• Sklep
  • Odbierz prezent
Kurs funta, rekordzista zmienności, odbija od 4,9! A który kurs walutowy - euro, dolara czy franka ostoją stabilności w mijającym tygodniu?

Za nami trzeci handlowy tydzień stycznia 2019 roku. Zobaczmy jak co tydzień jak wahały się główne kursy walut - euro EUR, dolara USD, funta GBP oraz franka CHF w parze z polskim złotym PLN. To był intensywny tydzień przede wszystkim dla kursu funta w związku z odrzuceniem przez parlament Wielkiej Brytanii przygotowanej przez premier Theresę May ugody dotyczącej wyjścia UK z Unii Eurpejskiej.

Kurs dolara do złotego USD/PLN waha się zaledwie o 4,5 grosza

Kurs dolara do złotego USD/PLN w mijającym tygodniu otworzył się ceną 3,7433, a zakończył się wyższą ceną - 3,7716. Maksymalny oraz minimalny poziom kursu dolara w kończącym się tygodniu to odpowiednio 3,7783 oraz 3,7327. Maksymalne odchylenie kursu dolara amerykańskiego wyniosło więc zaledwie niecałe 4,5 grosza. Dla porównania w pierwszym tygodniu stycznia 2019r. mieliśmy wahania 7 groszowe na tej parze walutowej, dlatego aktualnie obserwujemy zdecydowane załagodzenie się nastrojów na USDPLN.

Cena otwarcia, zamknięcia, maksymalna, minimalna kursu dolara do złotego USDPLN
Cena otwarcia, zamknięcia, maksymalna, minimalna

kursu dolara do złotego USDPLN

Dolar testuje średnią kroczącą

Spójrzmy na wykres kursu dolara USDPLN. Widać, że w ostatnich tygodniach kurs dolara do złotego testował okolice 3,72-3,73, od których w ostatnich dniach odbił się w górę do aktualnie 3,77. Widać, że średnia krocząca stała się bardzo dobrym wsparciem dla kontynuacji trendu wzrostowego kursu dolara. Wyznaczając największą korektę w tym trendzie oceniamy, że po ewentualnym przebiciu średniej kroczącej przez dolara kolejnym ważnym wsparciem dla trendu wzrostowego będzie poziom 3,61-3,62.

Wykres kursu dolara do złotego USDPLN na interwale tygodniowym
Wykres kursu dolara do złotego USDPLN na interwale tygodniowym

Kurs euro do złotego EURPLN w ciasnej konsolidacji

Kurs euro do złotego EURPLN w ostatnim tygodniu rozpoczął się na poziomie 4,2911, a zakończył na 4,2856. Obydwa te kursu są do siebie zbliżone. Maksymalny oraz minimalny kurs euro w trzecim tygodniu stycznia to odpowiednio 4,2968 oraz 4,2774. Maksymalne odchylenie kursu euro wyniosło delikatnie ponad 2 grosze i mniej więcej wynosi tyle samo od dobrych siedmiu tygodni. Widzimy bardzo ciasną konsolidację w tym okresie kursu euro - mniej więcej 4,275 - 4,3.

Cena otwarcia, zamknięcia, maksymalna, minimalna kursu euro do złotego EURPLN
Cena otwarcia, zamknięcia, maksymalna, minimalna

kursu euro do złotego EURPLN

Euro w oczekiwaniu na impuls

Przejdźmy teraz na wykres euro do złotego EURPLN. Tutaj niestety od prawie 30 tygodniu jesteśmy w szerokiej konsolidacji między 4,25 - 4,35. Im zakres obserwacji jest mniejszy tym konsolidacja zacieśnia się. Dla przykładu w ostatnich 7 tygodniach cena euro oscyluje między 4,275-4,3. Jest więc bardzo stabilna. Czekamy na jakikolwiek impuls wzrostowy lub spadkowy.

Wykres kursu euro do złotego EURPLN na interwale tygodniowym
Wykres kursu euro do złotego EURPLN na interwale tygodniowym

Kurs funta do złotego GBPPLN testuje 4,90

Kurs funta kończący tydzień rozpoczął notowaniami na poziomie 4,8113, a zakończył ceną o 4 grosze większą na poziomie 4,8511.W przeciągu minionego tygodnia kursowi funta udało się osiągnąć maksymalnie poziom bagatela 4,8909, a minimum zostało ustalone na 4,7795. Maksymalne więc odchylenie kurs funta w ostatnim tygodniu wyniosło ponad 11 groszy. Dla porównania w pierwszych tygodniach stycznia również obserwowaliśmy większe wahania na tej parze walutowej, które osiągały do 10 groszy w tydzień.

Cena otwarcia, zamknięcia, maksymalna, minimalna kursu funta do złotego GBPPLN
Cena otwarcia, zamknięcia, maksymalna, minimalna

kursu funta do złotego GBPPLN

Czy to koniec spadków kursu funta do złotego?

Przejdźmy teraz do wykresu kursu funta GBPPLN. Widać, że w dwóch ostatnich tygodniach 2018 roku oraz dwóch pierwszych tygodniach 2019 roku kurs funta testował czterokrotnie od góry poziom 4,72 i za każdym razem mieliśmy odbicie w górę. Najmocniejsze odbicie miało miejsce w kończącym się tygodniu, gdzie cena funta podskoczyła prawie do 4,9. Jednak nie udało się zatrzymać jej na dłużej na tym poziomie. Co może przemawiać za dalszymi wzrostami? Na przykład przebita z impetem średnia krocząca, której test od góry może być doskonałym miejscem do wejścia w długie pozycje na omawianej parze walutowej. Wybiegając w przyszłość dalszy opór dla trendu wzrostowego kursu funta to okolice 4,95, ale do tego miejsca pozostaje jeszcze wiele pipsów po drodze.

Wykres kursu funta do złotego GBPPLN na interwale tygodniowym
Wykres kursu funta do złotego GBPPLN na interwale tygodniowym

Kurs franka do złotego CHFPLN

Frank szwajcarski do złotego rozpoczął miniony tydzień stycznia ceną 3,8034, a zakończył na poziomie 3,7872. Kurs franka swoje maksimum oraz minimum osiągnął odpowiednio na poziomach 3,8173 oraz 3,7747. Maksymalne wahania kursu franka jakie miały miejsce w ostatnim tygodniu to około 4 groszy i jest to wynik praktycznie identyczny do pozostałych tygodni stycznia tego roku.

Cena otwarcia, zamknięcia, maksymalna, minimalna kursu franka do złotego CHFPLN
Cena otwarcia, zamknięcia, maksymalna, minimalna
kursu franka do złotego CHFPLN

Kurs franka CHFPLN przy średniej kroczącej

Spójrzmy już na ostatni wykres - kursu franka do złotego CHFPLN. Cena franka nie zdołała pokonać oporu w okolicy 3,84 dwa tygodnie temu i w tym tygodniu byliśmy świadkami testu średniej kroczącej. Czy zostanie ona przebita w przyszłym tygodniu? Ciężko powiedzieć, jednak patrząc na wykres historyczny franka do złotego  od prawie 40 tygodni średnia ta nie została przebita ani razu. Widać jedynie kilkukrotnie test tej linii przez kurs franka, po którym cena z powrotem wracała do góry.

Wykres kursu franka do złotego CHFPLN na interwale tygodniowym
Wykres kursu franka do złotego CHFPLN na interwale tygodniowym

 

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk