąć całą podaż z tego pułapu (brak załamania kursu złota), to otwarta została droga na historyczne szczyty. Dzisiejsze notowania potwierdzają taki scenariusz, ponieważ kurs złota wzrasta o +1,10% i osiąga obecnie 1837 dolarów.

złoto 2 

Wykres 2: Kurs złota (10 lat)

Notowania: ZŁOTO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOLD/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk