• Odbierz prezent
Kurs złota, aktualna cena złota za gram. Sprawdź, ile kosztuje uncja złota, ile kosztuje złoto inwestycyjne. Dzisiejsze notowania kruszcu
fot. freepik.com

Złoto od wielu wieków uważane jest za jeden z najbardziej wartościowych metali szlachetnych i nie bez powodu służyło kiedyś jako pierwsza forma pieniądza. Dzisiaj pełni poniekąd rolę jego obrońcy. Dlatego też bacznie obserwujemy jego kurs i czynniki, które wpływają na jego wahania. Jaka jest dzisiaj jego cena? Ile zapłacimy za uncję, a ile za gram?

 

 

Cena złota z dnia 4 grudnia 2023 rok na rynkach światowych kształtuje się na poziomie 2051.26 USD za uncję. W porównaniu z notowaniami z 1 grudnia wzrosła ona, ponieważ w podobnych godzinach kosztowała jeszcze 2042.62 USD. Dane zostały pozyskane z wiarygodnego źródła, a mianowicie ze strony internetowej stooq i stanowią transakcję spot, czyli transakcję z efektem natychmiastowym.

 

Notowania kursu XAU/USD na przełomie ostatnich dwóch lat

FXMAG surowce kurs złota, aktualna cena złota za gram. sprawdź, ile kosztuje uncja złota, ile kosztuje złoto inwestycyjne. dzisiejsze notowania kruszcu  cena złota dane historyczne, cena złota na świecie, cena złota notowania, cena złota prognoza, cena złota w polsce i na świecie, cena złota wykres, co wpływa na cenę złota, czy cena złota będzie rosnąć, czy cena złota spadła, czy cena złota wzrosła, czy kurs złota wzrośnie, czy warto inwestować w złoto, czy warto inwestować w złoto w 2023, czy złoto chroni wartość pieniądza, jak inwestować w złoto, jak zmieni się cena złota w 2023, jak zmienia się cena złota, jaka aktualna cena złota, jaka cena złota, jaka cena złota w 2023, jaka cena złota w lutym, jaka cena złota według nbp, jaka wycena złota nbp, jakie notowania złota w 2023, jakie notowania złota w lutym, kiedy inwestować w złoto, kurs złota, kurs złota online, miedź złota na giełdzie, uncja złoto po ile, wiadomości, złoto, złoto notowania, złoto po ile, złoto w polsce,informacje 1

Źródło: stooq

 

Najważniejsze czynniki wpływające na kurs złota

Ciężko by było mówić o jednym głównym bodźcu, który wpływa na kurs złota. Jednak patrząc pod kątem ogólnym są to przede wszystkim wszelkie czynniki globalne, zwłaszcza gospodarcze. W ostatnim czasie możemy śmiało powiedzieć, że jest to głównie inflacja, która sieje spustoszenie na całym świecie, a co za nią idzie wahania nastrojów na rynku handlowym, a więc bardzo zmienny podaż i popyt. Bez znaczenia nie zostają również zdarzenia geopolityczne, takie jak działania głównych banków centralnych, czy trwający konflikt między Rosją a Ukrainą, który ostatnio wyciągany zostaje nawet poza te granice.

Tak naprawdę wszelkie impulsy, które wywołują niepewność na rynku walutowym są dużym wyznacznikiem cen złota, ponieważ jest ono uważane za surowiec najlepiej chroniący wartość pieniądza. Dlatego kiedy pojawiają się negatywne prognozy, które zwiastują cięższe czasy złoto inwestycyjne zyskuje na popularności.

 

Na ile wycenia złoto NBP i za ile kupisz monety bulionowe?

Codziennie Narodowy Bank Polski podaje swoją własną wycenę złota od 1 grama. Według dzisiejszych danych (04.12.2023) zgodnie z NBP, musielibyśmy zapłacić 262,45 zł/gram. Porównując ją do wcześniejszych danych (260,52 zł/gram) możemy zauważyć, że wycena została lekko podwyższona.

Jak większość głównych banków centralnych, NBP emituje monety bulionowe (inwestycyjne) i oferuje ich kupno. Dostępne są w czterech wersjach, o różnej masie i wartości (moneta 50zł, 100zł, 200zł i 500zł).

 

Aktualne ceny monet bulionowych:

  • moneta o nominale 50 i masie 3,1 grama - 1.057,67 złotych;
  • moneta o nominale 100 i masie 7,78 grama – 2.450,23 złotych;
  • moneta o nominale 200 i masie 15,55 grama – 4.774,88 złotych;
  • moneta o nominale 500 i masie 31,1 grama – 9.304,90 złotych.

 

Tabela cen z dnia 2023-12-04

FXMAG surowce kurs złota, aktualna cena złota za gram. sprawdź, ile kosztuje uncja złota, ile kosztuje złoto inwestycyjne. dzisiejsze notowania kruszcu  cena złota dane historyczne, cena złota na świecie, cena złota notowania, cena złota prognoza, cena złota w polsce i na świecie, cena złota wykres, co wpływa na cenę złota, czy cena złota będzie rosnąć, czy cena złota spadła, czy cena złota wzrosła, czy kurs złota wzrośnie, czy warto inwestować w złoto, czy warto inwestować w złoto w 2023, czy złoto chroni wartość pieniądza, jak inwestować w złoto, jak zmieni się cena złota w 2023, jak zmienia się cena złota, jaka aktualna cena złota, jaka cena złota, jaka cena złota w 2023, jaka cena złota w lutym, jaka cena złota według nbp, jaka wycena złota nbp, jakie notowania złota w 2023, jakie notowania złota w lutym, kiedy inwestować w złoto, kurs złota, kurs złota online, miedź złota na giełdzie, uncja złoto po ile, wiadomości, złoto, złoto notowania, złoto po ile, złoto w polsce,informacje 2

Źródło: NBP

 

 

Sprawdź inne nasze materiały o złocie i dowiedz się więcej na temat jego inwestycyjnego odpowiednika:

 

Przeczytaj: Czy warto kupować złoto? Cena kruszcu rośnie przez geopolitykę


Oliwia Kowalska

Redaktorka portalu FXMAG. Absolwentka ekonomii społecznej oraz marketingu. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk