• Odbierz prezent
Kurs funta stacza się na dno. Jen rośnie w siłę. Kursy walut w minionym tygodniu

Miniony tydzień nie sprzyjał brytyjskiej walucie. Jak prezentowały się kursy głównych walut względem dolara w tym tygodniu?

 

Kurs dolara do jena (USD/JPY)

Spośród głównych walut w tym tygodniu najlepiej wypadł jen, zyskując 0,53% względem dolara. Kurs dolara do jena (USD/JPY) najwięcej wynosił 107,63 we wtorek, a najmniej 106,67 w czwartek. Na koniec tygodnia za jednego dolara płacono 106,80 jenów.

 

Kurs funta do dolara (GBP/USD)

Najgorzej natomiast wypadł funt, który w tym tygodniu stracił 1,30% względem dolara. Kurs funta do dolara (GBP/USD) najwięcej wynosił 1,2687 we wtorek, a najmniej 1,2344 w piątek. Na koniec tygodnia kurs GBP/USD wyniósł 1,2359.

 

Kurs euro do dolara (EUR/USD)

Drugie miejsce od końca zajęło euro, tracąc w tym tygodniu 0,61% względem amerykańskiej waluty. Kurs euro do dolara (EUR/USD) najwięcej wyniósł 1,1352 we wtorek, a najmniej 1,1168 w piątek. Na koniec tygodnia za jedno euro płacono 1,1186 USD.

 

Kurs dolara nowozelandzkiego (NZD/USD)

Na początku tygodnia dolar nowozelandzki (NZD) ulegał umocnieniu względem amerykańskiej waluty. We wtorek kurs NZD/USD najwięcej wyniósł 0,6506, po czym zaczął osuwać się dół. Najmniej za dolara nowozelandzkiego płacono 0,64 USD w piątek. Na koniec notowań kurs NZD/USD wyniósł  0,6411. Na przestrzeni ostatnich 5 dni kurs NZD/USD stracił 0,46%.

 

Poniższy wykres przedstawia zachowanie kursów poszczególnych walut względem dolara amerykańskiego w ostatnich dniach:

Tradingview

 

Co wpłynęło na kursy walut w tym tygodniu?

We wtorek napłynęły dane z rynku pracy w Wielkiej Brytanii. W maju liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 528,9 tys. wobec spodziewanych 400 tys.

W czwartek jeszcze w godzinach nocnych napłynęły dane z Nowej Zelandii. W I kwartale PKB Nowej Zelandii uległ obniżeniu o 1,6% wobec prognozy -1%. W ujęciu rocznym spadek wyniósł 0,2% wobec spodziewanego wzrostu o 0,3%.

W tym samym dniu ogłoszono decyzję banku centralnego Szwajcarii o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie -0,75%. W czwartek poznaliśmy też decyzję Banku Anglii. Stopy procentowe pozostały na niezmienionym poziomie 0,10%. Nie bez znaczenia była też informacja o powiększeniu programu QE o 100 mld funtów. Brytyjskiej walucie nie sprzyjała również wiadomość o największym zadłużeniu Wielkiej Brytanii od 1963 r.

W tym dniu istotne były również dane z USA. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych okazała się wyższa niż się spodziewano i wyniosła 20,544 mln wobec prognozy 19,8 mln. Liczba zadeklarowanych wstępnych bezrobotnych wyniosła 1,508 mln wobec spodziewanych 1,3 mln. Czerwcowy wskaźnik przemysłowy wg Fed z Filadelfii wypadł natomiast lepiej od oczekiwań. Wyniósł 27,5 pkt wobec spodziewanych -23 pkt.

 

 

Notowania: GBPUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPUSD/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk