• Odbierz prezent
Kurs funta wyraźnie w dół. Zniżka brytyjskiej waluty do dolara USD nabiera tempa. Wracają obawy o bezumowny Brexit

Zdaniem Prokuratora Generalnego nie jest do końca jasne, czy rząd premiera Borisa Johnsona musi się podporządkować tzw. ustawie, którą zainicjował Hilary Benn z Partii Pracy, a która nakazywała wysłanie w połowie października wniosku do UE o wydłużenie procesu Brexitu o kolejne trzy miesiące, jeżeli do tego czasu nie zawarta zostanie wiążąca umowa rozwodowa.

Ma to na celu uniknięcie scenariusza bezumownego Brexitu.

Tymczasem wczoraj premier Johnson powiedział, że zamierza nadal robić swoje próbując wymusić na UE zmiany w umowie Brexitowej w kontekście alternatywnych rozwiązań dla backstopu i nie wie obecnie, czy wyśle wspomniany wniosek o wydłużenie terminu do UE.

Teoretycznie powoduje to,

że rynek do połowy października może nie być pewien tego, co zrobi Boris Johnson (chociaż wątpliwe jest, aby rzeczywiście chciał doprowadzić do bezumownego Brexitu ignorując „zalecenia” parlamentu). To tym samym może zwiększać ryzyko wcześniejszego przegłosowania wotum zaufania wobec rządu i przedterminowych wyborów, chociaż opozycyjna Partia Pracy wspominała wielokrotnie, że zależy jej wpierw na wykluczeniu ryzyka bezumownego Brexitu. A polityczny chaos nie posłuży funtowi.

Na wykresie kursu funta do dolara GBPUSD widać, że wczorajsza zwyżka w okolice 1,25 była tzw. ruchem powrotnym do złamanej linii trendu i korekta spadkowa nabiera tempa. Świadczyć o tym może wybicie ważnej strefy wsparcia 1,2380-1,2400.

Wracają obawy o bezumowny Brexit, funt wyraźnie w dół - 1

Wykres dzienny kursu funta do dolara GBPUSD

Nota prawna

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk