Reklama
WIG82 764,94+1,48%
WIG202 434,66+1,66%
EUR / PLN4,31-0,04%
USD / PLN3,99-0,02%
CHF / PLN4,42+0,17%
GBP / PLN5,04+0,17%
EUR / USD1,08-0,03%
DAX18 485,06+0,04%
FT-SE7 953,75+0,27%
CAC 408 224,18+0,24%
DJI39 760,08+1,22%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT86,43+0,85%
ROPA WTI82,52+0,98%
ZŁOTO2 211,44+0,90%
SREBRO24,64+0,28%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs funta spada na początku tygodnia - kolejne dni niezwykle istotne dla brytyjskiej waluty

Jakub Wilk | 12:40 15 październik 2018
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Start notowań kursów walutowych w poniedziałek pokazuje nam, że przed nami bardzo ciekawy tydzień, który może obfitować w spore wahania. Dziś mogą one dotyczyć m.in. dolara nowozelandzkiego i funta. Druga z tych walut może okazać się najważniejszą w tym tygodniu dla rynku walutowego. W analizie poniżej opisujemy czynniki, które są za to odpowiedzialne.

 

Czytaj również: Kurs dolara spada - złoty może wykorzystać słabość amerykańskiej waluty

 

Oczekiwana zmienność kursów walut

Reklama

Rynek opcji wskazuje dziś na umiarkowaną zmienność kursów walut, ale w przypadku kilku najważniejszych możemy spodziewać się znacznie silniejszych ruchów. Jedną z nich jest funt brytyjski, dla którego rozpoczynający się właśnie tydzień może być niezwykle istotny. Już w ubiegłym tygodniu kurs tej waluty podlegał sporym wahaniom, a w tym tygodniu mogą być one jeszcze większe, ze względu na szczyt Unii Europejskiej. Już w poniedziałek funt pokazuje, że będzie to wydarzenie bardzo ważne dla kursu tej waluty, a wszystko oczywiście ze względu na kwestię Brexitu. Silniejszych ruchów kursowych możemy spodziewać się dziś także w przypadku dolara nowozelandzkiego. W przypadku tej waluty jest to już związane z zaplanowaną w kalendarzu makroekonomicznym publikacją danych o inflacji w Nowej Zelandii w III kwartale. Dane te poznamy o godzinie 23:45 i możemy spodziewać się, że w tym czasie na parach z NZD wystąpią bardzo silne wahania kursów. Kolejną z walut, na którą warto będzie w poniedziałek zwrócić uwagę, jest dolar australijski. Ten może reagować na publikację protokołu z ostatniego posiedzenia banku centralnego (RBA). Jest ona przewidziana na godzinę 2:30 w nocy. W gronie głównych walut warto będzie przyjrzeć się dziś jeszcze jednej walucie – jenowi japońskiemu. Wzrost niepewności na światowych rynkach sprawił, że kurs jena ożywił się w ubiegłym tygodniu.

Pary walutowe z najwyższą oczekiwaną zmiennością w perspektywie overnight to dziś:

  • GBP/JPY (funt brytyjski jen japoński) – 1,00%
  • GBP/AUD (funt brytyjski dolar australijski) – 0,96%
  • GBP/USD (funt brytyjski dolar amerykański) – 0,93%

Słabszych ruchów kursowych można tradycyjnie spodziewać się po parach z frankiem szwajcarskim. Małe wahania mogą występować także w przypadku par z dolarem amerykańskim, choć ten będzie miał dziś do zdyskontowania dane na temat obrotów w handlu detalicznym. Parami z najmniejszymi wahaniami powinny być: EUR/CHF (euro frank szwajcarski) i USD/CHF (dolar amerykański frank szwajcarski).

 

Dni prawdy dla funta

Funt brytyjski już na początku nowego tygodnia pokazuje jak ważny to będzie dla niego okres i jaki temat będzie kluczowy w kształtowaniu kursu brytyjskiej waluty. Na otwarciu notowań na rynku walutowym funt wyraźnie tracił w stosunku do innych walut. W przypadku pary GBP/USD  obserwowaliśmy spadkową lukę otwarcia o szerokości około 65 pipsów, którą w kolejnych godzinach funt próbował wypełniać. Spadek kursu funta na poniedziałkowym otwarciu związany jest z doniesieniami, jaki do mediów trafiały w trakcie weekendu. W niedzielę Bloomberg informował o impasie w negocjacjach pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską w sprawie Brexitu. Osoby związane ze sprawą miały stwierdzić, że niedzielne rozmowy pomiędzy przedstawicielami obu stron zakończyły się fiaskiem. Tym samym zaprzepaszczona została ostatnia szansa na wypracowanie porozumienia w istotnych kwestiach zanim w środę unijni liderzy spotkają się w Brukseli podczas szczytu. Szczyt ten miał wiązać się z finalizacją rozwodu Wielkiej Brytanii z UE, ale wszystko wskazuje na to, że tak się nie stanie. Linki mocno liczyły na to, że negocjacje posuną się do przodu, czego efektem było ostatnie umocnienie funta. Jeśli szczyt faktycznie zakończy się brakiem konkretów w związku z Brexitem, to może to stanowić cios dla funta. Taki stan rzeczy znów podnieciłby niepewność, bo do wypracowania porozumienia pozostaje naprawdę mało czasu. Odłączenie Wielkiej Brytanii od Unii zaplanowane jest bowiem na marzec przyszłego roku.

Reklama

 

Sytuacja techniczna – GBP/USD

Sytuacja techniczna funta w przypadku pary z dolarem znacząco pogorszyła się od piątku. Po kilku dniach wyraźnych wzrostów  notowania brytyjskiej waluty wyraźnie spadły. Co istotne, nie udało się pokonać poziomu poprzednich lokalnych szczytów, co pokazało, że rynek nie ma wystarczającej siły, by kontynuować wzrosty. O ile do środy rynek nie będzie karmiony przełomowymi informacjami w sprawie brexitowych negocjacji, to możemy spodziewać się, że do szczytu funt będzie poruszał się w konsolidacji, pokazującej niepewność wśród uczestników rynku. Sygnałem słabości byłoby przebicie wsparcia przy poziomie 1,3050, ale dopiero przebicie poziomu 1,2920 dałoby nam wyraźny sygnał sprzedaży, wynikający z formacji podwójnego szczytu. W takiej sytuacji oczekiwalibyśmy w perspektywie krótkoterminowej testu dołków z sierpnia, zlokalizowanych pod poziomem 1,2700.

 

Kurs funta do dolara w odwrocie

Kurs funta do dolara w odwrocie

Kurs funta do dolara w odwrocie

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama

Czytaj dalej