• Sklep
  • Odbierz prezent
Kurs funta zmiażdżony przez pesymizm. 80% sesji kończy się spadkiem GBP/PLN

Jeszcze pod koniec ubiegłego roku rozrysowywaliśmy możliwe scenariusze dające szanse na średnioterminowe wzrosty kursu brytyjskiej waluty. Taki stan rzeczy utrzymał się aż do 6 maja. Kurs funta niejednokrotnie przekroczył 5 złotych, a momentami osiągał pułap 5 złotych i 7 groszy. Zamieszanie Brexitowe oraz wyniki głosowania do Parlamentu Europejskiej odwróciły sytuację o 180 stopni. Dlaczego? Przez ostatnie miesiące funkcjonowała retoryka mówiąca o tym, że jednak większość Brytyjczyków nie chce opuścić Unii Europejskiej. Parlamentarzyści zastanawiali się nad ponownym referendum, chociaż w oficjalnych oświadczeniach rząd Theresy May stanowczo je odrzucał. Majowe głosowanie pokazało jasno niezadowolenie obywateli Wielkiej Brytanii. Oberwało się nie tylko partii rządzącej, ale również największej partii opozycyjnej. Tak wygląda otoczenie rynkowe, z którym aktualnie musi się zmagać brytyjski funt.

Kurs funta do złotego GBP/PLN zmiażdżony przez pesymizm

Żeby nie być gołosłownym co do panującego pesymizmu sprawdźmy jak wyglądało ostatnich 30 sesji. Aż 24 zakończyły się spadkiem funta, a zaledwie 6 z nich przyniosło wzrosty GBP względem PLN. Co ciekawe, 2 z tych 6 wzrostowych świec przyniosły minimalną zmianę kursu. To oznacza, że przez ostatni miesiąc praktycznie nie byliśmy świadkami ani jednego istotnego odreagowania kursu funta.

Funt do złotego wykres 16 czerwca

Wykres kursu funta GBP/PLN na interwale dziennym. Źródło: tradingview.com

Najbliższe wsparcie dla pary GBP/PLN wynosi 4 złote i 77 groszy. Przełamanie tego poziomu wygeneruje kolejny sygnał spadkowy. Kolejne wsparcie stanowią okolice 4.73.

Funt względem dolara wrócił do fali spadkowej

Co do relacji funta do złotego sytuacja jest klarowana. To jednak nie jest najistotniejsza para walutowa w zestawieniu z funtem. Oczy inwestorów skierowane są na pare funt do dolara GBP/USD. Tutaj nie jest bardziej optymistycznie. Z 30 ostatnich sesji aż 22 zakończyły się spadkami. Zaledwie 8 przyniosło odreagowanie, Sesja piątkowa ponownie wygenerowała silne sygnały spadkowe. Najbliższe wsparcie dla kursu funta względem dolara wynosi 1.2550. Wygląda na to, że kurs funta powinien przetestować w przeciągu najbliższych miesięcy minimum z 2016 roku.

Funt do dolara wykres GBP/USD

Wykres kursu funta do dolara GBP/USD. Interwał dzienny. Źródło: tradingview.com

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk