• Odbierz prezent
Kurs funta przekroczy barierę 5 złotych? Funt potrzebuje zaledwie 4 grosze

Najważniejszą walutą stycznia jest zdecydowanie funt brytyjski. Oczywiście nie oznacza, to że na innych walutach nic się nie dzieje, wystarczy wspomnieć wojnę handlową na linii USA - Chiny, która odbija się na wahaniach kursu dolara, czy chociażby flash crash na japońskim jenie. To jednak wydarzenia zdecydowanie mniej istotne niż coraz bardziej gorąca kwestia Brexitu. Do opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię pozostają zaledwie 2 miesiące, a na ten moment nie jesteśmy nawet bliscy porozumienia w samej Wielkiej Brytanii co do tego jak Brexit powinien wyglądać. Taka sytuacja znacząco odbija się na kursie funta brytyjskiego. Trzeci tydzień stycznia kurs funta do złotego GBPPLN zaliczył ponad 11 groszowe umocnienie. Sesję poniedziałkową funt rozpoczął poziomem 4.8506, a już na zamknięciu sesji piątkowej kurs funta do złotego GBPPLN przekroczył barierę 4.96 złotego. To zdecydowanie najmocniejsze wzrosty funta w ujęciu tygodniowym od września 2017 roku.

Kurs funta do złotego GBPPLN 26 stycznia 

Kurs funta do złotego w trzecim tygodniu stycznia. Najmocniejsze tygodniowe wzrosty od września 2017 roku.

Dlaczego kurs funta do złotego GBPPLN oraz kurs funta do dolara GBPUSD rośnie?

Przyczyna jest oczywista. Inwestorzy rozpoczęli dyskontowanie scenariusza no-Brexit i/lub opuszczenia Unii Europejskiej na lepszych warunkach dla Wielkiej Brytanii. Czy jest taka możliwość? Wypowiedzi Theresy May pokazują, że ten rząd w Wielkiej Brytanii do Brexitu chce doprowadzić zgodnie z wolą większości wyrażoną w czerwcowym referendum w 2016 roku. Czasu zostało jak na lekarstwo, a ostatnie głosowanie dotyczące planu Brexitu okazało się historycznym blamażem rządu. Różnica w głosach wyniosła 230, co dla wielu oznacza, że plan Theresy May nawet z delikatnymi zmianami zostanie odrzucony ponownie. Dla kursu funta do złotego GBPPLN oraz funta do dolara GBPUSD ostatnie sesje stycznia będą niezwykle ważne. Kolejna debata w Izbie Gmin i głosowanie dotyczące brexitowego planu odbędzie się 29 stycznia. Plan, który przedstawi Theresa May będzie w zasadzie identyczny jak ten odrzucony 15 stycznia. Można powiedzieć, że na funcie do złotego GBPPLN będziemy świadkami pokerowego zagrania premier Wielkiej Brytanii.

Czy kurs funta do złotego GBPPLN może zanurkować?

Analizując sytuację, w szczególności ostatni dynamiczny impuls wzrostowy trudno nie odnieść wrażenia, że inwestorzy liczą nawet na ponowne referendum w sprawie Brexitu. To jest oczywiście scenariusz najmniej prawdopodobny. Jest jednak jedna możliwość, która wpłynie dramatycznie na przecenę kursu funta do złotego GBPPLN oraz kursu funta do dolara GBPUSD- no deal Brexit. No Deal Brexit, czyli opuszczenie Unii Europejskiej 29 marca bez jakichkolwiek okresów przejściowych i ustaleń jest najgorszym pod kątem gospodarczym scenariuszem dla Wielkiej Brytanii. W takim przypadku kurs funta do złotego GBPPLN może runąć, nawet w okolice 10-letniego minimum - 4.30

 Kurs funta do złotego GBPPLN w ujęciu miesięcznym z minimum cenowym

Kurs funta do złotego GBPPLN w ujęciu miesięcznym z zaznaczonym minimum cenowym z 2011 roku  

Co może przynieść głosowanie w Izbie Gmin 29 stycznia dla kursu funta do złotego GBPPLN?

Biorąc pod uwagę dynamikę wzrostów kursu funta, inwestorzy oczekują kolejnego odrzucenia przez Izbę Gmin planu Theresy May. Jeżeli skala w różnicach głosów będzie porównywalna do tej z 15 stycznia to w zasadzie bez istotnych zmian planu nie będzie szansy na jego przegłosowanie. Odrzucenie kolejny raz w Izbie Gmin planu Theresy May powinno wywrzeć na tyle istotny wpływ na rząd Theresy May, że dojdzie do nowelizacji artykułu 50. i data opuszczenia Unii przez Wielką Brytanię ulegnie zmianie. Taka sytuacja może nie wpłynąć na wzrost kursu funta do złotego GBPPLN z racji tego, że będzie on już uwzględniony w cenie. Każdy inny scenariusz wpłynąć powinien na osłabienie się funta do złotego GBPPLN. Wszystko w rękach brytyjskich parlamentarzystów. Kolejne głosowanie - 29 stycznia.

Notowania: GBPPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPPLN/

Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk