• Odbierz prezent
Kurs korony czeskiej (CZK) pozostawia w tyle złotego (PLN). To dobry rok dla czeskiej waluty

Ten tydzień sprzyjał koronie czeskiej, która umocniła się względem polskiego złotego. W skali całego roku czeska waluta zyskała względem złotego ponad 2%.

 

Miniony tydzień sprzyjał koronie czeskiej. Od wtorku kurs korony czeskiej do złotego (CZK/PLN) systematycznie drobnymi kroczkami piął się w górę, a w piątek wystrzelił najmocniej. Za jedną koronę najmniej płacono 0,1681 zł we wtorek, a najwięcej 0,1730 zł w piątek.

Ostatecznie na koniec tygodnia kurs korony czeskiej do złotego (CZK/PLN) wyniósł 0,1710 zł. Na samej piątkowej sesji korona czeska umocniła się o 0,62% względem polskiej waluty. W skali całego tygodnia wzrost kursu korony czeskiej wyniósł 1,46%.

Wykres kursu korony czeskiej do polskiego złotego CZK/PLN

Wykres kursu korony czeskiej do polskiego złotego CZK/PLN w skali tygodnia

Warto wspomnieć, że w czwartek Narodowy Bank Czech podjął decyzję odnośnie stóp procentowych. Pozostały one na niezmienionym poziomie 0,25%, co było zgodne z oczekiwaniami rynku i nie wzbudziło istotnej reakcji inwestorów.

Najciekawsza dla korony czeskiej i złotego była piątkowa sesja. Interwencja NBP na rynku walutowym, która miała miejsce w tym dniu, spowodowała gwałtowny spadek kursu złotego względem głównych walut, a także odbiła się na kursie CZK/PLN. Nie sprzyjają polskiej walucie także plany rządu dotyczące „narodowej kwarantanny” po świętach, która niewątpliwie nie przysłuży się wielu przedsiębiorcom.

Kurs korony czeskiej do polskiego złotego (CZK/PLN) znajduje się w okolicach tegorocznych maksimów. Pozostawiliśmy za sobą daleko marcowy dołek, kiedy za jedną koronę najmniej płaciliśmy nawet 0,1611 złotego. W skali całego roku kurs korony czeskiej do złotego wzrósł o 2,14%. Nie jest to dobra wiadomość dla osób, które planowały np. zakup mieszkania w Czechach, gdyż będą musiały za nie drożej zapłacić. Natomiast jeśli ktoś na początku roku wymienił swe oszczędności na czeską walutę, mógł zarobić jak na niezłej lokacie.

Wykres kursu korony czeskiej do złotego - roczny

Wykres kursu korony czeskiej do polskiego złotego CZK/PLN w skali roku

 


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk