• Odbierz prezent
Kurs funta vs Brexit. Co czeka go po miażdżącej porażce Theresy May?

Zgodnie z oczekiwaniami, we wtorek 15 stycznia projekt Brexitu wynegocjowany przez premier Theresę May został odrzucony przez brytyjską Izbę Gmin 432 głosami, przy zaledwie 202 głosach poparcia. Wczorajsza porażka brytyjskiej premier, uznawana za największą w jej karierze to jednak dopiero początek. Dziś, w środę 16 stycznia, planowane jest głosowanie nad wnioskiem o wotum nieufności dla Partii Konserwatywnej, na czele której stoi May.

 

Mimo, że wczorajsza porażka Theresy May w głosowaniu nad przyjęciem umowy Brexitowej uznawana jest za wyjątkowo istotne wydarzenie, to rezultat głosowania był przewidywany i jednocześnie pożądany przez rynek. Mimo początkowej silnej reakcji podażowej na parach z funtem, GBP w ciągu kilku godzin zdołał odrobić, a nawet przebić poziomy sprzed ogłoszenia wyników głosowania, co jest zauważalne zarówno na GBP/USD, jak i szczególnie GBP/PLN, którego kurs wzrósł do 4,84 (ponad 0,02 w ciągu doby).

 

Warto zastanowić się co dla Wielkiej Brytanii oznacza odrzucenie wypracowanej dotychczas umowy wyjścia z Unii Europejskiej. W tej chwili z pewnością wprowadza dodatkową niepewność, gdyż trudno ocenić co się wydarzy - możliwe są przynajmniej dwa skrajne scenariusze. Jeżeli Brytyjska Izba Gmin nie dojdzie do konsensusu do 29 marca, to możliwy jest najczarniejszy scenariusz tzw. „twardego” Brexitu bez porozumienia. Byłby on jednak wyjątkowo niekorzystny zarówno dla Wielkiej Brytanii, jak i samej Unii Europejskiej, dlatego też brytyjski parlament chce uniknąć go za wszelką cenę. Realnym scenariuszem jest również powtórzenie referendum, które z bardzo dużą dozą prawdopodobieństwa zakończyłoby się rezygnacja z Brexitu, jednak przeciwko ponowieniu referendum stanowczo protestuje sama Theresa May, która nie dopuści do niego za swojej kadencji.

Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest renegocjacja warunków umowy wyjścia z Unii Europejskiej i poddanie ich kolejnemu głosowaniu w Parlamencie.

 

Theresa May po odrzuceniu jej projektu zobowiązana jest do przedstawienia kolejnych planów ws. Brexitu do poniedziałku 21 stycznia, choć przewidywane jest, że zrobi to wcześniej.

 

Dziś parlament będzie głosował nad wnioskiem o wotum nieufności dla rządu Theresy May, jednak jego przegłosowanie jest niemal niemożliwe i stałoby się sensacją.

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk