• Odbierz prezent
Kurs funta zanurkował o 10 groszy. W końcu pojawiła się zmienność na euro

Przyszedł czas na podsumowanie ostatniego tygodnia stycznia, a zarazem pierwszej sesji nowego miesiąca. Trzeba przyznać, że zmienność ze stycznia będzie trudna do powtórzenia. Działo się i to działo się na prawdę dużo. Pierwsze co przychodzi nam na myśl gdy mówimy o rynku walutowym Forex to kwestia kursu funta, a co za tym idzie Brexitowe przepychanki, które trwają w najlepsze. Dodatkowo podczas ostatniej sesji stycznia w końcu z konsolidacji wyłamał się kurs euro do złotego EURPLN. To miłe zaskoczenie biorąc pod uwagę, że ostatnie 5 miesięcy dla kursu euro do złotego EURPLN to nieustająca konsolidacja, która z sesji na sesje wykazywała coraz mniejsze wahania. Od 29 stycznia, czyli głosowanie w Izbie Gmin nad poszczególnymi punktami planu wyjścia z Unii Europejskiej, aż do piątkowego (01.02) poranku kurs funta do złotego GBPPLN zanurkował o ponad 10 groszy. Komunikat jest jasny, inwestorzy już nie spekulują pod lepsze warunki opuszczenia Unii Europejskiej, ale na 8 tygodni przed datą Brexitu zaczęli się martwić o no-deal Brexit. To spowodowałoby kataklizm gospodarczy w Wielkiej Brytanii. Wystarczy dodać, że rząd nie zaprzeczył stanowczo przed wprowadzeniem nawet stanu wojennego w Wielkiej Brytanii. To będą trudne tygodnie dla funta, a spowalniająca gospodarka niemiecka sprawia, że równie ciężki może być to okres dla strefy euro.

Kurs funta do złotego GBPPLN miał być po 5.00, a skończyło się paniką

Jeszcze na 2-3 godziny przed głosowaniem w Izbie Gmin analitycy wyprzedzali się z prognozami przekroczenia bariery 5.00 złotego dla kursu funta do złotego GBPPLN. To co jednak często dla analityków oczywiste okazało się być tylko i wyłącznie rynkową mrzonką. Podczas wtorkowego głosowania (czytaj więcej) temat unijny celnej został odrzucony, poprawka dotycząca przesunięcia wejścia art. 50 TUE również została odrzucona, i tak samo stało się z trzecią poprawką dotyczącą przejęcia kontroli nad przebiegiem Brexitu przez Parlament zamiast obecnego rządu. Podobny los spotkał poprawkę 4, na temat uniknięcia twardego Brexitu. Biorąc pod uwagę wyniki czterech pierwszych poprawek to piąta nie miała szans- przesunięcie Brexitu o 2 lata zostało odrzucone większością głosów. Tylko 2 ostatnie poprawki, 6 i 7, które dotyczyły kolejno odrzucenia scenariusza wyjścia z Unii bez porozumienia oraz zastąpienia obecnego porozumienia w sprawie irlandzkiego backstopu alternatywnym rozwiązaniem, zostały przyjęte. Obserwatorzy satyrycznie komentują ten plan i kolejne 8 minut jako najkrótsze negocjacje na linii Wielka Brytania - Unia Europejska. Zaledwie kilka minut po głosowaniu sprawę skomentowała Bruksela, która wyraźnie podkreśliła, że nie ma miejsca na kolejne negocjacje, a najważniejsze jest to, żeby najpierw sami Brytyjczycy wiedzieli czego tak naprawdę chcą. Trudno nie odnieść wrażenia, że zacznie się chaos, który będzie miał odzwierciedlenie na wykresach kursu funta do złotego GBPPLN oraz kursu funta do dolara GBPUSD.

Kurs funta do złotego GBPPLN możliwe scenariusze na początku lutego

Piątkową sesję kurs funta zakończył na poziomie 4.8961. Tygodniowe minimum ukształtowało się na poziomie 4.8540 złotego. Maksimum cenowe dla funta to prawie poziom 5,00 złotych, a dokładnie 4.9720. Te brakujące 3 grosze sprawiły, że prognozy analityków domów maklerskich zostały zrujnowane. Najbliższy poziom oporu dla kursu funta to cały czas ta sama strefa, tj. 4.97 - 5.00 złotych za pojedynczego funta GBP. Wsparcie dla tej popularnej w Polsce i w Wielkiej Brytanii parze walutowej kształtuje się w okolicach 4.84 złotego. Piątkowe odreagowanie daje nadzieje, że plan przełamania poziomu 5 złotych jest dalej aktualny. Ważne będą kolejne informacje dotyczące Brexitu. Niepewność jest ogromna i trzeba się przyzwyczaić, że Brexit przez najbliższe tygodnie będzie odmieniany przez wszystkie przypadki.

 kurs funta do złotego GBPPLN w ujęciu dziennym 2 lutego

Kurs funta do złotego GBPPLN w ujęciu dziennym z zaznaczonymi poziomami wsparcia oraz oporu

Kurs euro do złotego EURPLN spadł o 2 grosze, żeby się podnieść aż o 3 grosze - rzadko spotykana sytuacja

W końcu ciekawiej sytuacja zaczynała wyglądać dla kursu euro do złotego EURPLN. Niespodziewanie w czwartek kurs euro spadł o ponad 2 grosze, przełamując poziom wsparcia wynoszący 4.2750. W ogóle poniedziałkowe otwarcie dla kursu euro wypadło na poziomie 4.2844. Maksimum cenowe dla kursu euro do złotego EURPLN wyniosło prawie 4.30. Minimum cenowe tygodniowe to poziom 4.2560. Ostatnie sesje tygodnia oraz pierwszą sesje lutego kurs euro do złotego EURPLN zakończył na poziomie 4.2890. Co oznacza, że koniec końców wrócił do wąskiej konsolidacji, w której znajduje się już od 25 tygodni. Miniony tydzień, który przyniósł 4 groszową amplitudę wahań kursu euro do złotego był najbardziej zmiennym tygodniem od ponad kwartału. To jednak nie powoduje, że już teraz pojawi się piękna tendencja na parze euro do złotego. Dlaczego kurs euro zaliczył solidną przecenę? Martwi przede wszystkim kondycja niemieckiej gospodarki, gdzie prognozowane tempo wzrostu wynosi zaledwie 1.0%. To niezwykle mała, a dodatkowo może sugerować, że zdecydowanie gorzej wyglądają perspektywy dla Włoch, Hiszpanii czy chociażby Grecji.

 Kurs euro do złotego EURPLN 2 luty

Kurs euro do złotego EURPLN w ujęciu dziennym z zaznaczonymi istotnymi poziomami horyzontalnymi

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk