• Odbierz prezent
Kurs funta w górę względem dolara. Ropa spada z powodu wojny cenowej, europejskie giełdy w dół

Cena ropy spadła w piątek po odejściu Rosji ze spotkania OPEC+ bez zgody na dalsze cięcia produkcji. Rynek ropy naftowej znajdował się pod presją w ostatnich tygodniach, ponieważ komentarze o możliwości poważnych zakłóceń gospodarczych z powodu kryzysu zdrowotnego podważyło oczekiwania w kwestii popytu. Kiedy OPEC powiedział, że toczą się rozmowy na temat zmniejszenia produkcji o 1,5 miliona baryłek dziennie, jednocześnie odkrył przed rynkiem swoje obawy o popyt. Kiedy Rosja odeszła ze spotkania bez zgody na ograniczenie produkcji, presja sprzedaży wzrosła. W weekend Arabia Saudyjska rozpoczęła wojnę cenową z Rosją. Kraj obniża ceny ropy i mówi się nawet, że rozważa zwiększenie produkcji. Wczoraj rynek energii otworzył się o ponad 17% niżej. Kontrakty terminowe Dow Jones mocno nurkowały, dlatego oczekuje się otwarcia Europy na dużym minusie.

Rynki akcji w Azji są znacznie na minusie z powodu załamania na rynku ropy. Nikkei 225 stracił ponad 5%, a Hang Seng spadł o ponad 3%. Rentowności obligacji skarbowych również notowały zniżkę. Rentowność 10-latek w Stanach Zjednoczonych spadła poniżej 0,5%. Miedź, platyna i pallad spadają o ponad 2%. Złoto notowało kurs powyżej 1700 USD, ale teraz wróciło poniżej tego poziomu. Bitcoin, podobnie jak eter, również spadł, ponieważ strach rozprzestrzenił się na wszystkie rynki.

Japonia opublikowała swoje zrewidowane dane dotyczące PKB za ostatni kwartał 2019 r. W ujęciu kwartalnym gospodarka skurczyła się o 1,8%, podczas gdy wstępny odczyt wykazał spadek o 1,6%. W ujęciu rocznym gospodarka skurczyła się o 7,1%, co oznacza większy spadek niż początkowo sądzono. Publikacja podsyciła lęk przed recesją.

W nocy Korea Północna wystrzeliła co najmniej trzy niezidentyfikowane pociski, prawdopodobnie są one częścią musztry wojskowej reżimu, ale to nie pomaga nastrojom inwestycyjnym.

Rynki akcji w Europie, a także w USA spadły w piątek z powodu obaw o koronawirusa. Obawy wokół kryzysu nasiliły się wraz ze wzrostem liczby infekcji, a traderzy bali się, że Zachód może przejść przez podobną sytuację jak Wuhan. W ubiegłym tygodniu Fed ogłosił obniżkę stóp procentowych, MFW oraz poszczególne rządy utworzyły fundusze zdrowia na walkę z kryzysem, a posunięcia te sprawiły, że inwestorzy tym bardziej się martwili. Interwencje działały jak sygnały ostrzegawcze, które podsycały panikę wyprzedaży.

W weekend Włochy ogłosiły, że region Lombardii został zamknięty. Ograniczenia dotyczące podróży będą obowiązywać do początku kwietnia. Północne Włochy są bazą przemysłową kraju, więc takie drastyczne działania mogą spowodować poważne zakłócenia w handlu.

Dow Jones i S&P 500 zamknęły się w piątek niżej, pomimo imponującego raportu o zatrudnieniu. Larry Kudlow, główny doradca ekonomiczny prezydenta Trumpa, powiedział, że rząd rozważa „ukierunkowane środki”, które pomogą rozwiązać problemy branży lotniczej. Pod koniec sesji w piątek Delta Airlines i United Continental Airlines zyskały na wartości. 

Dane z USA

Imponujący raport o zatrudnieniu poza rolnictwem w USA zachęcał do oceny sytuacji z ekonomicznego punktu widzenia, jednak z punktu widzenia inwestorów, tracił on na wartości wobec obaw związanych z kryzysem zdrowotnym. Raport wykazał, że w lutym dodano 273 000 miejsc pracy, co przekroczyło prognozy 175 000. Odczyt w styczniu został skorygowany z 225 000 do 273 000. Stopa bezrobocia spadła do 3,5% z 3,6%. Średnie zarobki spadły do 3% z 3,1%, co było zgodne z prognozami.

Rentowności obligacji skarbowych spadły w zeszłym tygodniu do historycznych minimów. W piątek rentowność 10-latek w USA spadła poniżej poziomu 0,7% - co podkreśla strach, który ogarnął rynki. Rezerwa Federalna nieoczekiwanie obniżyła stopy procentowe o 0,5% w ubiegłym tygodniu, ale traderzy nadal uważają, że czekają nas kolejne cięcia. Mówi się o obniżkach z Banku Anglii, a także z Europejskiego Banku Centralnego. Polityka pieniężna może nie być skutecznym sposobem radzenia sobie z kryzysem, ponieważ jest mało prawdopodobne, aby firmy lub ludzie zaciągali więcej pożyczek w obecnej sytuacji.

Chiny opublikowały najnowsze dane handlowe w weekend. Eksport spadł o 17,2%, podczas gdy szacunek wyniósł -14%. Odczyt spadł z wyniku wzrostowego 7,6%, który został opublikowany w styczniu. Import spadł o 4%, co było znacznie lepszym wynikiem niż spadek 15% oczekiwany przez ekonomistów. Poprzednia publikacja wykazała wzrost o 16,3%. Oczywiste jest, że kryzys zdrowotny w Chinach spowodował poważne zakłócenia, szczególnie w eksporcie.

Indeks dolara amerykańskiego odbił się w wyniku dobrego raportu o zatrudnieniu w USA, ale waluta została ostatnio znacznie osłabiona, a szerszy trend spadkowy może się utrzymywać, jeśli pojawią się kolejne spekulacje na temat obniżek stóp przez Fed.

W piątek również Kanada opublikowała dane z rynku pracy. Stopa bezrobocia wzrosła z 5,5% do 5,6%, zgodnie z prognozami. Zmiana zatrudnienia pokazała, że dodano 30 300 miejsc pracy. Bardziej szczegółowy raport wykazał, że dodano 37 600 pełnych etatów, podczas gdy etaty niepełne spadły o ponad 7 000. Słabość na rynku ropy powstrzymywała dolara kanadyjskiego, dlatego USD/CAD umacniał się w piątek.

O 13:15 poznamy kanadyjski odczyt rozpoczętych budów mieszkań, a ekonomiści spodziewają się wyniku 205 000.

Ważne pary walutowe

Kurs euro do dolara EURUSD – kurs odreagował pod koniec miesiąca i jeżeli byki utrzymają tendencję, możliwym celem jest poziom 1,1400. Odreagowanie może wyhamować na wsparciu przy 1,1200.

Kurs funta do dolara GBPUSD –  para notuje wzrosty od końca lutego, a przełamanie 1,3200 może skierować kurs na 1,3284. Poziom 1,2990, gdzie znajduje się 100-dniowa MA może stanowić wsparcie.

Kurs euro do funta EURGBP – kurs umacniał się od połowy lutego i dopóki utrzymuje się powyżej 100-dniowej MA przy 0,8517, perspektywy pozostają pozytywne i możliwy jest ruch w kierunku 0,8786. Spadek poniżej 0,8600 może skierować cenę w okolice 1,8517.

 

Kurs dolara do jena USDJPY – kurs spada od ponad dwóch tygodni i dopóki utrzymuje się poniżej 200-dniowej MA przy 108,32, ruch spadkowy może się utrzymywać i kierować na 100,00. Ponowne podejście do 104,63 otworzy drogę na 106,48.

Indeks FTSE 100 - oczekiwany spadek na otwarcie o 404 punkty do 6,058

Indeks DAX 30 - oczekiwany spadek na otwarcie o 634 punkty do10,907

Indeks CAC 40 - oczekiwany spadek na otwarcie o 309 punktów do 4,830      

David Madden (Analityk Rynkowy CMC Markets UK)

 

Notowania: GBPUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPUSD/

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).   Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk