• Odbierz prezent
Kurs funta reaguje na niespodziewaną decyzję premier Theresy May. Sprawdzamy kurs GBP/USD i GBP/PLN

Premier Wielkiej Brytanii, Theresa May, podjęła w poniedziałek 10 grudnia decyzję o odwołaniu wtorkowego głosowania w Parlamencie, poświęconego sprawie Brexitu. Nieoficjalnie, wpłynęła na to dzisiejsza decyzja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), wedle której Wielka Brytania może jednostronnie wycofać się z wniosku o wystąpienie z UE.

 

Wyrok TSUE, dotyczący artykułu 50. Traktatu o UE, mimo tego że był przewidywany przez wielu komentatorów, okazał się przełomowy dla premier Wielkiej Brytanii. Trybunał oficjalnie potwierdził, że każde państwo członkowskie UE, które samoistnie rozpoczęło procedurę opisaną w art. 50. Traktatu o UE, dotycząca wyjścia ze wspólnoty, ma prawo do jej wycofania bez ponoszenia konsekwencji i otrzymywania zgody innych państw członkowskich UE. Oznacza to, że Wielka Brytania ma potencjalną możliwość rezygnacji z brexitu, utrzymując status quo.

 

Wcześniej sprzeczano się o to, czy państwo rozpoczynające procedurę wyjścia z Unii, musi uzyskać późniejszą akceptację pozostałych 27 państw członkowskich w razie rezygnacji z opuszczenia Unii.

 

Wyrok TSUE nie pozostał bez echa i to najprawdopodobniej on wpłynął na decyzję premier Wielkiej Brytanii, która po południu polskiego czasu zdecydowała o odwołaniu głosowania w Izbie Gmin, które 11 grudnia miało rozstrzygnąć czy umowa o brexicie z Unią Europejską zostanie ratyfikowana. Mimo tego, że głosowanie zostało odwołane, szanse przegłosowania umowy rozwodowej w obecnym kształcie były niemal zerowe (swoja drogą, podobnie jak zwycięstwo zwolenników brexitu w 2016 r.), gdyż miała ona wielu przeciwników nawet wśród eurosceptyków w Partii Konserwatywnej, z której wywodzi się Theresa May. Premier jeszcze dziś ma wydać specjalne oświadczenie w tej sprawie.

 

 

Notowania funta (GBP/USD) zauważalnie zareagowały na informację o zmianie planów brytyjskiej premier. Kurs brytyjskiej waluty spadł w ciągu ostatnich godzin o ponad 0,7%, obecnie wynosząc 1,262.

 

Kurs funta w stosunku do polskiego złotego (GBP/PLN) również uległ spadkom o niecałe 0,8%. Obecnie funt szterling wyceniany jest po 4,74 PLN (spadek z 4,78 PLN).

 

Notowania: GBPUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk