• Odbierz prezent
Kurs korony norweskiej mocno w górę względem dolara USD. Co dalej z notowaniami skandynawskiej waluty?

Korona norweska znacząco umocniła się w relacji do kursu dolara USD. Nie do końca jest to prawdą, gdyż przełamując barierę 9.25 w marcu tego roku, opuściła bezpieczny korytarz, w którym poruszała się od kilku dekad.

Wiadomości rynkowe z mBank

Tym samym ostatnie czarne świece to próba powrotu do „normalności”. Prawdopodobnie nie uda się spaść poniżej przełamanych historycznych szczytów i wartość NOK pozostanie powyżej 9.25, które teraz pełni role wsparcia. Jest to klasyczna zmiana ról i tego typu zachowanie dość często można zaobserwować na rynkach finansowych. Po gwałtownym i długim wybiciu cena próbuje wrócić do punktu startu, po to, aby potem ponownie skierować się w kierunku pierwotnego impulsu. W tym przypadku oznaczałoby to wzrosty do oporu 12.00. Można tutaj przywołać przykład USDCHF z 2015 roku czy GBPUSD z 2016.

NOK w kluczowej pozycji - 1

Na interwale dziennym układ fal sugeruje, że deprecjacja dolara amerykańskiego jeszcze się nie zakończyła. Oba pomiary geometryczne wskazują na cenę 9.85 jako kluczowy opór dzienny. Podaż skorzystała z okazji i w poniedziałek zakończyła korektę, kierując notowania USDNOK na południe.

Tym samym spadki do ostatniego dołka wydają się jedyna opcja. Wskaźnik RSI opuścił strefę wyprzedania i przełamał dotychczasowy trend. Może to być sugestia, że lokalny dołek 9.45 okaże się ważnym miejscem dla posiadaczy długich pozycji.

Podsumowując, wyższy interwał zmusza do bycia czujnym, gdyż 9.25 może być ważnym wsparciem, który wypchnie wartość USDNOK wysoko do góry. Dzienny układ świec jeszcze tego nie potwierdza, co jest zaproszeniem do tworzenia fazy akumulacji.

NOK w kluczowej pozycji - 2

Notowania: USDNOK

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDNOK/

Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych. mForex.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk