• Odbierz prezent
Kurs funta z poziomu 4.68 zaatakował 5.00. Podsumowanie 2018 roku i prognozy na 2019 dla kursu funta

2018 rok dla kursu funta rozpoczął sie na poziomie 4.6956 złotego. Praktycznie pierwsze 2 miesiące roku to nieustanna 10- groszowa konsolidacja. Opór ukształtował się w okolicach 4.78. To jego przebicie wygenerowało sygnał do kupna i ataku na poziom oporu w okolicach 5.00. Sprawdźmy jak wyglądał rok 2018 dla kursu funta do złotego GBPPLN oraz funta do dolara GBPUSD.

Kurs funta do złotego GBPPLN - statystyczne podsumowanie

W 2018 roku aż 8 miesięcy kurs funta zakończył wzrostami. Zaledwie 4 miesiące przyniosły spadki. Tak dużo dysproporcja nie przekłada się na wykres. Z poziomu otwarcia 4.6956 rok 2018 zamknięty został na poziomie  4.7665. Daje to wzrost o 1,50%. Gdy zejdziemy na niższy interwał, interwał tygodniowy, to świece bardziej odzwierciedlają to co się wydarzyło w ubiegłym roku. Zaledwie 23 tygodnie zakończyły się wyżej niż się rozpoczęły. Aż 29 tygodni kurs funta do złotego zanotował spadek.

 Kurs funta do złotego GBPPLN 2018 podsumowanie

Wykres kursu funta do złotego GBPPLN w ujęciu miesięczny z zaznaczonym maksimum oraz minimum cenowym

Kurs funta roczne maksimum osiągnął w lipcu i wyniosło ono 4.9880. Roczne minimum cenowe ustanowione zostało w połowie lutego na poziomie 4.6570. Daje to nam zaledwie 7% rozpiętość wahań. W 2017 roku zmienność na funcie do złotego GBPPLN była prawie 2-krotnie większa.

 

Wyhamowanie spadków kursu funta do złotego GBPPLN w związku z BREXIT'owym zamieszaniem

Rok 2018 miał być wyjątkowy dla funta, przede wszystkim dlatego, że rozstrzygnąć miały się te wszystkie sporne kwestie związane z Brexitem. Po kolejnych 12- miesiącach zmagań politycznych i przepychanek ze strony Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej może powiedzieć jedno- to czy będzie Brexit nie jest tak oczywiste jak było to pod koniec 2016 roku. Co się zmieniło? Theresa May o zdanie na temat ponownego referendum miała zapytać parlament. Głosowanie jednak w ostatniej chwili (dzień przed) zostało odwołane i powinno zostać przeprowadzone 14 stycznia. Czy do tego dojdzie? Nie możemy mieć 100% pewności. Jeżeli natomiast do niego dojdzie to może się okazać, że stanowisko Wielkiej Brytanii ulegnie zmianie. O to apelują przede wszystkim byli premierzy Wielkiej Brytanii z Tony Blairem na czele.

Opinie dotyczące Brexitu i jego ewentualnego wpływu wśród polskich inwestorów są podobne. Według Pawła Szwajcara, Bogusza Kasowskiego oraz Tomasza Piwońskiego wyjście Wielkiej Brytanii z Unii będzie dobre dla funta w długim terminie. Tylko Paweł Szwajcar liczy na wzrosty kursu funta w roku Brexitowym.

Unia nie odpuści funtowi brytyjskiemu

Ze strony politycznej Unia Europejska nie może sobie pozwolić na delikatne wyjście z Unii Wielkiej Brytanii. Dałoby to zielone światło tym wszystkim krajom, którym Unia nie pomaga. W 2008 roku w momencie pęknięcia bańki na rynku nieruchomości w USA zaczęło krążyć określenie PIGS. Był to skrót od państw Portugal, Italy, Greece, Spain, czyli krajów, które borykają się z bardzo dużym długiem w połączeniu z gospodarczą stagnacją. W porównaniu do gospodarki Niemiec wspomniane kraje są na drugim biegunie. Praktycznie niemożliwym jest realizowanie przez EBC takiej polityki monetarnej, która stymulowałaby kraje PIGS do rozwoju nie przeszkadzając w funkcjonowaniu gospodarki niemieckiej.

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii z pewnością gospodarczo przybliżyłoby Londyn do Nowego Jorku i moglibyśmy oczekiwać, że w przeciągu najbliższych lat sojusz gospodarczy pomiędzy Stanami, a Wielką Brytanią powinien znacząco wzrosnąć.

Porównanie kursu funta do złotego GBPPLN oraz funta do dolara GBPUSD

Rok 2018 nie był udany dla polskiej waluty. Złoty tracił na wartości w stosunku do dolara, do funta oraz do franka. Słaba walut krajowa w połączeniu ze słabnącym funtem w relacji pary walutowej GBPPLN musiał utworzyć tendencje boczną. Zupełnie inaczej wyglądała sytuacja kurs funta w stosunku do najważniejszej waluty rezerwowej świata- dolara amerykańskiego. Oprócz stycznia, który był łaskawy dla kursu funta to cały rok 2018 przyniósł znaczące osłabienie się kursu funta, a co za tym idzie umocnienie kursu dolara amerykańskiego.

Kurs funta do dolara GBPUSD miesięczne podsumowanie 2018

Wykres kursu funta do dolara GBPUSD w ujęciu miesięcznym - minimum cenowe roczne 1.2477, maksimum cenowe roczne 1.4377

Na 12 świec miesięcznych zaledwie 3 świece były świecami wzrostowymi. Kurs funta z poziomu 1.3498 (otwarcie styczniowe) spadł do poziomu 1.2744. Daje to 5,58% przecenę. Najbliższe wsparcie dla kursu funta do dolara GBPUSD to dokładnie poziom rocznego minimum cenowego. Przełamanie tego poziomu może stanowić sygnał do kontynuacji fali spadkowej.

W przypadku świec tygodniowych 18 było świecami wzrostowymi, 2-krotnie pojawiła się miesięczna doji i 32 razy tydzień funt kończył na minusie. Czy 2019 rok będzie wyglądał podobnie?

 

Prognozy dla kursu funta do złotego GBPPLN oraz funta do dolara GBPUSD

Najodważniejszą prognozą co do kursu funta wykazał się Paweł Szwajcar, wg którego w 2019 roku zmienność na funcie powinna dramatycznie wzrosnąć. Z poziomu 1.30 oczekuje wzrostów do poziomu 1.50. Po przeciwnej stronie stoi Bogusz Kasowski, wg którego w przypadku Brexitu nie ma szans żeby rok zakończył się dla funta pozytywnie, ale w długim terminie sytuacja powinna się znacząco odwrócić. Co do długoterminowego pozytywnego wpływu Brexitu na kurs funta wątpliwości nie ma Tomasz Piwoński.

W moim odczuciu pierwsze miesiące dla kursu funta będą miesiącami ciężkimi co nie oznacza, że rok zakończy się spadkami kursu funta. Pierwsze dwa kwartały roku wg mojej oceny powinny być spadkowe, a decyzja dotycząca Brexitu będzie miała wpływ na kurs funta przez pierwsze 6- miesięcy. Następnie powinniśmy być świadkami odreagowania.

 

Jak uważasz, kurs funta zakończy 2019 rok na plusie czy na minusie? Podziel się opinią w komentarzu

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk