• Odbierz prezent
Kurs najważniejszej kryptowaluty odreagowuje! Zobacz, dlaczego cena bitcoina (BTC) ma szansę na dalsze i solidne wzrosty
fot. freepik.com

Wakacyjny klimat okazuje się intersującym czasem na rynku kryptowalut. Cyfrowa waluta zyskuje ponad 20 proc. po doniesieniach, że Amazon zacznie honorować płatności bitcoinem. Z technicznego punktu widzenia również istnieje duży potencjał do dalszych wzrostów. W końcu przecena, która trwała od połowy kwietnia, zredukowała wycenę o ponad 50 proc.

W poniedziałek rano środowa konferencja FOMC jest jakby w tle wydarzeń na rynku kryptowalut

Podobno wzrosty cen bitcoin-a to efekt doniesień anonimowego informatora Amazon, który zdradził londyńskiej redakcji City A.M., że spółka do końca tego roku będzie honorować płatności cyfrową walutą. Dowiadujemy się również, że bitcoin będzie integralną częścią przyszłego mechanizmu firmy e-commerce. Cały projekt jest już podobno gotowy do uruchomienia. Dodatkowo, dla całego rynku krypto pozytywną informacją jest to, że Amazon planuje stworzyć własną kryptowalutę. Mówi się o terminie do końca 2022 roku.

Silny wystrzał cen to efekt zamykania dużej liczby krótkich pozycji, które narosły w ostatnim czasie na rynku

Spekuluje się o redukcji ponad 110 mln dolarów w pozycjach „short”. Patrząc na wykres widzimy stosunkowo mocno ukształtowany dołek na 30 tys. USD. Została przełamana linii trendu poprowadzona przez lokalne szczyty. Najbliższym oporem dla bitcoin-a wydaje się być poziom 41 tys. USD a następnie 44,5 tys. USD.

W ubiegłym tygodniu mieliśmy EBC

W tym przyszła kolej na FOMC. Koniec dwudniowego posiedzenia w środę, a konferencja zaplanowana na 20:30. Problemem Fed jest w tym momencie narastająca inflacja, która w ostatnim czasie pokazała 5,4 proc. To poziom o wiele wyższy od celu, który jest uplasowany na poziomie 2 proc. Wielu obserwatorów rynku oczekuje, że Fed przynajmniej zasugeruje, że program skupu aktywów nie będzie kontynuowany zbyt długo. Rezerwa Federalna do tej pory obiecywała, że będzie kontynuować program skupu papierów wartościowych „dopóki nie zostanie osiągnięty dalszy znaczący postęp”.

Zmiana tego sformułowania sugerowałaby,

że nie minie zbyt wiele czasu, jak program ten zostanie zredukowany. To oznaczałoby, że Fed, w przeciwieństwie do EBC, jest całkiem gotowy i chętny do podjęcia restrykcyjnych kroków. Do pierwszej podwyżki kosztu pieniądza w USA nadal daleko, rynek nie wycenia jej na ten czy przyszły rok. Taka retoryka mimo wszystko może umocnić dolara amerykańskiego w relacji do euro, a poziom 1,17, czyli minima z przełomu marca i kwietnia, są jak najbardziej realne do osiągnięcia.

EUR/PLN kontynuuje ruch wzrostowy

Aktualnie kurs jest na poziomie 4,58. Wszystko wskazuje na to, że ubiegłotygodniowa aprecjacja złotego była jedynie korektą i aktualnie notowania wracają do średnioterminowego trendu osłabiającego polską walutę.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.


Łukasz Zembik

Kierownik Departamentu Analiz w TMS Brokers. Absolwent kierunku Finanse i Rachunkowość na Wydziale Zarzadzania na Uniwersytecie Warszawskim. Rynkami zajmuje się od 2010 r. – uzyskał Certyfikat Dealera Rynków Finansowych WIB/ACI Polska. W TMS Brokers odpowiada za programy edukacyjne, stworzył m.in. cykl Live Trading.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk