• Odbierz prezent
Kurs funta spadnie o 25%? Podsłuchana rozmowa w barze gwoździem do Brexitowej trumny?

Do oficjalnego opuszczenia przez Wielką Brytanię Unii Europejskiej pozostało jeszcze 44 dni. To niewiele, biorąc pod uwagę jak ważną umowę do przegłosowania ma przed sobą Izba Gmin. Kolejne głosowanie ma się odbyć jeszcze jutro. Natomiast z niektórych informacji wynika, że Theresa May może poddać do ponownego głosowania wynegocjowaną wcześniej umowę dopiero 22 marca, czyli na zaledwie 7 dni przed terminem Brexitu. Parlamentarzyści nie zgodzili się na przedłużenie negocjacji i nowelizację artykuł 50.,  a to powoduje, że Theresa May może dzięki temu przepchnąć wcześniej przygotowany plan. W jaki sposób może się to wydarzyć i jak zareaguje kurs funta do złotego GBPPLN oraz kurs funta do dolara GBPUSD?

Chytry plan premier Wielkiej Brytanii może zaszkodzić notowaniom funta- kurs może spaść nawet o 25%

Theresa May uzyskała zgodę na prowadzenie negocjacji z Unią Europejską do 21 marca. Czyli zyskała około miesiąca czasu na poprawę wynegocjowanych przez nią warunków porozumienia. To bardzo sprytne posunięcie Premier Wielkiej Brytanii. Biorąc pod uwagę wypowiedzi z Unii Europejskiej ciężko uwierzyć w to, że uda się poprawić wynegocjowane wcześniej warunki. Jeżeli Theresa May taką zagrywką zyskałaby jakieś dodatkowe ustępstwa to w złym świetle stawiałoby to Unię Europejską, dając wyraźny sygnał innym krajom, że UE postawiona pod ścianą jest skora na ustępstwa. W tym jednak przypadku to nie Bruksela, a Wielka Brytania przyparta jest do muru z widmem hard Brexitu. To powoduje, że gdy Theresa May wróci z informacją na temat ponownych informacji na plan B nie będzie już miejsca i parlamentarzyści mogą zdecydować się na przegłosowanie wcześniejszego planu, byle nie doprowadzić do Brexitu. To negatywnie wpłynęłoby na kurs funta do złotego GBPPLN oraz kurs funta do dolara GBPUSD. Niektórzy analitycy mówią nawet o możliwej dramatycznej przecenie funta sięgającej 25%. Tak dramatyczne przeceny zniosłyby kurs funta do złotego GBPPLN w okolice 4 złotych. Taki poziom kursu brytyjskiej waluty oraz hard Brexitu mógłby spowodować masowe powroty polaków z wysp z powrotem do kraju.

Podsłuchana rozmowa w barze w Brukseli - najbardziej prawdopodobny scenariusz Brexitu

Report stacji ITV w barze w Brukseli podsłuchał rozmowę głównego negocjatora Theresy May - Olly'ego Robbinsa. Do tej pory sprawa nie została skomentowana przez premier Wielkiej Brytanii. Olly Robbins przedstawił taktykę szantażu brytyjskich parlamentarzystów, którą opisałem w powyższym akapicie. Celem tej strategii nie będzie przegłosowanie wcześniej wynegocjowanego planu, a znaczne przesunięcie Brexitu w czasie. Potencjalnie nawet na długi czas.

Kurs funta do złotego GBPPLN oraz kurs funta do dolara GBPUSD - jak mogą zareagować na poszczególne rozstrzygnięcia?

Aktualnie kurs funta do złotego GBPPLN oscyluje w granicach 4 złotych i 92 groszy, natomiast kurs funta do dolara GBPUSD wynosi 1.2880. Zgoła odmiennie wyglądają ostatnie sesje na tych parach walutowych. Kurs funta do złotego GBPPLN zaliczył sesje wzrostowe, podczas gdy funt do dolara osłabił się. Pomijając oddziaływanie złotego realnym jest chwilowe umocnienie sie brytyjskiej waluty. Kurs funta do złotego GBPPLN mógłby przynajmniej na chwilę przekroczyć barierę 5 złotych, jeszcze przed 21 marca. W ostatnim tygodniu poprzedzającym potencjalny Brexit zmienność na parze z brytyjskim funtem powinna być największa. Chyba, że już wcześniej będzie wiadomo jak wyglądać będzie rozstrzygnięcie w sprawie Brexitu.

Kurs funta do dolara GBPUSD 13 luty 

Wykres funta do dolara GBPUSD w ujęciu dziennym - środa, 13 luty

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk