• Odbierz prezent
Kurs ropy powraca w strefy wsparcia 79,50-80,5 USD

We wtorek kurs ropy WTI odbijał lekko w górę przełamując tym samym negatywną passę obserwowaną od czwartku. Podobnie wyglądała sytuacja na rynku ropy BRENT. Powrócił temat wyłączenia dostaw surowca z Iranu w kontekście amerykańskich sankcji na ten kraj, jakie wejdą w życie 4 listopada. Opublikowane wczoraj dane pokazały, że rynek szybciej dostosowuje się do tego wydarzenia.

Inwestuj w akcje na GPW z prowizją 0,2% min. 2,99 PLN oraz w akcje zagraniczne z prowizją 0,12% min. 4,99 USD/EUR.

 
Sprawdź konto demo oraz konto rzeczywiste w XTB

 

Eksport ropy z Iranu spadł w zeszłym tygodniu do 1,1 mln baryłek dziennie i niedługo możemy zejść poniżej bariery 1 mln baryłek. Tematem do „wyjaśnienia” pozostaje postawa Indii, które nie zdecydowały jeszcze, czy ograniczą dostawy surowca z Iranu pod wpływem presji USA. W zeszłym tygodniu notowania ropy zaliczyły korektę po tym, jak pojawiły się informacje o możliwości zwiększenia wydobycia surowca przez Arabię Saudyjską w przyszłym miesiącu do rekordowych 10,7 mln baryłek dziennie. Na podobny krok może zdecydować się też Rosja.

Opublikowane wczoraj wieczorem słabsze projekcje dla globalnej gospodarki przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie mają dzisiaj większego przełożenia na notowania ropy. Rynek koncentruje się na wspomnianym Iranie, ale nie tylko. Huragan Michael, który zbliża się do wybrzeży Zatoki Meksykańskiej zwiększył swoją prędkość do 208 km/h, co może przekładać się na dalsze ograniczenia firm wydobywczych operujących w tym regonie (do tej pory cięcia wyniosły zaledwie 20 proc.). W przypadku ropy WTI znaczenie mają też informacje o pożarze w jednej z największej rafinerii w Kanadzie (St.John), która przetwarza dziennie 300 tys. baryłek surowca.

 

Analiza techniczy kursu ropy Brent

Co mówi analiza techniczna? Raczej nie wyklucza kontynuacji spadków rozpoczętych w ubiegłym tygodniu, co w takiej sytuacji klasyfikowałoby ostatnie odbicie, jako korektę. Na dziennym wykresie ropy Brent (FBRENT) uwagę zwracają ułożenia dziennych wskaźników, które mogą zapowiadać przynajmniej powrót w stronę strefy wsparcia 79,50-80,5 w kolejnych dniach, o ile nie coś większego. W przypadku ropy WTI (FOIL) podaż może mieć łatwiejsze zadanie, biorąc pod uwagę fakt, że w ostatnich dniach zeszliśmy nieco poniżej poprzedniego szczytu z początku lipca.

FXMAG surowce kurs ropy powraca w strefy wsparcia 79,50-80,5 usd ropa naftowa ropa brent brent 1

Wykres ropy FBRENT

FXMAG surowce kurs ropy powraca w strefy wsparcia 79,50-80,5 usd ropa naftowa ropa brent brent 2Wykres dzienny FOIL


DM BOŚ

Polskie biuro maklerskie założone w 1995 przez Bank Ochrony Środowiska. Siedziba i centrala DM BOŚ znajduje się w Warszawie, a oddziały terenowe – w 18 miastach Polski

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk