• Odbierz prezent
Kurs funta spada w piątek minimalnie do 4,967 złotego! Wciąż nie wiadomo, co dalej z Brexitem

Izba Gmin w orientacyjnych głosowaniach nie opowiedziała się za żadnym z alternatywnych scenariuszy wobec umowy rozwodowej wynegocjowanej przez premier May, a która była trzykrotnie odrzucana.

W efekcie May zdecydowała w środę

o podjęciu ponadpartyjnych rozmów z Partią Pracy w celu wypracowania kompromisowego rozwiązania (rozmowy nie wniosły na razie wiele). W piątek premier zdecydowała się wysłać list do szefa Rady Europejskiej z prośbą o wydłużenie Brexitu do końca czerwca, ale w opcją wyjścia z UE do 23 maja (przed wyborami do Parlamentu Europejskiego).

Tymczasem Tusk wcześniej zaproponował tzw. elastyczny Brexit na 12 miesięcy z możliwością wyjścia wcześniej – te propozycje będą na pewno przedmiotem dyskusji podczas specjalnego szczytu UE w dniu 10 kwietnia. Niemniej pojawia się coraz widoczniejsza grupa polityków, którzy oczekują od Wielkiej Brytanii przedstawienia mocnych argumentów w zamian za zgodę na odroczenie Brexitu – chęć do szukania wyjścia z tej niełatwej sytuacji, deklaruje natomiast kanclerz Niemiec. Teoretycznie może nam grozić „bezumowny” Brexit po 12 kwietnia, niezależnie od tego, że parlament przyjął w tym tygodniu poprawkę, która wymusza na rządzie premier May podjęcie wszelkich możliwych działań, aby tego scenariusza uniknąć.

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk