• Odbierz prezent
Kurs GBP/USD spada z trzyletnich maksimów, ale byki nadal w grze! Prognoza walutowa dla Kabla
fot. freepik.com

GBP/USD spadł z trzyletnich maksimów w związku z tym że dolar amerykański próbuje odbić w obliczu wzrostu rentowności papierów skarbowych. Optymizm wokół ponownego otwarcia Wielkiej Brytanii nadal jednak pozytywnie wpływa na funta.

Czterogodzinny wykres pokazuje, że kabel znajduje się w trendzie wzrostowym, ustanawiając coraz wyższe dołki. Co więcej, dynamika jest zwyżkowa, a para jest notowana powyżej prostych średnich kroczących 50, 100 i 200 sesyjnych.

Pierwsza przeszkoda to 1,4250, czyli nowy szczyt w 2021 roku i najwyższy od trzech lat. Za nim plasują się 1.4345 oraz 1.4365, poziomy odnotowane ostatnio w 2018 roku.

Wparcie z kolei znajduje się na poziomie 1,4220. Kolejne istotne wsparcia to poziomy 1,4170 i 1,4135.

Wielka Brytania dotarła już do 59% swojej populacji za pomocą co najmniej jednego szczepienie na COVID-19 i około 38% za pomocą dwóch zastrzyków.

W odpowiedzi na rozprzestrzenianie się niepokojącego wariantu B.1.167.2 zidentyfikowanego po raz pierwszy w Indiach, władze przyspieszają kampanię, dążąc do zaszczepienia 75% populacji do końca miesiąca.

Świeżemu zaszczepianiu towarzyszy dawka dobrych wiadomości z Bolton, epicentrum niedawnego wybuch epidemii, w którym liczba przypadków spadła.

Największym pytaniem dla Brytyjczyków i rynków jest to, czy pełne ponowne otwarcie zaplanowane na 21 czerwca – pozostaje w grze. Te ostatnie wydarzenia zwiększają szanse na powrót do normalności.

Byczy charakter BOE

Członek Banku Anglii Gertjan Vlieghe zasugerował, że Wielka Brytania może podnieść stopy procentowe już na początku 2022 roku. Jego słowa zaskoczyły rynki i pchnęły funta w górę, ale jest tylko jednym z dziewięciu członków Komitetu Polityki Pieniężnej banku.

Najważniejszy z nich, gubernator BOE Andrew Bailey, przemawia dzisiaj.

Czy Bailey wzmocni byki?

Gospodarka Wielkiej Brytanii wygląda na silniejszą, ze spadającym bezrobociem i rosnącymi cenami. Jakakolwiek wskazówka, przed decyzją banku jeszcze w tym miesiącu - może wesprzeć funta.

Z drugiej strony głównym czynnikiem wpływającym na dolara była obawa przed wzrostem inflacji w USA.

Obawy te wzrosły w piątek wraz z publikacją podstawowych osobistych wydatków konsumpcyjnych (Core PCE) - preferowanego miernika inflacji Rezerwy Federalnej - który w kwietniu osiągnął 3,1%. Oprócz przewyższających szacunki, wskaźnik jest również znacznie powyżej celu Fed na poziomie 2%.

Czy presja cenowa pozostała podwyższona również w maju?

Indeks menedżerów ds. Zakupów ISM za maj może dostarczyć pewnych wskazówek.

Jego składnik osiągnął najwyższy w historii rekord w kwietniu i może spaść, wzmacniając stanowisko Fed-u, że inflacja jest tylko przejściowa.

Randal Quarles i Lael Brainard, dwaj gubernatorzy Rezerwy Federalnej, mają przemawiać później w ciągu dnia i mogą przyczynić się do osłabienia dolara.

Ogólnie rzecz biorąc, jest miejsce na wzrost funta i spadek dolara.

Czytaj także: Kurs euro przed potężnymi spadkami? Agresywne oczekiwania wobec dolara? Zobacz najnowszą prognozę dla EURPLN oraz USDPLN

Pozostajemy konsekwentni w swoich oczekiwaniach dotyczących umocnienia złotego. Zadecydują o tym – poza globalnym wzrostem apetytu na ryzyko – nasilające się oczekiwania na szybsze od oficjalnego przekazu Rady Polityki Pieniężnej podwyżki stóp procentowych. Najnowszym źródłem nasilenia trendów refl.. Czytaj
Kurs euro przed potężnymi spadkami? Agresywne oczekiwania wobec dolara? Zobacz najnowszą prognozę dla EURPLN oraz USDPLN

Notowania: GBPUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPUSD/

Łukasz Klufczyński

Analityk InstaForex Polska. Wieloletni obserwator oraz pasjonat rynków giełdowych i walutowych. Autor wielu webinarów z zakresu analizy technicznej, fundamentalnej, psychologii inwestowania i obsługi platformy MT4. Kładzie nacisk na elementy fundamentalne, podpierając się analizą techniczną, a celem jest bezpieczne inwestowanie i money managment. Jego zdaniem najlepiej zarabiać tam, gdzie są duże pieniądze i właśnie to spowodowało zainteresowanie tematem rynków i inwestycji.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk