• Odbierz prezent
Kurs korony szwedzkiej (USD/SEK): kluczowe wsparcie dla SEK

Jeżeli ktoś kazałaby mi wskazać jedną ważną cenę na miesięcznym wykresie USDSEK, to poziomą linię umieściłbym na wartości 8.0000.

Wiadomości rynkowe z mBank

Rozdziela ona wzrosty od spadków, a ilość szczytów i dołków znajdujących się w tym miejscu nie zostawia wątpliwości, że obie siły rynkowe podejmują kluczowe decyzje pod wpływem jednej liczby.

Aktualnie po umocnieniu dolara amerykańskiego z lat 2018-2020 widoczny jest powrót do niebieskiej linii. Należy wiec ją taktować jako wsparcie, podobnie jak to miało miejsce w ostatnich sześciu latach. Wskaźnik stochastyczny sugeruje, że rynek jest wyprzedany, co podnosi znaczenie tego wsparcia w najbliższych miesiącach.

Na interwale dziennym dokładniej widać całą drogę jaką musiał pokonać SEK, aby dotrzeć w okolice ww. wsparcia. Ostatnie sesje to faza ruchu bocznego, którą należy traktować jako korektę w ramach trendu opisanego czerwoną linią. Porównanie jej z poprzednimi tego typu ruchami (kolor żółty), sugeruje duże podobieństwo pod względem pionowej osi wykresu. Jeżeli cena 8.49 jest końcem korekty, to jednocześnie jest początkiem impulsu spadkowego. Od kilku dni dominuje kolor czarny, ale nowy dołek jeszcze się nie objawił. Często jest tak, że impuls jest dużo dłuższy niż korekta go poprzedzająca, co daje szanse na dotarcie do niebieskiej linii widocznej na dole wykresu. Aktualnie małą przeszkodą jest lokalne wsparcie 8.25. Jeżeli sentyment do dolara amerykańskiego nie zmieni się, to można założyć, że dotychczasowy schemat jednodniowych korekt powinien zostać powtórzony. Zostało to zaznaczone spadkową strzałką, a ta znajdująca się na poziomie 8.35, wskazuje najbliższy opór. Przełamanie tej ceny oddali scenariusz przeceny USD i zapewne rozbuduje fazę ruchu bocznego wewnątrz żółtej strefy.

Kluczowe wsparcie dla SEK - 1Kluczowe wsparcie dla SEK - 2


Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych. mForex.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk