• Odbierz prezent
Kurs liry tureckiej w ciekawym położeniu - korekta na EUR/TRY  okazją do zakupów?
Z artykułu dowiesz się:

  • jak formuje się kurs liry tureckiej wobec euro,
  • czy to czas na inwestycje w tę parę walutową.

Po dużych wzrostach szybkie spadki. Tak jednym zdaniem można opisać wykres EURTRY. Ostatnia fala deprecjacji liry tureckiej ma swój początek na cenie 5.84 i w dwa lata ta wartość została niemal podwojona. Rysowanie linii trendu powoli zatraca sens, gdyż co roku można nanieść przyspieszoną jej wersję. Sprawia to, że wykres skierowany jest ekstremalnie do góry.

Wiadomości rynkowe z mBank

Listopadowe 14% spadki na tym wykresie wydają się małą korektą, gdzie na innych parach walutowych powinny być powodem do poważnych rozważań o zmianie trendu. W przypadku liry tureckiej nie dotarły one nawet do zniesienia 38.2% ostatniego impulsu.

Zastanówmy się, gdzie może zakończyć się korekta. Ostatnie duże spadki liczyły 22500pipsów. Jeżeli historia miałaby się powtórzyć, to przecena wspólnej waluty europejskiej powinna sięgnąć równej wartości 8.00. Tutaj też znajdziemy 50% zniesienie Fibonacciego z ostatniej fali wzrostów.

W analizie technicznej przełamany szczyt stanowi ważny punkt odniesienia dla kontynuacji trendu wzrostowego. Oznacza to, że potencjalne spadki mogą dotknąć szczyt z sierpnia 2018 roku, który wypada także na poziomie 8.00. Dużo tych „przypadków” jak na jeden poziom, który może okazać się wsparciem.

Trendowe narzędzia jak średnie kroczące, czy wskaźnik Bollingera, jeszcze długo będą wspierać posiadaczy długich pozycji, co pośrednio wynika z dotychczasowej siły trendu. Warto pamiętać, że ww. scenariusz jest długoterminowym spojrzeniem na wykres TRY. Interwał dzienny może być podpowiedzią, czy kierunek południowy będzie kontynuowany także w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Możliwa korekta na lirze tureckiej.  - 1


Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych. mForex.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk