• Odbierz prezent
Kurs PKO - warto zainwestować? Analiza sytuacji PKO BP

Bank PKO BP nigdy nie należał do spółek, na których roiło się od spekulantów poszukujących szybkich zysków z tytułu zmiany ceny akcji. Jeżeli moglibyśmy PKOB BP gdzieś sklasyfikować to z pewnością zaliczymy ten bank do spółek dywidendowych. W przeciągu ostatnich 10 lat PKO BP wypłaciło dywidendę aż 7 razy. W 2017 roku wyniosła 0,55 złotych dla pojedynczej akcji, podczas gdy w 2012 roku wypłata dywidendy wyniosła 1,80 PLN. Co ważne wypłata dywidendy w 2012 roku odbyła się przy niższym kursie.

 

Zakup prenumeratę FXMAG, aby dołączyć do limitowanego grona 1000 inwestorów, którzy jako pierwsi otrzymują swój egzemplarz FXMAG!

 

PKO BP nie dla osób szukających dynamicznych wzrostów

O tym, że PKO BP do spekulacyjnych walorów nie należy, przekonywać nie muszę. Jeżeli sprawdzimy jak prezentuje się ten bank na tle całej branży to sytuacja wygląda dobrze w krótkim okresie. W przeciągu ostatnich 2 lat indeks WIG Banki wzrósł o 26,9%, natomiast w analogicznym okresie akcje PKO BP zanotowały ponad 50% wzrosty. Sprawdzając ostatnie 5 lat już tak dobrze nie jest. WIG Banki wzrósł o 8,48%, natomiast kurs PKO BP o 2,54%.

 

Czytaj także: Kontrowersyjny polski spekulant. Wywiad z Rafałem Zaorskim

Rafał Zaorski  - Przedsiębiorca, Inwestor Indywidualny, założyciel fundacji Trading Jam Session. Zasłynął z pokazywania swoich zagrań i spektakularnych transakcji. W ciągu 24h na rynku walutowym zarobił 2,5 mln złotych.   Co było pierwsze w twoim życiu, pierwsza transakcja, pierwsze przedsiębior.. Czytaj
Kontrowersyjny polski spekulant. Wywiad z Rafałem Zaorskim

 

Co mówią rekomendacje o kondycji PKO BP

Aktualnie kurs akcji PKO BP oscyluje w granicach 40 zł. Spoglądając na ostatnie rekomendacje sytuacja nie wygląda optymistycznie. Zdecydowanie lepiej prezentuje się w tym temacie niedawno analizowana spółka JSW (Czy kurs JSW wróci do ceny z debiutu giełdowego?). W przypadku PKO BP żadna z ostatnich 5 wydanych rekomendacji nie brzmiała KUPUJ. Dwie były neutralne, jedna trzymaj i dwie z komunikatem sprzedaj. Najbardziej optymistycznie brzmiała rekomendacja neutralna wydana przez zespół analityczny Haitong Bank - cena docelowa PKO BP 44.80 zł. Co oznacza, że w wariacie pozytywnym kurs akcji mógłby wzrosnąć jeszcze o około 10%. Przy czym wspomniana rekomendacja została wydana w lutym, gdzie kurs akcji plasowała się w okolicach 43.29 zł.

 

Chcesz nauczyć się inwestować? Weź udział w darmowym kursie i poznaj strategię inwestycyjną Dawida Augustyna

 

BIORĘ UDZIAŁ

 

Największy Polski Bank PKO BP nie jest lubiany przez analityków. Rekomendacje wydawane są rzadko, ale też trudno się dziwić.  Ciężko o dynamiczne wzrosty skoro już teraz PKO BP może się pochwalić rolą lidera nie tylko w Polsce, ale i w Europie Środkowo- Wschodniej.

 

Kondycja finansowa PKO BP

 

PKO BP kondycja spółki

Grafika 1. Kondycja spółki PKO BP wg narzędzia analitycznego squaber.com.

Jeżeli spojrzymy na aplikacje analityczne takie jak squaber.com, to PKO BP nie jest liderem różnego rodzaju ocen. Według squabera łączna ocena finansów PKO BP wypada blado, zaledwie 1.95 punktów na 5 możliwych. Najsłabiej wygląda ocena rentowności aktywów i kapitału własnego (zaledwie 1.60). Warto dodać, że ocena wydawana jest na podstawie analizy porównawczej ze 149 innymi spółkami. Czy mamy się obawiać niewypłacalności PKO BP? W żadnym wypadku. W przypadku tak wielkiej kapitalizacji niższe wskaźniki nie mogą dziwić, ale zawsze mogło być lepiej. Alior (przejdź do analizy Alior Banku) w tym zestawieniu zgarnął ponad 2 punkty, podobnie mBank (2.69).

 

Czytaj także: Overtrading – zjawisko, które niszczy portfele i psychikę

Transakcja już otwarta. Widzisz jak pieniądze „tickują” przed Twoimi oczami. Zarabiasz, tracisz, znów zarabiasz, teraz tracisz trochę więcej. Zastanawiasz się, czy dobrze zrobiłeś, że w ogóle otworzyłeś tę pozycję. Gdybyś tylko mógł cofnąć czas… Czy ta sytuacja wydaje Ci się znajoma? Jeśli tak, to .. Czytaj
Overtrading – zjawisko, które niszczy portfele i psychikę

 

Analiza techniczna PKO BP

To, że coś jest nie modne nie oznacza, że nie przyniesie zysku w dłuższym terminie. W przypadku wykresu kursu PKO BP na interwale dziennym formuje się popularna w analizie technicznie formacja odwróconej Głowy i ramion (oRGR, Co to jest formacja RGR przeczytasz tutaj). W przypadku tego układu cenowego sygnałem do kupna na akcjach PKO BP byłoby pokonanie tzw. linii szyi (linia łącząca dwa wierzchołki pomiędzy lewym ramieniem a prawym ramieniem). Analizując kąt nachylenia i potencjalne wybicie to najprawdopodobniej przejście okolic 42,00 zł pokazałoby siłę popytu. Poziomem docelowym wynikającym z wysokości formacji oRGR jest poziom 48 zł. Od miejsca wygenerowania sygnału dawałoby to około 14% potencjalnego wzrostu. Najważniejszy jest moment zajęcia pozycji. Gdy handlujemy w oparciu o formacje cenowe powinniśmy zająć pozycje dopiero w momencie wybicia.

 

Wykres PKO BP w ujęciu dziennym

Wykres 1. Wykres kursu PKO BP w ujęciu dziennym. Szansa na wzrosty.

Warto zaznaczyć, że najbliższym poziomem wsparcia (co to jest wsparcie przeczytasz tutaj) dla kursu jest 39.00 złotych. Dla osób już utrzymujących pozycje przejście tego poziomu stanowiłoby sygnał do sprzedaży, a wiec pozbywania się akcji PKO BP.

Notowania: WIG20

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:WIG20/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk