• Odbierz prezent
Kurs liry (TRY) nadal umacnia się względem pozostałych walut. To wszystko przez stopy procentowe na poziomie 17%!

Wczoraj mieliśmy pierwszy od dłuższego czasu pakiet jednoznacznie pozytywnych danych zza oceanu. To dzięki niemu dolar jest najsilniejszy względem euro od ponad tygodnia.

Dane z USA

Sprzedaż detaliczna w USA wyraźnie przyspiesza. W ujęciu miesięcznym rośnie ona o 5,3%, podczas gdy spodziewano się zaledwie 1,1% wzrostu. W górę szły również inne odczyty. Zarówno wykorzystanie mocy produkcyjnych, jak i produkcja przemysłowa okazały się lepsze od oczekiwań, aczkolwiek tutaj nie było aż tak spektakularnych wyników. Po tych danych kurs dolara kontynuował, rozpoczęte wczoraj, odrabianie strat względem euro.

Produkcja w Polsce

Dzisiaj rano poznaliśmy odczyt produkcji przemysłowej. Rośnie ona o 0,9% w skali roku, co jest wynikiem o 0,3% wyższym od oczekiwań. Rynki przyjęły te dane bardzo dobrze i tuż po decyzji mieliśmy niemal od razu okolo 1 groszowe umocnienie złotego względem głównych walut. Umocnieniu złotego sprzyja również sytuacja na szerokim rynku, gdzie ostatnio spada awersja do ryzyka, tym samym inwestorzy bardziej przychylnym okiem patrzą na potencjał rynków rozwijających się.

Stopy procentowe w Turcji

Na dzisiejszym posiedzeniu Banku Turcji nie mieliśmy niespodzianki. Stopy procentowe utrzymane zostały na poziomie 17%. Obecna skala podwyżek w ciągu ostatnich miesięcy pozwoliła na tyle ustabilizować sytuację, by wstrzymać cykl podwyżek, który w ciągu kilku miesięcy doprowadził do wzrostu stóp procentowych z 8% na 17%. Turecka lira w dalszym ciągu korzysta z bardzo wysokich stóp procentowych i wciąż się umacnia względem innych walut.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:

14:30 - USA - wnioski o zasiłek dla bezrobotnych,

14:30 - USA - pozwolenia na budowę domów.


Maciej Przygórzewski

Główny ekspert walutowy Currency One, operatora serwisu Internetowykantor.pl. Od 8 lat w tej organizacji, obecnie jako Kierownik Działu Operacyjnego. Absolwent Wydziału Informatyki i Gospodarki Elektronicznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Prywatnie pasjonat żeglarstwa i gier planszowych

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk