• Odbierz prezent
Kurs funta umocnił się. Kolejne spadki euro względem dolara? Słabszy start w Europie, raporty z sektora usług w centrum uwagi

Europejskie i amerykańskie giełdy notowały wczoraj wzrosty, ponieważ strach na rynkach zniknął dzięki działaniom chińskich władz. Na początku tego tygodnia rynki akcji w Chinach kontynentalnych ponownie otworzyły się po obchodach Nowego Roku Księżycowego. Indeksy spadły, dlatego Pekin podjął kroki w celu złagodzenia sytuacji.

Wprowadzono surowsze zasady dotyczące sprzedaży akcji,

a także ograniczenia dotyczące skracania pozycji przez zarządzających funduszami. W rezultacie rynki zakończyły sesję na plusie, a pozytywne nastroje przeniosły się na Zachód. FTSE 100 i DAX odrobiły straty poniesione w piątek. NASDAQ 100 osiągnął nowy rekord, podczas gdy S&P 500 zanotował poziom powyżej 3300 i zamknął się tuż poniżej niego. Odbicie było widoczne na wielu rynkach. Miedź i ropa również notowały duże wzrosty - sektor wydobywczy i energetyczny były wspierane przez wzrost cen towarów. Chiński bank centralny nie odczuł potrzeby interwencji podczas dzisiejszej sesji, ponieważ stwierdził, że obserwuje „dużą płynność”. Rynki akcji w Chinach wzrosły ostatniej nocy.

 

Gwałtowny wzrost cen na rynku ropy naftowej wynikał z informacji, że OPEC + rozważa ograniczenie produkcji o 800 000 do 1 miliona baryłek dziennie. W poniedziałek pojawiły się informacje, że grupa głównych producentów ropy naftowej zastanawia się nad zmniejszeniem wydobycia o 500 000 baryłek, ale to nie powstrzymało WTI przed spadkiem poniżej 50 USD - minimum z 13 miesięcy.

 

Wczoraj kurs funta szterlinga umocnił się,

ponieważ traderzy kupowali walutę w związku z dużym spadkiem w poniedziałek. Przez resztę roku notowania będą prawdopodobnie napędzane nawet bardziej przez relacje na linii UK-UE i okres przejściowy niż raporty gospodarcze. Wczoraj odczyt PMI dla budownictwa w Wielkiej Brytanii poprawił się z 44,4 w grudniu do 48,4 w styczniu. Możliwe, że aktywność wzrosła po wygranych przez Partię Konserwatywną wyborach - deweloperzy Crest Nicholson, a także McCarty & Stone podali, że zainteresowanie klientów wzrosło po wyborach.

 

Między godziną 9:45 a 10:30 wiele głównych gospodarek ogłosi ostateczne odczyty raportów PMI dla usług. Włochy, Francja, Niemcy i Wielka Brytania opublikują swoje aktualizacje, a ekonomiści spodziewają się odpowiednio 50,2, 51,7, 54,2 i 52,9. Należy pamiętać, że końcowe wyniki europejskich raportów PMI dla przemysłu wykazały poprawę aktywności na początku tygodnia. Przemysł wytwórczy w Europie kurczył się do tej pory, ale wydaje się, że odbił od dna. Sprzedaż detaliczna w strefie euro zostanie opublikowana o godzinie 11:00. Zgodnie z prognozą ma wykazać spadek o 0,9% w skali miesiąca.

 

Raport o zatrudnieniu ADP zostanie opublikowany o godz. 14:15,

a konsensus wynosi 156 000, co byłoby spadkiem z 202 000 zarejestrowanych w grudniu. Niedługo potem zostanie opublikowany odczyt salda handlowego w USA. Deficyt handlowy ma wzrosnąć do 48,2 mld USD z 43,1 mld USD. Końcowy odczyt PMI dla usług ma wykazać wynik 53.2. Prognozuje się, że odczyt ISM dla usług wyniesie 55. Dane zostaną opublikowane odpowiednio o 15:45 i 16:00.

 

W tym tygodniu na ropie obserwowaliśmy dużą zmienność, dlatego raport inwentaryzacyjny Energy Information Administration będzie miał szczególne znaczenie. Dane zostaną opublikowane o 16:30. Oczekuje się, że zapasy ropy i benzyny w USA wzrosną odpowiednio o 2,8 miliona baryłek i 2,05 miliona baryłek.

            

Kurs euro do dolara EURUSD – kurs notował spadki od końca grudnia i dopóki utrzymuje się poniżej 50-dniowej MA przy 1,1094, tendencja spadkowa może się utrzymać. Wsparcie znajduje się przy 1,0900. Przełamanie powyżej 1,1172 może otworzyć drogę na 1,1249.

 

Kurs funta do dolara GBPUSD – dopóki utrzymujemy się powyżej linii trendu z grudniowych dołków, szerszy trend wzrostowy może być kontynuowany. Przełamanie powyżej 1,3284 powinno otworzyć drogę na retest 1,3500. Przełamanie poniżej linii trendu może skierować kurs na wsparcie przy 1,2900.

 

Kurs euro do funta EURGBP – dopóki utrzymujemy się poniżej 0,8600, szerszy trend spadkowy prawdopodobnie będzie kontynuowany. Spadek poniżej 0,8387 może skierować cenę na 0,8276. Opór znajduje się przy poziomie 0,8600.

 

Kurs dolara do jena USDJPY – kurs notował wzrosty i dopóki znajduje się powyżej 50-dniowej MA przy 109,20, szerszy trend wzrostowy może być kontynuowany i możliwy jest retest 110,00. Spadek poniżej 108,30 może skierować cenę w okolice 107,65.

 

Indeks FTSE 100 - oczekiwany spadek na otwarcie o 33 punkty do 7,406

 

Indeks DAX 30 - oczekiwany spadek na otwarcie o 35 punktów do 13,246

 

Indeks CAC 40 - oczekiwany spadek na otwarcie o 20 punktów do 5,915   

 

 

Sentyment rynkowy CMC Markets:

 

Germany 30 – sentyment dla kontraktu CFD na niemiecki DAX odzwierciedla utrzymującą się wciąż dominację nastrojów spadkowych: w chwili obecnej 60% wszystkich otwartych pozycji na tym instrumencie to transakcje Sprzedaj, o cztery punkty procentowe niżej w stosunku do danych z wtorku. Po stronie wartości  63% to pozycje krótkie, natomiast od wczoraj odnotowano spadek o 6 punktów.

 

US 30 –  Klienci CMC Markets przeprowadzający transakcje na kontrakcie CFD na amerykański indeks Dow Jones również cały liczą na korektę wzrostów: pod względem ilości Klientów transakcje krótkie stanowią 63% (spadek o cztery punkty), a przy wartości pozycje Sprzedaj wynoszą 63%, o osiem punktów niżej niż wczoraj.

 

Kurs euro do dolara EUR/USD – proporcje wartości sentymentu dla kontraktu CFD na parę EUR/USD są w dalszym ciągu dość wyrównane, z ilościową dominacją transakcji długich. Dla tej kategorii pozycje Kup stanowią teraz 62% (bez zmian w stosunku do odczytów wtorkowych). Pod względem wartości otwartych transakcji, w konsekwencji jednopunktowego spadku po stronie pozycji Kup, proporcje są zrównoważone (50%).

kursy walut - nastroje

Sentyment rynkowy CMC Markets

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).   Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk