• Odbierz prezent
Kurs funta rośnie. Theresa May przekłada głosowanie w sprawie Brexitu!

W tym tygodniu oczekiwaliśmy na to, że w Izbie Gmin w najgorszym wypadku dojdzie do dwóch głosowań. Jednego w sprawie akceptacji planu Brexitowego, a w przypadku odrzucenia tego planu, drugiego głosowania dotyczącego przejęcia kontroli nad procesem negocjacji. Premier Wielkiej Brytanii, Theresa May, przesunęła termin głosowania nad planem 'rozwodowym' na dopiero 12 marca. To niezwykle ryzykowne podejście, bo do Brexitu pozostanie po głosowaniu zaledwie 17 dni. Co ciekawe na tą informacje kurs funta GBPPLN zareagował wzrostami i na chwilę przełamana została bariera 5 złotych.

Pokerowa zagrywka Theresy May. Zaczyna się ostrzejsza polityczna gra

Premier Wielkiej Brytanii chce pozostawić opcje opuszczenia Unii Europejskiej bez porozumienia na negocjacyjnym stole. To ma według jej oceny wywrzeć wpływ na mniej posłusznych polityków, ale taka perspektywa przeraża sam gabinet Theresy May. Co ciekawe dochodzą do nas głosy, że urzędnicy UE pracują nad planem, który może przerwać brexitowy impas.

Przedłużenie negocjacji najbardziej prawdopodobne? Szansa na wzrosty kursu funta

Co ciekawe ze strony UE padają propozycje wydłużenia okresu negocjacji nawet do 2021 roku. To by oznaczało prawie 2 lata na jasne określenie wzajemnych relacji na linii UE - UK po Brexicie. Wydaje się, że jest to rozsądna propozycja. Na nią jednak musieliby przystać brytyjscy parlamentarzyści z Theresą May na czele. Co ciekawe gabinet Theresy May zaczyna pomału tracić cierpliwość. W kuluarach mówi się nawet o przejściu części Ministrów  na stronę Partii Pracy w głosowaniu nad Brexitem. To oznaczałoby spore problemy premier Wielkiej Brytanii. Kurs funta na wszystkie niejasności zareagował ponad 1 groszowym umocnieniem.

Kurs funta - szybki przegląd sytuacji

Dla obserwatorów reakcja kursu funta może być zaskakująca. Kolejny raz funt rośnie w sytuacji gdy głosowanie w Izbie Gmin jest przesuwane. To może oznaczać jedno, najgorsze scenariusze Brexitowe już są dawno przez rynki i inwestorów zdyskontowane. Przełamanie poziom 5 złotych może oznaczać wzrosty kursu funta nawet do poziomu 5 złotych i 11 groszy.

Kurs funta z szansą na 5 złotych

Kurs funta - wykres godzinowy

Źródło grafiki: www.theweek.co.uk

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk