• Odbierz prezent
Kurs funta spada do 5 złotych. Głosowania w Izbie Gmin w środę NIE będzie!

Przygotowując się do już rozpoczętego tygodnia handlowego większość inwestorów nastawiała się na środową dużą zmienność. To wiązało się z dwom istotnymi wydarzeniami. Z jednej strony mieliśmy być świadkami trzeciego głosowania w Izbie Gmin dotyczącego planu Theresy May, z drugiej natomiast o godzinie 19:00 opublikowane miały zostać stopy procentowe w USA. Z tych dwóch wydarzeń będzie miało miejsce tylko to drugie. Głosowanie w Izbie Gmin zostało odwołane!

Co dalej z Brexitem?

W Unii Europejskiej odbywa się szczyt dotyczący Brexitu i negocjacji z Wielką Brytanią. Pomimo odrzucenia środowego terminu głosowania w Izbie Gmin UE planuje dać jeszcze jedną szansą na głosowanie w sprawie planu przed 29 marca. To oczywiście powoduje, że szansa na akceptacje maleją, a prawdopodobieństwo wydłużenia się daty Brexitu jest bardzo mocne. Termin 30 czerwca jest praktycznie niemożliwy do tego, żeby Wielka Brytania bez akceptacji dotychczasowego planu byłaby w stanie opuścić Unię Europejską. Co więcej w brytyjskim parlamencie pojawiają się głosy, że już 3 głosowanie nad tym samym planem jest bezcelowe i nie przyniesie nowego rozstrzygnięcia. May musiałaby przekonać 150 posłów w zaledwie tydzień. Wydaje się to niemożliwe, chociaż rzeczywiście udało się premier Wielkiej Brytanii do swojego planu przekonać 80 posłów - w styczniu różnica w głosach wynosiła 230 i była to największa porażka w głosowaniu w Izbie Gmin od stulecia.

Czy Unia Europejska zdecyduje o przesunięciu artykułu 50?

W tym tygodniu musimy poznać propozycję ze strony Unii Europejskiej dotyczącą przesunięcia Breixtu w czasie. Wydaje się, że UE powinno zaakceptować przesunięcie Brexitu do 30 czerwca, a niewykluczone jest, że wyrażona zostanie zgoda na jeszcze większe wydłużenie czasu negocjacji. Należy pamiętać o tym, że już w maju odbędą się wybory w parlamencie europejskim, które mogą znacząco odwrócić sytuację negocjacyjną. Na to pewnie liczy Wielka Brytania.

Kurs funta do dolara oraz funta do złotego - bez przekonania

Kurs funta powyższe informacje przyjął ze spokojem. Zmienność na parach z brytyjskim funtem jest mniejsza i nie zapowiada się, żeby nagle uległa zwiększeniu. Dzisiaj raczej nie poznamy decyzji UE dotyczącej Brexitu, zatem dopiero sesja środowa lub czwartkowa może przynieść większą zmienność. Kurs funta do złotego oscyluje w granicach otwarcia sesji wtorkowej. Kurs funta do dolara GBPUSD cały czas utrzymuje się na niewielkim plusie.

Kurs funt do dolara GBPUSD na sesji wtorkowej

Wykres funta do dolara w ujęciu godzinowym na sesji wtorkowej

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk