• Odbierz prezent
Kurs funta się nie poddaje. Układ na wykresie GBP/USD nakazuje ostrożność

Splot wydarzeń w postaci redukcji ryzyka politycznego.

Brexit najpewniej zostanie odroczony

do końca stycznia, a przedterminowe wybory nie odbędą się wcześniej, niż w końcu listopada – a także nieco lepsze odczyty makro (sugerujące, że gospodarka mogłaby być odporna na brexitowy serial) w postaci wczorajszego odczytu dynamiki produkcji przemysłowej (odbicie segmentu przetwórstwa o 0,3 proc. m/m), czy też dzisiejszych danych z rynku pracy (spadek stopy bezrobocia do 3,8 proc., oraz nadal solidna dynamika tygodniowych wynagrodzeń (bez bonusów o 3,8 proc. r/r) – pozwala na podtrzymywanie notowań funta na relatywnie wysokim poziomie. Dobre odczyty makro utwierdzają rynek w przeświadczeniu, że ryzyko cięcia stóp przez Bank Anglii w najbliższych miesiącach nie jest duże (no chyba, że ostatecznie będzie jednak bezumowny Brexit).

Układ na wykresie kursu funta do dolara

GBPUSD każe jednak zachować dużą ostrożność. Rejon 1,2380-95 to opór bazujący zarówno na górnym ograniczeniu widocznego kanału wzrostowego na dziennym wykresie, ale i też minimach z lipca b.r. Nieco wyżej znajduje się absolutnie kluczowa strefa 1,2430-76 bazująca na minimum z grudnia ub.r. i stycznia b.r., której złamanie zmieniałoby długoterminowe relacje.

Funt się nie poddaje - 1

Wykres dzienny kursu funta do dolara GBPUSD

Nota prawna

Notowania: GBPUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPUSD/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk